Sony anime dünyasının tekeli mi oluyor?


25 Mart 2021 Perşembe 13:20
ABONE OL
Sony anime dünyasının tekeli mi oluyor?

Amerikan Adalet Bakanlığı, Sony tarafından 2020’de gerçekleşen Crunchyroll satın alma anlaşmasının ardından firmanın anime pazarında tekel konumuna gelmesinden endişe duyuyor. Bakanlık konuyla ilgili soruşturmasını üst seviyeye taşımayı düşünüyor.

Sony Crunchyroll iddialarını reddediyor

Sony’nin anime piyasasına önderlik etmek için AT&T’nin elinde bulunan Crunchyroll ve Funimation yayın hizmetlerini 1.175 milyar dolara satın alarak kendi bünyesinde birleştirdi. Ancak The Infarmation’a konuşan kaynaklara göre, Amerikan Adalet Bakanlığı’nın satın almayla ilgili antitröst (tekelleşme) incelemesini tam kapsamlı bir soruşturmaya çevirmesi, olayın ne kadar endişe verici bir boyutta olduğunu ortaya koyuyor.

sony-crunchyroll-anlasmasiyla-animenin-tekeli-mi-oluyor

Kaynaklar, Adalet Bakanlığı’nın Sony’nin ABD’deki yapımları lisanslamak isteyen Japon stüdyolarını sınırlayıp sınırlamadığına odaklanıyor. The Information’un haberine göre Warner Media ve Sony, Adalet Bakanlığı’na Cruchyroll ve Sony’nin filizlenen anime imparatorluğunun, diğer  anime yaratıcılarının projelerini Japonya dışına dağıtacakları seçeneklerden sadece ikisi olduğunu belirtti ve suçlamalardan kaçınmaya çalıştı. Ancak doğrudan bir rekabet söz konusu olmasa bile, bakanlığın endişelenmek için başka seçenekleri de olabilir.

Hem Funimation hem de Crunchyroll’u kontrol altına almak, ABD’deki anime yayın hizmetleri bağlamında ufak bir anlam ifade etse de, organizasyonun manga yayıncılığı ve anime konvansiyonları gibi hizmetlerinin Sony’nin Avustralya ve Fransa’da halihazırda satın aldığı uluslararası anime şirketleriyle düşünüldüğünde, tüm endüstrinin üzerinde büyük miktarda kontrole sahip olabileceği olasılığı gözüküyor.

2006 yılında kurulan Crunchyroll, Attack on Titan ve Yuri on Ice gibi animeleri seyirciyle buluşturan şirket olarak biliniyor. 1994’ten beri faaliyetlerine devam eden Funmation ise, Kuzey Amerika’daki önemli anime distribütörlerinden biri. Japonya dışındaki en büyük yayın hizmetlerinden olan iki firmaya, son zamanlarda Amazon, Netflix, ve HBO Max gibi firmalar da rakip olmaya başlamıştı. Adalet Bakanlığı eğer Sony’nin anlaşmasını engellemez ve bu iki firma birleşirse, Sony çok kolay bir şekilde anime sektörünün amiral gemisi olabilir.

Kaynak: The Verge
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Yorumsuz
Yorumsuz
19 gün önce

Bunlarda artık bir yere salça olmasınlar ya. Adalet Bakanlığı’nın karıştığı olaya bak şaka gibi. Zaten Apple tekelliğinin bozulmaması için tehlike arz eden diğer firmaları engellemeye çalışanda bu yüzsüzler. Umarım Sony başarıyla satın alırda kudururlar biraz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

İkisinin de Türkiye’de doğru düzgün çalışmaması da trajikomik bir şey
Neyse Türkanime’ye devam

Ahmet Selim
Ahmet Selim
16 gün önce

Türkanime de kullanıcısına değer vermemeye devam ediyor, aldığı bağışların yarısını bile harcamıyor site için, 2012lerden beri aynı serverlar, sürekli crash yiyor site zaten.

Ahmet Selim
Ahmet Selim
16 gün önce

1- Amerikan Adalet Bakanlığı tekel konusunu çok umursuyorsa Microsofta kafayı takabilir adamlar ne kadar oyun firması varsa alıyor. Sadece işlerine gelmiyor Microsofta dava açmak.
2- Sony almasa yakın bir sürede Netflix veya Amazon alırdı ve ikisine de sorun çıkarmazlardı tamamıyla Amerikan olmayan markalara kaptırmama hamlesi.

" Sony anime dünyasının tekeli mi oluyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony anime dünyasının tekeli mi oluyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony anime dünyasının tekeli mi oluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!