Sony kendi ayağına mı sıkıyor?


22 Ocak 2018 Pazartesi 21:00
Sony kendi ayağına mı sıkıyor?

Federal İletişim Kurulu‘nun (FCC) yayınladığı belgelere göre Sony, Xperia modelinde değişikliğe gidiyor. Kötü tasarımı ve başarısız tablosu ile bir çok kişi tarafından gözlerden düşen Sony yine tartışma yaratan hamlesiyle karşımıza çıkıyor. Görünen o ki artık Sony kulaklık girişi hiçbir yerde karşımıza çıkmayacak.

Sony kulaklık girişi diye bir şey yok artık!

Telefon teknolojisiyle Apple, Samsung ve hatta HTC gibi markaların oldukça gerisinde kalan Sony, yeni hamlesiyle yeniden eleştirileri üzerine çekmeyi başarıyor.

FCC belgelerinde kulaklık girişi bulunmayan Sony Xperia‘nın, USB-C ile birlikte sunduğu kulaklık girişini başa bela olacak gibi duruyor. Tek bir kablo ile müzik dinlemek varken neden ikinci kabloya ihtiyaç duyalım ki?

Bilindiği üzere şu ana kadar Sony’nin standart bir kulaklık jakı mevcuttu, ancak eski modellerinin akıbetini düşünmeyen Sony eski kulaklıkların yeni modelde kullanılması için bir çözüm yoluna gitmemiş bile.

Yeni XZ modelini MWC‘de inceleme şansı bulursak sizlere daha detaylı bilgi verebiliriz. Ancak şu anda görünen o ki Sony eleştirilerden memnun ve kullanıcıları için güzel adımlar atmamakta kararlı.

:: Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.
yazarEmre Kılıç

Teknolojik gelişmelere oldukça meraklı olan Emre, üniversite hayatına başlamasıyla birlikte teknoloji ve oyun gibi konularda SDN bünyesinde haber ve makaleler yazmaya başladı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Sony kendi ayağına mı sıkıyor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  exkalibur: ”ne kulaklığı ya kulaklıkmı kaldı 1 saatten fazla takmak bakteri oluşturuyor ben sadece konuşurken kullaniyorum”

  siz kullanmıyorsunuz diye bizde mi kullanmayacağız ? işin özeti ” evet Sony ayağına sıkıyor ”

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ah bilmiş Emrecim. Type C zaten var olan, olmak zorunda bir teknoloji. Kulaklığı ona göre yapacak olan Firma, jack ı kasada mı bırakacak. Bu yazının eğri okuması nerede 🙂 ya da sen neresinden okudun.

  Sonuç, type C kullanılacak ise, kabloyla kullanmak isteyen orya, kablosuz kullanmak isteyen boynuna taksın 👍 hepsi bu 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar herkes demiş ki BT kulaklık olacak işte ne güzel diye, ancak haberi düzgün okuyun kimse size BT kulaklık dememiş, orada yazan şey şu ki; USB-C girişine sahip kulaklıklar… lütfen haberi düzgün okuyun…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu yazan kişi diğer markalardan ücret almış sanırım. SONY kullanmak ayrıcalıktır. Her şey dizayn değildir ve SONY gibi koca bir markayı karalarken taraflılık ancak bu kadar belli edilebilir. Htc ne ya, hatçe ne zaman yarışabildi sony ile. Bi kamera fazla koyunca, kullanıcının gözünü boyamak için performans değil de fiziğe yönlenen bi markayı nasıl Sony ile yanyana kıyaslayabiliyorsunuz ki.? Samsunga gelince, Kamera performansı, işlem hızı ile ilgili birebir vidoları bi izleyiniz, gerçekler gözünüze sokulsa da görmemek için at gözlüğü takıyorsunuz demek ki. Hadi hepsini geçelim de, SES ustası bir markanın bi bildiği vardır kaldırırsa aksine büyük bir devrim olur. Bi zahmet o kadar para verenler, bt kulaklık alsınlar, özgürlüğü tadınca ve en önemlisi sony ses kalitesini, başka şeye yönelmezler ve tabi sizin acemi, bilinçsiz ön yargı ile yazılmış yazılarınız onları da ön yargıya boğmazsa.!

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi de yapıyor. Herkes Bt kulaklık alsın, ne o öyle bi mt kabloyla zaten kısıtlı özgürlük? Sony düşmanlığı neden anlamıyorum her yerde eleştri. Makineyi kullanmayanlar direk düşman. Htc, samsung, sony yanında performans açısından sıfır kalır. Tek bildiğiniz dizayn. İş hayatında Sony nin sağlamlığı üstüne bilmeyen konuşmasın. 3 yıldır her modelimi Bt kulaklık ile kullandım, benden gören herkes kablolu kulaklığı attı. Sorun ne, jakc girişi konser salonunda anfiye bağlamak için mi şart.. Tarafsız olunuz lütfen.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazıları da sony mi kaldı falan demiş. Bir insan teknolojiden bu kadar mı uzak olur? Hayat senin kullandığın a ya da b markasından ibaret değil dostum. Ben sony kullanıcısı olmama rağmen elimden geldiğince diğer bütün markaları takip ederim.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony mi kaldı haci ?

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumumu yayınlamadığınız için teşekkür ederim 🙂

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay önce Sony Mobile yöneticisinin yaptığı açıklamada geleceğin Xperia modellerinde de 3,5mm jack girişinin kaldırılmayacağı belirtilmişti. Ancak çoğu yabancı bloglar da 3,5mm jack girişinin kaldırılmış olması için düşük ihtimal söylentileride var. 1 ay sonra zaten MWC de tanıtımı yapılacak, bekleyip göreceğiz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony dışındaki tüm markalar 3.5mm yi bıraktı; bir tek Sony eleştiri alıyor.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Kasikler her zaman daha iyidir. Ben klasik kulaklik girislerini seviyorum. Her seyi her yerre de sokamayayim.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony’nin eski kulaklıkları neden yeni modelinde kullanılmasın ki? Kutuya koyacakları jack dönüştürücü kablo ile sorun basit bir şekilde çözülür. 3.5 jack girişinin olup olmaması çok da hayati bir özellik değil bana göre. Birkaç yıla kalmaz diğer markalarda jack girişini kaldırırlar. Zaten hatırladığım kadarıyla başta apple, htc, huawei, xiaomi ve diğer birçok çinli firmalar jack girişini çoktan kaldırdılar bile. Zannediyorum bu saydığım markalar içinde eleştiri dolu bir yazınız vardır. Aksi halde sırf sony’i kötülemek amacıyla yanlı bir yazı olduğunu düşünürüm.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberi düzgün yapın lütfen! Kulaklık girişinin kaldırılmasını kötü bir şeymiş gibi manşetliyorsunuz ama eski Xperia modellerinde ki kaba ve kalın tasarımı istemeyip eleştiriyprsunuz. Ne bekliyordunuz? Ekran kasa oranı büyüyecek, e haliyle batarya kapasitesi artacak ve hala da kulaklık girişi bulunacak…
  Ayrıca Sony, teknolojisi ile değil sadece tasarımı ile diğer markalardan geri kalmıştır. Teknoloji olarak birçok markadan daha iyi olduğu aşikar.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu yaziyi yayinlamaktaki amacınız nedir? Dürüstçe açıklayında herkes kime hizmet ettiğinizi bilsin! Sırf karalamak için yazılmış bir yazı. Tek bir olumlu cümle içermiyor. Yazik gerçekten.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Shift Delete’nin bu Iphone sevdası, Sony’e çamur atmasını anlamıyorum.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Sevgili Shiftdelete, sizi yıllardır takip ediyorum, fakat bazen gerçekten yok artık dedirten yazılarınızı hayretle okuyorum. Ergen bir fan boy tarzında haberler yapmak size yakışmıyor. Bunu başlatan Apple Iphone değil mi? Neden Sony yapınca ‘aman Allahım Sony naptın seeeeeen’ gibi abartılı eleştiriler yazıyorsunuz? Ben Sony Walkman ile büyümüş bir nesli temsil ediyorum. Mesleğim de müzik. Apple ı telefon olarak değil bilgisayar olarak tercih ediyorum. Müzik konusunda ise Sony yapıyorsa vardır bi bildiği derim geçerim. Ayrıca Xz Premium kullanan biriyim. Fanboy lar bile vay anasını bu nasıl telefon diye inceliyor. At gözlükleriyle yorum yapmayın. Eleştirmek başka yanlı haber yapmak başka konu. Saygılar

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Ve hatta HTC gibi?
  Ahaha ne kadar yanlı bir yazı. HTC dediğiniz marka, sizin o öve öve bitiremediğiniz markalardan daha çok yeniliği sektöre kazandırmış bir marka. M7 ve M8 ikilisi ile sizin o mükemmel dediğiniz 2 marka olan ısırılmış elma ve takazong’un ne denli dandik markalar olduğunu kanıtlamış bir marka o yıllarda. Tabii sorun şu HTC reklam yapmayı sevmeyen bir marka, size para vermemesi çok normal bizi yüceltin diye. O yüzden burada ” ve hatta ” tabiri ile ismi geçiyor. Bu denli yazı ve yazarlar ile çok çok okuyucuyu kaybetmeye devam edeceksiniz. ” VE HATTA ” birini kaybettiniz. Devamı da gelir merak etmeyin. Siz şimdi bunu yayınlamaya korkarsınız millet sizin nasıl bir site olduğunuzu görmesin diye. Ancak amacım sizin ve bu yazarın bunları okuması.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony amiral gemisi yapamayacağım diye bir açıklama yapmıştı sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam tabi.. Neden halen boşa para harcıyor ?

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  sonynin blutut kulakliklari var adam satmak isticek elbet iyi yapmis bence

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  apple a samsung a böyle diyinsene yürek yemişler sony e diger tellerde var bu olay sanki ilk o yaptı karalama kampanyası

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  iphone yaptığnda kıyameti kopartılar (sdn) ama bilmedikleri bir şey vardı oda iphone yaptıysa kötüde olsa şey trend olur ve diğerleri takip eder istemeyenlerde kabul eder

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony fanboyları toplanmış ama sony’nin tek artı özelliği zaten 3.5mm jack olmasıydı onuda kaybetti o hantal tasarımla type c kulaklık çıkışyla iyicene kendi ekmeğine kan doğrayacak umarın sony telefon piyasasından çekilip sadece playstationa odaklanır.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  ne kulaklığı ya kulaklıkmı kaldı 1 saatten fazla takmak bakteri oluşturuyor ben sadece konuşurken kullaniyorum

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  @ibo ya katılıyorum. Apple da bunu yaptı ona rağmen böyle bir yazı görmedik. Apple olunca nedense eleştiriler yok oluyor. İlginç.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu şekilde piyasada onca telefon var, bunun başını çeken Apple Iphone zaten biliyorsunuz. Sonra diğerleri izledi. Neyse bazı teknolojiler için “active noise cancelling” gibi ekstra enerjiye ihtiyaç duyulabiliyor. Piyasada şarj edilmesi gereken 3.5mm kulaklıklar var 🙂 Sony’nin bu tip teknolojileri rahatça kullanabilmesi için type-c kullanması çok normal. Birtek yapmayan o kalmıştı zaten nerdeyse.

  Bu nasıl kıskanç ve yancı bir yazı olmuş böyle, adamların telefonları çok eski kaldı zaten, kulaklıkta da ileriye gitmesin mi istiyorsunuz ?

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bluetooth var n güzel işte. Kulaklık girişimi kaldı.sony en iyisi, bilir işini

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  bunu yapan bu kadar çok marka varken fazla düşmanca bir yazı olmuş

" Sony kendi ayağına mı sıkıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony kendi ayağına mı sıkıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony kendi ayağına mı sıkıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!