Okunma

Sony Ericsson 2011 3. Çeyrek Sonuçları


18 Ekim 2011 Salı 06:44
Sony Ericsson 2011 3. Çeyrek Sonuçları

Sony Ericsson, 2011 yılının 3. çeyreğinde vergi öncesinde toplam 31 milyon euro kâr elde etti. Geçen yılın aynı çeyreğine göre satışlarını yüzde 33 arttıran Sony Ericsson’un satışlarının yüzde 80’inden fazlasını akıllı telefonlar oluşturdu.

Sony Ericsson, 2011’in 3. çeyreğinde 9,5 milyon telefon sevk etti. Akıllı telefon sevkiyatında kaydedilen artış geçen yıla göre yüzde 9 azalan feature phone sevkiyatını kısmen telafi etti. Geçen yılın 3. çeyreğiyle karşılaştırıldığında kaydedilen yüzde 25 oranındaki artış ise akıllı telefon hacmindeki artıştan kaynaklandı.

2011’in 3. çeyreğinde kaydedilen 1,6 milyar euroluk satış, geçen yıla göre değişmedi. Bu çeyrekte yüzde 27 olarak gerçekleşen gayrisafi kâr ise geçen yıla göre yüzde 3, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 azaldı. Bu değişikliğin nedeni olarak lojistik ayarlamalar, bölgesel faktörler ve stok durumu gösterildi.

Vergi öncesi kâr

Sony Ericsson’un vergi öncesi kârı 3. çeyrekte 31 milyon euro oldu. Geçen yılın 3. çeyreğinde bu değer 62 milyon euroydu. Bu yılın bir önceki çeyreğinde vergi öncesi zarar ise 42 milyon euro olarak gerçekleşmişti. 2011’in 3. çeyreğinde kaydedilen ilerlemenin nedeni ise satışlardaki artış ve işletme maliyetlerindeki düşüşten kaynaklandı.

Bu çeyrekte net kâr bir önceki çeyreğe göre 50 milyon euro arttı, ancak geçen yıla göre 49 milyon euro azaldı. Sony Ericsson’un işletme faaliyetlerinden elde ettiği nakit akışı ise 53 milyon euro olarak gerçekleşti.

2011’in 3. çeyreğinde ödenen 51 milyon euroluk dış borcun ardından, bu çeyrek toplam 718 milyon euro borçla kapandı. Sony Ericsson’un nakit tutarı 30 Eylül 2011 itibariyle 466 milyon euroydu.

Sony Ericsson bu çeyrek itibariyle global Android tabanlı telefon pazarında hacim olarak yüzde 12, değer olarak yüzde 11’lik paya sahip oldu.

:: Sonny Ericsson’un Android tabanlı akıllı telefonları sizce nasıl?

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sony Ericsson 2011 3. Çeyrek Sonuçları”

  1. blackmamba07 dedi ki:

    geçen yıllardaki yazılım sorunların android’de biraz olsun çözüm bulmuş gibiler. teknik servis sıkıntısı zaman zaman devam etmekte. ben şahsen soğudum kendilerinden. bir süre daha kasalarına para girmeyecek gibi tarafımdan.

" Sony Ericsson 2011 3. Çeyrek Sonuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Ericsson 2011 3. Çeyrek Sonuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Ericsson 2011 3. Çeyrek Sonuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "