Okunma

Sony, Face ID’den daha güvenli bir sistem geliştiriyor!


02 Ocak 2019 Çarşamba 15:14
Sony, Face ID’den daha güvenli bir sistem geliştiriyor!

Apple, Face ID teknolojisi ile birlikte oldukça güvenli bir yüz tanıma sistemini cihazlarında kullanmaya başlamıştı. Bununla birlikte, Touch ID teknolojisini de bu özellikle gelmesiyle rafa kaldırmıştı. 2019 yılında, mobil cihaz üreticileri yüz kilidi üzerinde yoğun bir şekilde çalışacak gibi gözüküyor. Sony, geliştirdiği lazer yüz tanıma teknolojisi ile bu alanda yeni bir çağ başlatabilir.

Sony, lazer yüz tanıma teknolojisini yıl sonuna sunabilir!

Sony’nin Sensör Bölümü Şefi Satoshi Yoshihara, geçtiğimiz günlerde bazı açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada bazı telefon üreticilerinin, yeni nesil yüz kilidi teknolojisini cihazlarına entegre etmeyi istediklerini belirtti. Bu nedenle şirketin hem ön hem de arka kameralarda kullanacakları üç boyutlu sensörlerin üretimini arttırmayı planladığını ifade etti.

lazer yüz tanıma sony face id

Bu yeni nesil üç boyutlu kameraların farklı kullanım alanları bulunuyor. Ancak bunlardan en önemlisi, Apple’ın Face ID teknolojisinden daha başarılı ve güvenli yüz tanıma yapabiliyor olması. Apple ve diğer markalarda kullanılan yüz tanıma teknolojileri, yüze ışığı yansıtıp geri dönerken ışığın uğradığı deformasyonu ölçüyor. Sony’nin üç boyutlu kamerası ise, bunun için titreşimli lazer sinyallerini kullanıyor.

Sony, bu yeni sistemin daha ayrıntılı bir model oluşturduğunu ve beş metreye kadar da çalışabildiğini söylüyor. Sony, bu kameraları piyasaya sürmek konusunda gayet ciddi gibi gözüküyor. Seri üretimle birlikte geçecek zamanı düşünürsek, bu yeni teknolojiyi 2019 yılının sonlarına doğru yeni amiral gemilerinde görmeye başlamamız mümkün.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Sony, Face ID’den daha güvenli bir sistem geliştiriyor!”

 1. Mahmut dedi ki:

  En iyisi parnah izidir, nokta.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  5 metreye kadar tanıma mesafesi var denmiş. Masanın üstüne bıraktığım telefonumu birisi alıp benim tarafıma doğru tutunca kilidi açabilecek yani?

  1. Berk Demirci dedi ki:

   Teknik anlamda ne kadar mümkün bilmiyoruz ama, sizinle yakın temas içerisinde bulunabilecek birisi Face ID ile de yapabilir bunu. FBI, geçtiğimiz aylarda şifreyi vermeyen tanığa bu şekilde telefonu açtırmıştı.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaşlar Sony bu teknolojiyi sadece kendi cihazlarında kullanmak değil asıl amacı diğer markalar a satmak . Firma sensör satışlarından iyi para kazanıyor telefon dan değil

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sony yenilikci bir marka zaten

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sony nin en çok yan tuşa parmak izi koyması sevildi inş bu da güzel ve kullanışlı olur

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlar insanların eğilimini davranışını hiç analiz edemiyor aklım almıyor geliştirdin face id diye seni çok alırlar bekle bekle sen ps5 çıkar sensör çıkar

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlar insanların eğilimini davranışını hiç analiz edemiyor aklım almıyor geliştirdin face id diye seni çok alırlar bekle bekle sen os5 çıkar sensör çıkar

 8. Anonim dedi ki:

  Sony bir şeyi yaparsa sağlam yapar, bakalım nasıl bir şey olacak.

 9. Anonim dedi ki:

  Sony’nin tanıtımın da samsung marka telefonun görselini kullanmak ne derece mantıklı 😐

  1. Berk Demirci dedi ki:

   Şimdilik sembolik ya da sistem hakkında verilebilecek bir görsel olmadığı için yüz kilidine sembolik olarak bir fotoğraf ekleme gereği duyduk 🙂

" Sony, Face ID’den daha güvenli bir sistem geliştiriyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony, Face ID’den daha güvenli bir sistem geliştiriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony, Face ID’den daha güvenli bir sistem geliştiriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "