Okunma

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde İki Türk


05 Şubat 2014 Çarşamba 11:30
Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde İki Türk

Bir önceki yılın en iyi çağdaş uluslararası fotoğraflarının ödüllendirildiği geniş kapsamlı fotoğraf yarışması Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, Profesyonel, Açık ve Gençler olmak üzere üç ana yarışmadan oluşuyor.

166 farklı ülkeden fotoğrafçıların sunduğu 140.000’e yakın fotoğraf, ödüllerin yedi yıllık tarihinde ulaştığı en yüksek katılımcı sayısını temsil ediyor. Jüri üyeleri, yarışmaya katılan son 12 aya ait fotoğraflar arasından uluslararası çağdaş fotoğrafçılığın en iyi örneklerini temsil eden eklektik bir kısa liste seçti.


Murat Germen’in fotoğrafı

İki Türk fotoğrafçı finalde

İki Türk fotoğrafçı, ödülün tüm fotoğrafçılık meraklılarına yönelik hazırlanan ve tek bir fotoğrafbaz alınarak belirlenen Açık yarışmasında finale kaldı. Finale kalan yarışmacılar Geliştirilmiş kategorisinde Murat Germen ve Gülümseme kategorisinde Alpay Erdem oldu. Bunların yanı sıra Türk fotoğrafçılar tarafından çekilen üç fotoğraf da on Açık kategoride övgüye değer bulundu.

Jüri üyeleri, yarışmaya katılan fotoğrafların içinde izleyiciyi her günün içinde şaşırtıcı bir şeyler bulmaya iten birçok hikaye buldu. Taze ve çığır açan fotoğrafçılık tarzları ile yaklaşılan detaylı olarak belgelenmiş sahneler dünyanın dört bir yanından diğer fotoğrafçılara da esin kaynağı olacak.

Finale kalan ve övgüye değer bulunan fotoğraflar, Alpay Erdem tarafından çekilen bir çamur banyosuna atlayan bir kadının olağanüstü fotoğrafı ile Murat Germen’in İstanbul’daki yoğun kentsel dönüşüme odaklanan eşsiz fotoğrafını da içine alan çok çeşitli bir yelpazeye yayılmış konuları kapsıyor.

Fotoğraflar Somerset House’da sergilenecek

Finale kalan fotoğrafların hepsi 1-18 Mayıs tarihleri arasında Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi 2014 kapsamında Londra’daki Somerset House’da sergilenecek. Nihai baskılar, ödüllerin baskı sponsoru Metro Imaging tarafından üretilecek. Biletler bugün itibariyle www.worldphoto.org/2014exhibition adresinden temin edilebiliyor.


Alpay Erdem’in fotoğrafı

Yılın Fotoğrafçısı’na 25.000 Dolar ödül

On adet Açık kategorisindeki kazananların isimleri 18 Mart’ta açıklanacak ve herbirine Sony’nin en son dijital görüntüleme ekipmanları verilecek. Açık kategoride kazanan isimler daha sonra Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Açık Kategori Fotoğrafçısı unvanı için değerlendirilecek ve kazanan isim 30 Nisan tarihinde Londra’da düzenlenecek olan gala töreninde açıklanacak. Yılın Açık Kategori Fotoğrafçısı 5.000 ABD Doları tutarındaki ödülün de sahibi olacak.

Aynı ödül töreninde, 14 profesyonel kategorinin kazananlarının yanı sıra prestijli L’Iris D’Or / Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Fotoğrafçısı ödülü ile 25.000 ABD Doları tutarındaki ödülün sahibi de açıklanacak.

:: Fotoğrafları beğendiniz mi?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde İki Türk”

 1. LittleMonster dedi ki:

  Ödül iyiymiş )

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu arkadaşlar başarılarda bize bizde varız dedirttiği için
  minnettarlığımı sunarım…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Canon ve nikonun böyle büyük organizasyonları olmaması vizyonsuzluktan başka bişey değil

" Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde İki Türk konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde İki Türk ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde İki Türk ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "