Nintendo’ya Neler Oluyor


29 Temmuz 2011 Cuma 16:00
Nintendo’ya Neler Oluyor

Dün, Nintendo‘nun 3DS fiyatlarında indirime gidildiğinin açıklanmasıyla birlikte, oyun dünyasında konuşulan tek konu Nintendo’nun eski gücünü kaybettiği ve piyasadan yavaş yavaş silindiği oldu. Bu söylentiler bizi yıllar önce Wii konsolunun ilk çıktığı zamana götürdü.

Hatırlayacağınız üzere, Wii‘nin de ilk çıktığı yıllarda, şirket çok uzun bir süre indirim dedikodularına kulaklarını tıkamıştı. Hatta, PS3‘ün ve Xbox 360‘ın bile performans olarak gerisinde kalan bir konsolun onlardan daha pahalıya satılması, büyük eleştiri toplamış ama yine de Wii hayranları yüksek fiyatına rağmen bu konsola ilgisiz kalamamıştı.

Tabii ilerleyen zamanlarda PS3 ve Xbox 360 piyasayı tamamen ele geçirmiş ve Wii’yi ev konsol pazarından silme noktasına getirmişti. Şimdi aynı tehlike çanları 3DS için de çalıyor. Bu tehlikenin en önemli göstergesi, satışa sunulmasından sadece birkaç ay sonra 3DS‘e yapılan muazzam indirim.

 

3 Ayda Sadece 700.000 Adet Sattı

Nintendo 3DS, Şubat ayından Japonya‘da çıkarılmış, yaklaşık bundan bir ay sonra da diğer ülkelerde satışa sunulmuştu. Çıktığı ilk aylarda, Nintendo‘nun asgari 4 milyon hedefinin altında kalarak 3.61 milyon adet satması bir felaket olarak nitelendirilirken, hiç kimse asıl felaketin daha yaşanmadığını tahmin bile edemezdi.

Konsol Nisan, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde tüm dünya genelinde sadece 700.000 adet civarında satarak korkunç bir hezimet yaşamış ve bu durum, şirketi yeni çareler aramaya itmişti. Bunun tek çaresi olaraksa daha önce yıllarca yapmaktan kaçındıkları şey olan fiyatları indirme yoluna gidildi.

Son Çare Wii U

Halbuki oyun eleştirmenleri tarafından yapılan eleştiriler içerisinden en büyük payı alan dilim fiyat değil. Tabii ki fiyatın yüksekliği büyük bir etken ama oyun dünyasının hakim görüşü, Nintendo‘nun değişen dünyaya ve oyun sektörüne yeterince ayak uyduramaması.

3DS, DS’in devamı olarak yapılmış olabilir ama bu, konsolun 3D furyasının bir sonucu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. En büyük rakibi PSP’nin yeni jenerasyonu üzerinde çalışılan süre ve teknik özellikleri göz önüne alınacak olunursa, 3DS’in oldu bittiye getirilen bir konsol olduğu söylenebilir. Bu durum yaşanan hezimetin bir numaralı nedeni olarak gösteriliyor.

İşte tüm bu kötü sonuçlar içerisinde Nintendo, önümüzdeki sene çıkarılması beklenen Wii U‘ya bel bağlamış durumda. Umalım ki bu konsol oyunseverlerin gereksinimlerini karşılasın ve bir efsane daha son bulmak zorunda kalmasın.

:: Sizce de Nintendo konsol ve oyunlarıyla günümüz teknolojisinin gerisinde mi kalıyor?

 
yazarUğur Tufan

Oyun ve teknoloji dünyasını yakından takip eden Uğur, yakaladığı haberleri SDN okuyucularıyla paylaşmaktan keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nintendo’ya Neler Oluyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yeni çıkardıgı o el konsolu gerçekten berbat bişey yani insan biraz onu tasarlarken düşünür o nasıl bir tasarım .

" Nintendo’ya Neler Oluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nintendo’ya Neler Oluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nintendo’ya Neler Oluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!