Sony Pes Etti


30 Ağustos 2007 Perşembe 13:00
ABONE OL
Sony Pes Etti
İyi de ATRAC ne ola ki derseniz, ATRAC, Sony’nin on beş yıldan fazladır arkasında durduğu başarılı bir sıkıştırma biçimi. Adaptive TRansform Acousting Coding anlamına gelen bu sıkıştırma yöntemi, ses kaynağından çıkan sesi akustik olarak özel şekilde tekrar sıkıştırarak özgün hâlinden daha iyi dinlenebilir hale gelmesini sağlıyor. Bunu yapmak çeşitli gelişmiş ses algoritmaları kullanan yöntem ilk çıktığı zamanlarda MiniDisc teknolojisi üzerinde kullanılıyordu.

MiniDisc Şu Küçük CD’ler Değil mi?

Hayır, değil. MiniDisc teknolojisi şu anda PSP‘lerde kullanılan disklerin ilkel sürümleriydi diyebiliriz. UMD olarak geçen PSP’de ki sürümlere göre çok çok daha az sığası olan MD’lerin günümüzde Hi-MD olan modelleri de bulunuyor. Bu modellere ses ve veri kaydı sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor ve Hi-MD’lerin toplam sığası 1 GB.

1 GB Çok Az Bir Sığa Değil mi?

ATRAC ile kaydedilen ses dosyası boyutları oldukça küçük oluyor, çünkü kayıt yaparken insan sesinin duyamayacağı ya da kulağı rahatsız edebilecek ses dalgalarını ve frekans aralıklarını verinin içine yerleştirmiyor (ve bunu benzer sıkıştırma algoritmalarına göre biraz daha iyi yapıyor). Bu yüzden oldukça fazla yer kazanıyorsunuz. Dolayısıyla 1 GB gibi bir sığa içerisine oldukça fazla uzunlukta ATRAC müzik dosyası yazılabiliyor(du).

İlk MD’ler 74 dakika kadar üst seviye ses için kayıt yapabiliyordu. Sıkıştırma özellikleri ile yapılan oynamalarla birlikte x2 ya da x4 süre kayıt özellikleri eklendi. ATRAC plus ve benzeri yeniliklerle çok daha detaylı özelliklere sahip olan biçim, MD çalarlarla birlikte özellikle Japonya ve Amerika‘da yoğun olarak kullanılıyordu. Şu ana kadar piyasaya çıkmış olan taşınabilir MD çalarların günümüzde piyasada bulunan MP3 çalarların toplam çeşidinden daha çok farklı model ve markası bulunuyor olabilir. Bunlardan en başarıları ise Aiwa ve Sharp gösterilebilir.

Walkman’ler Çağa Uyuyor

Yeni Walkman serisinin en üst seviye üyelerinden biri olan NWZ-810, 2 inçlik QVGA (320×240) ekranı ile oldukça iddialı görünüyor. Otuz üç saat ses ve sekiz saatlik video oynatmak için yeterli gelen pil gücü de göze çarpan diğer özelliklerinden biri. Yeni Walkman’ler H.264/AVC ve MPEG-4 video sıkıştırma tekniklerine destek veriyor. Resimler için JPEG; DRM korumasız AAC ve MP3 müziğin yanında Microsoft’un korumalı WMA biçimine destek veriyor. Sony, bu yeni modellerin Windows Vista desteği için yaptığı açıklamada PlaysForSure‘un tüm testlerini geçtiğini ve yeni işletim sisteminde sorunsuz çalıştığını belirtti.

Sony Tamamen Pes Etti!


Microsoft’un Windows Media Player 11’i birlikte satılacak olan bu yeni modellerle birlikte Connect desteği ortadan kalkıyor. Bu desteğin ortadan kalkmasının nedeni ise önümüzdeki yılın ilk aylarında Sony’nin Connect müzik servisinin kapanacak olması. Connect üzerinden sadece e-kitap satışı devam edeceği de belirtilenler arasında.

Yeni modellerin ikisinin de (NWZ-810 ve NWZ-610) 8 GB, 4 GB ve 2 GB sığalı modelleri bulunuyor. NWZ-810 modelinin fiyatı sığaya göre sırasıyla 230, 180 ve 140 dolar, diğer modelin fiyatı ise 210, 160 ve 120 dolar olacak. Eylül ayı içerisinde satışına başlanacak olan yeni modeller bakalım Sony’ye neler katacak.

Bilgi İçin: Sony Walkman
Yazan: Gürkan Demirok
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bence atrac tan vazgeçilmesi yanlış bir karar oldu. Sadece sony ye özgü olmaktan çıkarılsaydı çok da yaygınlaşabilirdi üstelik.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

atrac3plus çok küçük bitrate değerlerinde yüksek kalite ses sunabilen bir format hatası yaygınlaştırılmadı ve sadece tek bir program tarafından şarkıların döndürülmesi aslında piyasadaki en büyük açık kaynak kodlu mp3ten tam iki kat kaliteli bir format olan ogg vorbise destek verilmedi.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

En cimri firma olan Sony’e iyi bir ders verilmesi temennisi yaşıyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ogg ogg ogg açık kaynakçılardan portable oyun konsolu gibi üfak playercikler çıkarmalarını istiyoruz.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

MemoryStick konusunda da pes edip SD’ye geçse çok güzel olacak.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

hepsi ms den özenmiş tekelleşmeye çalışıyor. sonynin bu kaçıncı tekelleşme fiyaskosu oldu.
Fakat bu ii bir format gibi ***** format serbest olsa sanbırım çok tutulabilirdi

Farukopat yorumladı

" Sony Pes Etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Pes Etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Pes Etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!