Sony şarkı ritimleri için yapay zeka geliştirdi


06 Ağustos 2019 Salı 15:00
Sony şarkı ritimleri için yapay zeka geliştirdi

Sony, farklı tarz ve türdeki şarkılara ritim oluşturmak için çalışmalarını tamamladı. Yapay zeka teknolojisi ile şarkılara ritim yazabilen bir araç oluşturan Sony, yüksek sayıda şarkıda ve farklı enstrümanlarda ritim oluşturabiliyor.

sony şarkı ritimleri

Sony şarkı ritimleri yazabilen yapay zeka geliştirdi

Müzik hepimiz için önem arz ediyor ancak kendi dünyasını müzikle oluşturanlar yani müzisyenler için teknoloji büyük bir gelişim gösteriyor. Buna en güncel örnek geçtiğimiz Temmuz ayında Monteral merkezli Landr isimli müzik şirketi farklı müzik tarzlarını analiz eden ve ses işlemcileri için setler yapan bir ürünü tam 26 milyon dolarlık bir start-up bağışı kazanmıştı. Bu bağıştan sonra Google ve OpenAI‘de müzik üreten algoritmalarını sunmuştu.

Bu durumdan ilham alan Sony yapay zeka aracılığıyla makina öğrenme yöntemiyle bateri ritimleri yazan bir yazılım ortaya çıkardı. Bu yapay zeka dinlenebilir bateri sesleri oluşturarak şarkılara ritim yazıp ekleyebiliyor. Araştırmayı ortaya çıkaran kişiler, ritmik yapıları analiz edip modelleme ortaya çıkaran bir yapı sunduklarını açıkladı. Kod haritaları yapay zeka ile kick (bateride pedal yardımıyla vurulan davul) ve snare (bateride ortada bulunan tiz sesli davul) arasındaki bağlantıyı haritalayabiliyor.

İçerisinde pop, rock ve elektronik şarkıların bulunduğu 655 şarkının verileri üzerinde çalışıldığı açıklandı. Sonuçların yapay zeka tarafında başarılı şekilde ritim eklendiği açıklandı. AI teknolojisinin gelişmesiyle gelecekte şarkı ritimlerinin bu yöntemle oluşturulabileceği düşünülüyor. Yapay zekanın daha fazla enstrüman üzerinde başarılı şekilde çalışabileceği de tahmin ediliyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sony şarkı ritimleri için yapay zeka geliştirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony şarkı ritimleri için yapay zeka geliştirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony şarkı ritimleri için yapay zeka geliştirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
  2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!