Okunma

Sonbahar Ekinoksu Nedir?


22 Eylül 2015 Salı 21:31
Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Hayat hızlı geçiyor. Bunu anlamamız için en büyük gerçek ipucu ise mevsimler! Artık yaz mevsimini de bir kenara bıraktık. Daha sanki geçtiğimiz aylarda girdiğimiz 2015’in son çeyreğine adım atmış olduk. Kısaca 2015’i de bitiriyoruz. Google da bunu unutmadı ve Doodle’ında Sonbahar Ekinoksu’na yer verdi.

Google’ın 23 Eylül Doodle’ına konu olan Sonbahar Ekinoksu ise ilk başta insanlarda merak uyandırıyor. Peki bu Sonbahar Ekinoksu ne oluyor?

Sonbahar Ekinoksu

Ekinoks’un kısaca tanımı gün tün eşitliği olarak biliniyor. Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an yani gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Bir yıl süresince de iki kez tekrarlanır. Tahmin edileceği gibi Sonbahar Ekinoksu ile beraber bir de İlkbahar Ekinoksu bulunur.

23 Eylül durumu (Sonbahar Ekinoksu)

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90 derecelik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar.

Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır.

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

21 Mart durumu (İlkbahar Ekinoksu)

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90 derecelik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar.

Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır. Kuzey Yarıküre’de yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu23 Eylül Sonbahar Ekinoksu‘dur. Güney Yarıküre’de yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu23 Eylül İlkbahar Ekinoksu‘dur.

:: Google’ın Doodle’ını nasıl buldunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Sonbahar Ekinoksu Nedir?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ders kitab

 2. SDN Okuru dedi ki:

  güzeldi teşekkürler..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  cografya dersi olmuş biraz :)…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aklima cografya hocamiz serpil hoca geldi 🙂 az cekmedik ondan 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sonbaharın ilk günü

 6. SDN Okuru dedi ki:

  21 aralikta en uzun gecedir ,21 haziran en uzun gunduz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bilgi için teşekkürler ama coğrafya dersi gibi olmuş 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi bilgiler bunlar aferin sdn aferin tolga cem

" Sonbahar Ekinoksu Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sonbahar Ekinoksu Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sonbahar Ekinoksu Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "