Okunma

Sony Walkman NWZ-B142F İnceleme


11 Ağustos 2009 Salı 13:28
Sony Walkman NWZ-B142F İnceleme

MP3 çalarlar artık çoğumuzun hayatında kendine sağlam bir yer edindi. Toplu taşıma araçlarında giderken artık hemen herkesin kulağında bir kulaklık görüyorsunuzdur. Bu durum hareket halinde müzik dinleme tutkumuzun ne derece yüksek olduğunu kanıtlıyor.

Ancak artık klasik hale gelen MP3 çalar tasarımı dünyada popülaritesini giderek kaybediyor. Dünyanın en popüler MP3 çaları olan iPod’un bile satışlarının büyük ölçüde düştüğünü göz önünde bulundurursak artık bu temel tasarımdan vazgeçmenin zamanı geldi gibi gözüküyor.

İnsanlar MP3 çalarlar yerine tam bir taşınabilir çoklu ortam merkezi arayadursun, Sony Walkman serisine yeni üyeler eklemeye devam ediyor. Klasik MP3 çalar tasarımı derken kastettiğimiz tanıma birebir uyan Sony Walkman NWZ-B142F, müzik dinlemekten başka bir arayışı olmayanlar için tasarlanmış.

Tasarım ve ZAPPIN

Çok basit bir tasarıma sahip olan cihazın ön kısmında standart ileri geri ve oynatma tuşlarının yanı sıra ZAP ve BACK tuşları yer alıyor. Metalik gri renkte olan bir dairenin üzerinde bulunan ileri, geri tuşlarının görünümü güzel. İç kısımda bulunan kırmızı LED ışık da müziğe göre yanıp sönerek görünümü tamamlıyor.

Ön kısımda bulunan ZAP tuşu dikkatinizi çekmiştir. Bu tuşa bastığınızda aynı televizyonda sürekli kanal değiştirmemize benzer bir şekilde cihazda bulunan şarkılar değişmeye başlıyor. ZAPPIN adı verilen bu özellik ile beş saniye boyunca çaldıktan sonra değişen şarkılar arasından seçiminizi yapıyorsunuz. Dinleyeceği şarkıyı seçmekte zorlananlar için iyi düşünülmüş bir özellik denilebilir.

Tuşlar ver ayarlar

Cihazın üst kısmında ise dört adet tuş bulunuyor. Bunların iki tanesi ses seviyesini ayarlamaya yararken BASS ile şarkılardaki bas seviyesini artıran moda geçmiş oluyorsunuz. Ön taraftaki kırmızı LED ışıklar sadece bu modayken yanıp sönüyor. Üst tarafta bulunan REC/STOP tuşuyla ise ses kaydı yapıyorsunuz. BASS modunda seslerin daha etkileyici olduğunu söylemek gerek fakat zaman zaman bazı şarkılarda boğukluklar yaşanabiliyor.

Ürünün üzerinde üç satırdan oluşan basit ve küçük bir LCD ekran bulunuyor. Bu ekran üzerinde çalan şarkılarla ilgili gerekli bilgilerin yanı sıra menü içinde çeşitli ayarları görebilmek mümkün. Cihazın menüsü ve sahip olduğu ayarlar oldukça basit. Daha önceden müzik türlerine göre belirlenmiş equalizer ayarlarını kullanabilmenizin yanı sıra kendi ayarlarınızı da yapabilirsiniz. Equalizer dışında ayarlar arasında çok önemli bir detay bulunmuyor.

Ses kalitesi ve pil ömrü

NWZ-B142F’nin ses kalitesi konusunda da söylenecek çok fazla bir şey yok. Ürünün sağladığı ses kalitesi için muhteşem denilemese de kötü de demek haksızlık olur. Sony Walkman serisine ait ürünlerden daha önce kullandıysanız, NWZ-B142F’de size benzer bir deneyim yaşatacaktır. Ancak size tavsiyemiz ürünle beraber gelen kulaklığı kullanmamanız yönünde. Bu kulaklıklar hem kalite hem de rahatlık açısından hiç de iyi değiller.

Cihazı bilgisayarınıza ön taraftaki kapağın altında bulunan USB arayüzü ile bağlıyorsunuz. 2GB kapasiteye sahip ürünü isterseniz normal veri depolama cihazı olarak da kullanabilirsiniz. USB arayüzü üzerinden veri transferi yapmasının yanı sıra şarj için de kullanılıyor. Ürünün iki farklı şarj modu bulunuyor. Standart şarj modunda 70 dakika boyunca şarj edip pili doldurabiliyorsunuz. Bu şekildeki şarjın sonunda cihaz yaklaşık 18 saat boyunca çalışıyor. Hızlı şarj modu ise sadece 3 dakika sürüyor ve size 90 dakikalık pil ömrü sağlıyor.

Karşılaşabileceğiniz sorunlar

Ürünün tasarımı çok sade ve başarılı gözükse de bir süre kullandıktan sonra bazı zorluklar gözünüze çarpmaya başlıyor. Örneğin gri yuvarlak kısımda bulunan ileri ve geri tuşlarının üst ve altta bulunması menü içinde dolaşırken ya da şarkı değiştirirken zorlanmanıza yol açıyor. Şöyle ki benzer MP3 çalarların büyük bir çoğunluğunda ileri, geri tuşlarının sağ ve solda olduğu düşünülürse, kulağa basit gibi gelse de bu durum kullanıma alışmakta zorluk yaratıyor.

Ürünün kullandıkça fark edeceğiniz bir diğer sorunu ise açma kapama konusunda. Play tuşuna basılı tuttuğunuzda cihaz kapanıyor. Ekranda da “Power off” şeklinde bir ibare yer alıyor. Buraya kadar her şey normal. Cihazı tekrar çalıştırmak istediğinizde mantıken yine Play tuşuna basılı tutmanız gerektiğini düşünebilirsiniz fakat NWZ-B142F’de durum böyle değil. Play tuşuna bir kere bastığınızda cihaz en son kaldığı şarkıyı çalmaya devam ediyor. Sorun da buradan kaynaklanıyor. Cihazı kapatıp cebinize koyduğunuzda, ufak bir dokunuşla siz farkında olmadan çalışmaya başlayıp boş yere pil harcıyor. Bunun önüne geçebilmek için alt kısımda bulunan HOLD tuşunu kullanmalısınız.

Sonuç

Sonuç olarak Sony Walkman NWZ-B142F tek derdi müzik dinlemek olanlar için uygun olabilecek bir ürün. Günümüzde artık bu tip modellerin modası geçmeye çok yakın. İnsanlar artık sadece MP3 dinlemekle yetinmiyorlar. Bu yüzden iPod Touch ve benzeri ürünler daha çok ilgi görüyor. NWZ-B142F gibi ürünlerin piyasada tutunabilmesi artık çok zor.

Yine de “Ben MP3 ve radyodan başka bir şey aramıyorum, boyutları küçük, pil ömrü uzun olan, kaliteli bir cihaz arıyorum.” diyorsanız, Sony Walkman NWZ-B142F’yi tercih edebilirsiniz.

Teknik özellikler

Sony Walkman NWZ-B142F

MP3 çalar

Hafıza: 2 GB
Ekran: 3 satır LCD
Giriş çıkışlar: USB 2.0, kulaklık
Pil ömrü: 18 saat (standart şarj), 90 dakika (hızlı şarj)
Bouytlar: 85,8 x 23,2 x 14,1mm
Ağırlık: 26 gr
Desteklediği biçimler: MP3, WMA
Ses ayarı: 5 bant equalizer

Bilgi için: Sony Türkiye
Web: http://www.sony.com.tr/
Fiyat: 136 TL

:: Sony Walkman NWZ-B142F aradığınız türden bir cihaz mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sony Walkman NWZ-B142F İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    yha şajzını dolduruyorum ama hemen bitiyor 🙁

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Güzel ürün hemde çok güzel.

" Sony Walkman NWZ-B142F İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Walkman NWZ-B142F İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Walkman NWZ-B142F İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "