Sony Sera Gazı Salımını Azalttı


17 Ağustos 2011 Çarşamba 12:04
Sony Sera Gazı Salımını Azalttı

Sony, aralarında şirkete ait ofis ve tesislerin genelindeki global CO2 salımlarının 2000 mali yılı düzeylerine göre yüzde 30’un üzerinde azaltılmasının da bulunduğu “Yeşil Yönetim 2010” adlı orta vadeli çevre planında belirlenen hedeflerin büyük bölümüne ulaşıldığını, hatta bunların aşıldığını duyurdu.

Sony’nin 2006 yılında hayata geçirilen GM2010 planı, 2006 ila 2010 mali yılları arasındaki beş yıllık süre zarfında Sony’nin çevre üzerindeki etkisini azaltmayı hedefliyordu. Bu girişimlerin sonuçları, üçüncü taraflarca da teyit edildi.

Tüm bu plan dahilinde Sony, faaliyet gösterdiği her bölgede, doğal kaynakların korunmasına, karbon ayak izinin azaltılmasına ve geleceğe yaşanılabilir bir dünya bırakılmasına katkı sağlamaya devam ediyor.

Sera Gazı Salımı 11 Yılda Yüzde 31 Azaldı

GM2010, bir dizi saldırgan sera gazı azaltma hedefini içeriyordu. Bu hedeflere ulaşılmasını sağlamak üzere tasarlanan çeşitli yenilikçi girişimleri hayata geçiren Sony, bu şekilde tüm CO2 salımlarını azaltarak 2010 mali yılında 1,53 milyon tona indirmeyi başardı.

2000 mali yılındaki düzeylere göre yüzde 31’lik bir düşüşü temsil eden bu azalma, GM2010 planında belirtilen yüzde 7’lik orijinal hedefi de fazlasıyla aşmış oldu.

Yeşil Enerji Sertifika Sistemi

Sony’nin bu doğrultuda gerçekleştirdiği girişimler arasında, üretim süreçlerinde yüksek küresel ısınma potansiyeline sahip malzemelerin yerine alternatif malzemelerin kullanılması ve dünyanın dört bir yanındaki Sony ofis ve üretim tesislerinde azami enerji tasarrufu sağlamak üzere Sony’nin şirket bünyesindeki enerji tasarrufu uzmanları tarafından optimize edilen gelişmiş enerji sistemlerinin kurulumu yoluyla enerji ile ilgili CO2 salımlarının azaltılması da bulunuyordu.

Aynı zamanda Japonya’da yenilenebilir enerji için Yeşil Enerji Sertifika Sistemi’nin hayata geçirilmesinde de hayati bir rol oynayan Sony, halen sistemin en büyük kullanıcılarından biri konumunda bulunuyor.

:: Sony’nin bu duyarlı davranışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sony Sera Gazı Salımını Azalttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Sera Gazı Salımını Azalttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Sera Gazı Salımını Azalttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!