Sony yeni bir patent aldı! PS5 Pro geliyor olabilir


1 gün önce eklendi
Sony yeni bir patent aldı! PS5 Pro geliyor olabilir

2020 yılının sonlarına yaklaşmamız ile birlikte, oyun severleri de heyecanlı günler bekliyor diyebiliriz. Yıl sonunda piyasaya sürülecek olan Xbox Series X ve PlayStation 5, birçok yönden oyuncuları heyecanlandırmış durumda. Etkinlikler her ne kadar oyuncuları tam anlamıyla tatmin etmiş olmasa da, bu konsolların 2020 yılına damga vuracağına kesin gözle bakılıyor. Son zamanlarda ise PlayStation 5 Pro iddiaları gündeme geliyordu. Son gelen haberlere göre Sony, PS5 Pro için yeni bir patent almış olabilir.

PlayStation 5 Pro modeli gelecek olsa bile, bunun yakın zamanda gerçekleşeceği düşünülmüyor. Ancak Sony, hazırlıklara çoktan başlamış gibi.

Yeni alınan patent, PS5 Pro modeline işaret ediyor olabilir

Sony tarafında alınan yeni bir patent, PlayStation 5 Pro modeline işaret ediyor olabilir. Şirket patenti geçtiğimiz yıl almış olsa da, ortaya yeni çıkmış durumda. Sony tarafından PlayStation 5 Pro modeli için resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, şirket hazırlıklarına çoktan başlamış gibi. Alınan patent PlayStation 5 Pro modelini işaret ediyor olsa da, Pro modelin yakın zamanda gelmesi planlanmıyor.

PS5 Pro için alınan patentin teknik ismi ise “ev konsolu ve bulut oyun için ölçeklenebilir oyun konsolu” olarak geçiyor. Patente göre olası bir PlayStation 5 modeli, bulut oyunları ile birlikte gelip PlayStation Now hizmetinden faydalanabilecek. Patentin açıklamasına göre ise arabellek yönetimi değişiyor. Patentte yer alan açıklama ise, “Arabellek yönetimi, kendi video karelerini veya her video karesinin ayrı bölümlerini oluşturan birden fazla GPU ile birlikte gerçekleştirilir. GPU’lar, HDMI üzerinden birbirleri arasında bilgi akışı sağlar.” şeklinde.

Patentin devamında ise, “SoC (yonga) teknolojisi, konsollar üzerinde uygulanabilir. Tek bir SoC, konsolun temel sürümü için kullanılabilir. Çoklu SoC’ler ise, temel sürüme göre çok daha yüksek işleme ve depolama kapasitene sahip konsollar için kullanılabilir. Daha yüksek seviyedeki konsol, daha fazla RAM içermesinin yanı sıra bulut optimizasyonu için de kullanabilir.” açıklamasına yer verilmiş.

Temel ve yüksek seviyedeki konsol kelimelerini dikkate aldığımızda, PS5 için bir normal model ve birde Pro modeli ortaya çıkıyor. Ayrıca patentin bulut teknolojisi üzerinde durması, pratikte PlayStation 5 Pro ile PlayStation 4 Pro modelinin benzer tarzda olmayacağını da belirtiyor olabilir.

Ek olarak Sony gibi büyük şirketler, birçok patent başvurusunda bulunur ancak bunların birçoğu hayata geçirilmez. Eğer PlayStation 5 Pro modeli için bir çalışma gerçekleşiyor olsa bile, bunu kısa zamanda göremeyeceğiz gibi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Sony yeni bir patent aldı! PS5 Pro geliyor olabilir”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yav bu ne biçim haber, nerede bu patent Pro sürümüne işaret ediyor? Bu teknoloji PS5 için de kullanılabilir direkt.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Patentin içeriğinde temel sürüm ve daha güçlü sürümden bahsediyor. Daha güçlü sürüm, temel sürüme göre daha yüksek işleme kapasitesi, RAM ve depolama sunuyor diye de belirtmiş. Buradan yola çıkarak, PS5 için temel ve daha gelişmiş iki sürümün gelebileceği konuşuluyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben sistem gereksinimleri açıklandığında ve bunlan 4k 60 fps garanti diyince rtx 4k 60 fps vermek zor deyip ps5 proyu ozamandan beklerdim 2 seneye pro çıkar ps5 fiyatı da yarıya düler.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   PS5 fiyatı falan düşmez, Pro sürümü daha yüksek fiyattan çıkar ve düşse bile yarıya düşmesi imkânsız.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Umarım ps5 pro gelir yoksa 4K 30 fps verebilen konsolu almam

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ya sen ne anlatıyon 4K 120/60 FPS verecek konsol, 8K’da da 30 FPS.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Dalga mı geçiyorlar.

" Sony yeni bir patent aldı! PS5 Pro geliyor olabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony yeni bir patent aldı! PS5 Pro geliyor olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony yeni bir patent aldı! PS5 Pro geliyor olabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Telefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid inceleme Telefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid inceleme
 2. 2 Grafikleriyle bilgisayar ağlatan oyunlar! (Video) Grafikleriyle bilgisayar ağlatan oyunlar! (Video)
 3. 3 SDN ofisinin aksesuar tercihleri neler? SDN ofisinin aksesuar tercihleri neler?
 4. 4 Kadın gözüyle iPhone SE 2020 Kadın gözüyle iPhone SE 2020
 5. 5 Ücretsiz yazılım geliştirme uygulamaları! (Video) Ücretsiz yazılım geliştirme uygulamaları! (Video)
 6. 6 "Uygun fiyatlı" iPhone 8 Plus hala alınır mı?
 7. 7 iPhone 11 kamerasını Spigen ile zırhladık! iPhone 11 kamerasını Spigen ile zırhladık!
 8. 8 Bayram harçlıklıları ile alınacak en iyi teknolojiler! Bayram harçlıklıları ile alınacak en iyi teknolojiler!
 9. 9 Ofiste kim kaç yaşında? Editöre şok! Ofis içi Ofiste kim kaç yaşında? Editöre şok! Ofis içi
 10. 10 Serinlemek kolay mı? Klima seçme rehberi - Kısayol #64 Serinlemek kolay mı? Klima seçme rehberi - Kısayol #64