Okunma

Sony: PS5, PS4 kadar boşa enerji harcamayacak


23 Eylül 2019 Pazartesi 14:50
Sony: PS5, PS4 kadar boşa enerji harcamayacak

Sony, PlayStation 5 üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Henüz ne zaman satışa çıkacak belli olmayan yeni nesil konsol ile ilgili her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Bu kez gelen bilgi oldukça güvenilir bir kaynaktan. Sony PS5 ile ilgili bir açıklama yaptı: PS5 enerji tüketimi, PS4’ten daha düşük seviyede olacak. Yani bir nevi PS5 PS4 modeline göre daha çevreci olacak.

Sony PS5, PS4’ten daha az enerji tüketecek

PS5 enerji tüketimi ile ilgili bilgi resmi kaynaktan geldi. Sony, yeni nesil konsolun uyku modu hakkında önemli açıklamalar yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, PS5 daha verimli bir uyku moduna sahip olacak.

Sony Interactive Entertainment’ın Başkanı ve CEO’su Jim Ryan, oyun endüstrisinde sürdürülebilirliği artıracak yeni Planet for Play planları hakkında bilgiler verdi. PS5’i daha verimli hale getirmek isteyen şirket, bileşenlerin tek bir alanda üzerinde konumlandığı yonga sistemini kullanacak. Ayrıca, enerji tasarrufu sağlayan askıya alma modu da yeni konsol ile birlikte gelecek. Bu mod kullanıcıların cihazlarında daha başarılı bir enerji tasarrufu elde etmesini sağlayacak. Bu enerji tasarrufunun 0.5W seviyesinde olduğu söyleniyor.

Sony‘nin açıklamasına göre, bir milyon kullanıcının bu güç tasarrufu özelliğinden faydalanması sonucunda, ABD‘deki ortalama 1000 evin kullanımına eşdeğer miktarda enerji tasarrufu sağlanacak.

Konsolunda enerji tasarrufuna odaklanan şirket, aynı amanda oyun servislerinin karbon ayak izine de bakıyor ve veri merkezlerinin enerji verimliliği ile ilgili aldığı önlemleri değerlendiriyor.

Sony, iklimi nötr hale getirmek için çaba gösteren şirketlerden yalnızca biri. Aynı şekilde, Amazon’un, Google’ın ve Facebook’un da bu konuyla ilgili çalışmaları olduğunu biliyoruz.

PS5 ne zaman piyasaya çıkacak? Şimdilik bu sorunun yanıtı bilinmiyor. PS4‘ten daha çevreci olacak olan konsolda AMD Ryzen CPU ve özel bir GPU kullanılacak. Konsol, PS4 oyunları ve PlayStation VR için geride dönük uyumluluk sunacak. Depolama tarafında sabit disk yerine SSD kullanılması yükleme sürelerini kısaltacak. Ayrıca daha net ve temiz görüntü için konsolda ışın izleme teknolojisi kullanılacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Sony: PS5, PS4 kadar boşa enerji harcamayacak”

 1. Anonim dedi ki:

  Yanı kısacası ps4 pro’ya ssd taktığımız zaman ps5 olacak.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Depolama tarafında sabit disk yerine SSD kullanılması yükleme sürelerini artıracak.

  Azaltacak olmasın o 😀

  1. Gg dedi ki:

   Ne anlar coban

" Sony: PS5, PS4 kadar boşa enerji harcamayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony: PS5, PS4 kadar boşa enerji harcamayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony: PS5, PS4 kadar boşa enerji harcamayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "