Google’dan dikkat çeken doodle: Sonbahar Ekinoksu nedir?


22 Eylül 2018 Cumartesi 23:01
Google’dan dikkat çeken doodle: Sonbahar Ekinoksu nedir?

Hayat oldukça hızlı geçiyor. Bunu anlamamız için en iyi ipucu mevsimler! Artık yaz mevsimini bir kenara bırakarak, 2018’in son çeyreğine adım attık. Bunu hatırlatmak isteyen Google, yeniden Sonbahar Ekinoksu ile karşımıza çıktı.

Şu anda Google’ın ana sayfasını ziyaret edenleri dikkat çekici bir görsel ( doodle ) karşılıyor. Bu görselin üzerine tıklayanlar ise Sonbahar Ekinoksu ile ilgili arama sonuçlarına yönlendiriliyor. Peki, Sonbahar Ekinoksu nedir?

Sonbahar Ekinoksu nedir?

Ekinoks kısaca gün-tün eşitliği / gece-gündüz eşitliği olarak tanımlanıyor. Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an yani gündüz ile gecenin eşit olmasıdır. Bu yılda iki defa yaşanmakta ve bunlar Sonbahar Ekinoksu / İlkbahar Ekinoksu olarak adlandırılmaktadır.

23 Eylül durumu: Sonbahar Ekinoksu

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90 derecelik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar.

Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır.

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

21 Mart durumu: İlkbahar Ekinoksu

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90 derecelik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar.

Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey Yarıküre’de yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu‘dur. Güney Yarıküre’de yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu’dur.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Çok iyi bilgiler bunlar aferin sdn aferin tolga cem

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

bilgi için teşekkürler ama coğrafya dersi gibi olmuş 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

21 aralikta en uzun gecedir ,21 haziran en uzun gunduz.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Sonbaharın ilk günü

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Aklima cografya hocamiz serpil hoca geldi 🙂 az cekmedik ondan 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

cografya dersi olmuş biraz :)…

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

güzeldi teşekkürler..

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Ders kitab

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

21 Aralık Eski Türk inanç sistemi Tengricilik te yılbaşı gecesidir 21 Mart Ergenekon (nevruz) 6 Mayıs kiraz bayramı (hidirellez) 21 Haziran gün katımı kızıl güneş bayramı 21 Eylül Güz katımı bayramı

" Google’dan dikkat çeken doodle: Sonbahar Ekinoksu nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan dikkat çeken doodle: Sonbahar Ekinoksu nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan dikkat çeken doodle: Sonbahar Ekinoksu nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)