Okunma

Sony Farkı Kapatmak Üzere


01 Ağustos 2009 Cumartesi 06:00
Sony Farkı Kapatmak Üzere

İki Japon devi Nintendo ve Sony arasındaki rekabet 2009’un son çeyreğine yaklaştığımız şu günlerde de kıyasıya devam ediyor. Nintendo karlılığını sürdürmek istiyor, fakat aynı durum Sony için geçerli değil. Sony’nin planları karlılığı arttırmaktan öte, PS3 satışlarını yaygınlaştırma doğrultusunda. Dünyanın mevcut ekonomik durumu baz alındığında bu firmaların iki önemli sorunla yüzleşmesi gerekiyor. İlk sorun, ekonomik krizin büyük ve gelişmiş ekonomilerin değer artırmalarını durdurmuş olması. Krize rağmen Japon Yen’i gücünü korumaya devam etti ve bu da bir çok Japon firması için, denizaşırı satışların Japonya içi satışlara göre daha az karlı olması anlamına geliyor.

 
PS3 ve Wii karşı karşıya!

İkinci problem ise tüketici harcamalarındaki düşüş. Daha az ürünün satılması anlamına gelen bu durum, geçmişe bakıldığında Nintendo için büyük bir tehdit oluşturmuşa benzemiyor. Fakat her iki firma da her yeni yıl ile birlikte, bir önceki sene elde ettikleri satış rakamlarını özler duruma geliyor. Sony son çeyrekte, PSP satışlarını artırdı ve el konsollarında satış rakamı olarak neredeyse Nintendo’ya fark atmak üzere. Nintendo’nun 2009 son çeyreğindeki satış miktarı ise 2008 Ağustos ayı başları ile kıyaslandığında neredeyse yarım milyon ünite daha az.

:: Konsol satışlarının tekrar yükseleceğine inanıyor musunuz?
yazarRumi Çabuk

Bilişim dünyasına gönül vermiş olan Rumi, bu alanda kendine sıkı bir kariyer hedefliyor. Bu yüzden de fırsat bulduğu her anı, yazı yazarak değerlendiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sony Farkı Kapatmak Üzere konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Farkı Kapatmak Üzere ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Farkı Kapatmak Üzere ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "