Okunma

Sony Zarar Beklentisini 3 Kat Artırdı


17 Eylül 2014 Çarşamba 15:00
Sony Zarar Beklentisini 3 Kat Artırdı

2014 yılında Vaio markalı bilgisayarları üretmeyeceğini açıklayan Sony, mobil cihazlara doğru yönelmişti. Sony, finansal açıdan kan kaybetmeye devam ediyor. Firmanın 2015‘in Mart ayında biteceği 2014 mali yılı için zarar öngörüsü, 3 kat artırıldı. Yani firma, 2014 mali yılında edeceği zararın boyutunu yükseltmiş durumda.

10 milyon barajını çoktan aşan PlayStation 4 ile yarasına derman bulamayan Sony, bel bağladığı akıllı telefon ve tablet tarafında da beklediğini bulamadı.

Akıllı telefon ve tablet tarafındaki satışlarda düşüş yaşayan Sony, bu alanda yaptığı yatırımlarla beraber zararı daha da büyümüş oldu.

Daha önce Temmuz ayında açıklanan mali yıl beklentilerine göre firma 1.5 milyar dolar net kar hedefliyordu. Fakat beklentiler 500 milyon dolar net zarara dönüşmüş durumda.

Firmanın gelirleri çok da değişmedi

Sony‘nin gelirlerinde bir azalma söz konusu değil. Sadece firma, akıllı telefonlarda daha da iddialı olmak için ciddi anlamda yaptığı yatırımlardan geri dönüş alamadı diyebiliriz. Akıllı telefonlarda yaşanan maliyet artışı ve satışlarda azalma, Sony’i en çok etkileyen husus oldu. Firmanın beklediği gelir 90 milyar dolar gibi oldukça ciddi rakam.

Mobile strateji değişebilir

Sony’nin 6 ayda bir yeni amiral gemisi çıkarma ve pek çok farklı alt ve orta segment model çıkarma stratejisi, henüz tam oturmadan bitebilir. Çünkü pek çok farklı model çıkarmanın da farklı giderleri oluyor. Ayrıca sürekli farklı model çıkarmak da, kullanıcıların benimsediği modellerin de azalması anlamına geliyor. 

Bilgilere göre Sony, alt ve giriş seviyesinde daha az ürün çıkartıp, üst segmentte daha kalıcı çözümler sunmayı hedefliyor. 

Bakalım firmanın IFA 2014‘te çıkarttığı Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact, firmanın kötü gidişine dur diyebilecek mi?

:: Xperia Z3 Ön İncelemesi

:: Xperia Z3 Compact Ön İncelemesi

:: Sony’nin maddi olarak beklentilerini karşılayamamasını neye bağlıyorsunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

53 yorum - “Sony Zarar Beklentisini 3 Kat Artırdı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer sony şirkete alım yaparsa ve bu alım şirketin satışlarının üstünde ise zarar açıklaması normal. Aslında büyük karlar ediyor olabilir. Ama veegi politikası içib zarar açıklar. Aynı dünyanın en büyük e ticaret sitesi amazon gibi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sony kesinlikle mukemmel xperia z serisine bayiliyorum ben de z serisinden almayı düşünüyorum ama sırf 6 ayda bir telefon çıkarıyor diye hic yanasmiyorum. Resmen Sony den soğudum Sony nin tek yapması gereken şey saçma sapan alt seviye telefonlar çıkarmayı bırakıp yılda bir üst model z cikarmasi gerekiyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sony En Son Batacak Bir Firmadır.

 4. x10minirom dedi ki:

  Eskiden Sony derken bir asalet vardý ***** gitti artýk Raydan çýktý gibi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Su geçirme sertifikası olmasa Sony telefonlarına elimi bile sürmem.

 6. ConfickerBelasi dedi ki:

  t2 deyince bunu bilirim:

 7. Ýhsann dedi ki:

  Ben sonradan o t2 leri felan takip bile edemedim hýzýna yetiþilmiyor

 8. What The Hell dedi ki:

  Vasat telefonlar üretirsen zarar edersin Sony iþin özü bu. Birde artýk eski Sony imajýda kalmadý sýradan bi firma artýk. Çinliler bile daha iddaalý Sony’den. Zararda deðil diyen dýþlanmýþ loser ceolarýda Sony’i iyi yönetemiyor. Bakýn Microsoft’a ceosu deðiþti firmanýn hisseleri gelmiþ geçmiþ en yüksek fiyata ulaþtý.

  Sony mobil alandan da 5 sene içerisinde çekilecek at fava bekle.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çok sağlam iphone kadar stabil bir telefon cıkarsınlar her yıl

 10. SDN Okuru dedi ki:

  her işe burnunu sokmasınlar arkadaş sokarsan batarsın işte müstehaktır. Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact bunların fiyatı ne olacak muhemelen iphon fiyatına yakın ee o zaman seni neden tercih edeyim sony

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Sony’nin zaten altı ayda bir telefon çıkarıpta mobil dünyada tercih edileceklerini sanması tam bir fiyaskoydu. Kendim İ-phone 5 kullanıcısıyım telefonumdan memnunum ancak geçenlerde sony center da Z2 nin kamera performasına hayran oldum. Sony gerçekten güzel ve yenilikçi ürünler çıkarıyor ama bizim ülkemize Z2 yeni gelmişken hemen ardından Z3 çıkarmaları Sony kullanıcılarını bile markadan soğutmuştur diye düşünüyorum. Kim isterki yeni bir telefon alıyorsun 1 sene sonra üzerine 2 telefon birden çıkmış oluyor ve telefonun hem değer kaybediyor hemde eski konumuna düşüyor. Umarım bundan sonra Sony alt modellerinin üretimini durdurup Apple gibi amiral gemilerine yoğunluk verir. Senedede 1 tane ürün çıkarıp özendirici bir reklam yaparlarsa, rahat bir nefes alırlar diye düşünüyorum.

 12. Mr. Depreli dedi ki:

  Japonlar akýllý adamlardý.

 13. Kaya26 dedi ki:

  Cihazlarý iyi ama strateji yanlýþ. Her sene 1 tane Z, compact ve ultra modeli yap tamamdýr. Tabi birde sevkiyatý hýzlandýrmalarý lazým tanýtýldýktan sonra kýsa bir süre içerisinde piyasaya sürmesi lazým, cihaz gelene kadar insanlar baþka cihazlara yöneliyor. Tablet konusunda ipad den pahalý olduðu sürece zor zaten Android zayýf tablet konusunda yine de ipad den daha þýk tabletleri var.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  kalitesiz ekranlardan kurtulsun, adam gibi ses çıkaran bir hoparlör ve ses çıkışı sağlasın. arayüzde de kullanışlılığı öne çıkaracak değişiklikler yapsın, samsung gibi yazılımla eklenebilecek özellikleri sadece yeni telefon almakla olacak birşeymiş gibide reklam yapsın, bu iş olur.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  -Kardan zarar etmişler 90 milyar dolar hedef ne kaç tane ülkenin gelirine denk Türkiyede kaç tene holdingi toplasan bir sony etmez koç,sabancı,doğan,eczacıbaşı,ülker vs hepsini toplasan sony etmiyor teknolojinin gücü işte.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  kardan zarardır o takmayın kafanıza…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Htc ve Sony gibi klas firmalar zarae ediyor,lg ve samsung gibi banyo terliklerini erip telefon yapan şirketler telefon satıyor…dünya çok garip

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Batda kurtulalim

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bende hiç şaşırmadım pahalı pahalı millet metelige kurşun altiyo batsın bu faşist firmalar

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Beter olsun. Berbat ekranla kalın çerçeve sattılar. Bide üstüne fahiş fiyat politikası tam oldu. Millete lens satıyorlar ama kendi telefonları daha kötü fotoğraf çekiyor.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Insallah batarsin sony! bize xperia z de attigin kaziklar sana donecek! zamaninda blackberry de boyleydi gordu…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Xperia z1 almıştım zamanında kamerası için almıştım ama benim için pismanliktan başka bişey değildi G lens ve 20.7 kamera diye birşey de yoktu. Arka camı çok çiziliyor, Galaxy s5 e göre çok daha ısınıyordu. Hele TFT ekran iğrenç birsey di. Neyse satıp Galaxy s5 aldım. Ama yazık oluyor Sony ye umarım toparlanir.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bir firma zarar etsede niye zarar ettiğini açıklar? Zarar ediyoruz piyasaya gelmen diye olası rakiplere dur gelme mi diyor?Çok saçma aleyhlerine olan bişeyi açıklamaları demekki zarar ettik deyince lehlerine olan bi durum sözkonusu.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Zararları argelerden bişey olmaz 90 milyar satış yapmış türkiyenin ihracatının yarısı kadar batmaz kolay kolay.

 25. 7.42 dedi ki:

  Sony, sen bu hallere düþecek adam mýydýn?

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Eski telefonla yenisi arasında ciddi bir fark olmadığı için yenisi saçma geliyor. En önemli sebep te bu bence.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Şahsen, 6 ay sonra yeni modeli çıkacak bir telefona eşek yüküyle para vermem. Sony bu 6 ay saçmalığına artık son vermeli ve telefonlarının çerçevelerini inceltmeli.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Of ya batmasın

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Amiral gemi stratejisini değiştirmesi yeterli bana göre, zira cihazları gerçekten çok klas…

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Çok normal…

 31. SDN Okuru dedi ki:

  hiç şaşırmadım

 32. SDN Okuru dedi ki:

  5 6 ayda bir telefon çıkar fiyatı uçuk olsun , z3 e koyduğun donanımı z3c adı altınca çıkar ve 200 300 lira fiyat farkı ile sat sırf ekran FHD olmadığı için bir su geçirmezliktir tuttur git kukalkıl piyasası olsun dslr piyasası olsun kendini bitir sonra da neden zarar ediyoruz 🙂 .

 33. SDN Okuru dedi ki:

  6 ayda bir modelmi çıkarmış. Şaşırı sony. Piyasayı yönetebileceni düşünüyor ama hayal bunlar.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  o 3 u de gecer 6 ayda.1 tel mi cikar z2 alicak tim sirf otuzden almadim buneya z2 alsam 2 sene sonra z7 cikacak 😀

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Kalite algısı oluşturan tek marka vardı o da batıyor mu ya şimdi ? 🙁

 36. SDN Okuru dedi ki:

  z3 ve compact kotu gıdıse dur dıyemez bence…

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Hatta televizyon segmenti en karsız olanı ve fişi çekilmeli

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Sony nin yapması gereken tüm ürün gruplarını elden geçirip Apple gibi sadece düzgün para kazandığı ürünlere devam etmeli yani tablet ve alt segment telefonların tamamen fişini çekmek zorunda. Ps vita tam bir hüsran ve fişi çekilmeli. Birtek playstation ve xperia z serisi kalmalı o da compact tı miniydi olmamalı tek telefon.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Xperia ultra cephesinde bi ilerleme olacaktı acaba?

 40. SDN Okuru dedi ki:

  zarar ettiklerini sanmam hedef koyuyorlar 10 milyon kazanıcaz diye sonra 8 milyon kar yapınca 2 milyon zarar ettik diyorlardır

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Sony uzun zamandır kendini toparlamaya çalışıyor ki şuanda başarılı gidiyor. Mobil tarafta dediğiniz gibi az modelle zirveye oynasın. 90 milyar dolarlık az bir satış değil ayrıca deli gibi ar-ge giderleri var. Karlılık için bazı adımlar gerekiyor.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Bence z3 unde yarari olmuyacak hem iphone 6, 6+ hemde samsungun s5i ve note 4 piyasayi elde tutacak

 43. SDN Okuru dedi ki:

  senede 1 tane amiral gemisi ve 2 şer tane de orta ve alt segment için fazla fazla yeterli benim fikrime göre. sony çok hızlı girdi çoğu insan t mi z mi e mi c mi ne olduğunu bilmiyor modelleri takip bile edemiyor.

 44. SDN Okuru dedi ki:

  1 yılda 2 telefon çıkar arasında gram fark olsun ,daha beter olacak samsung sanıyor kendini 😀

 45. SDN Okuru dedi ki:

  batiyorlar, burda fransada hic kimse sony aliyor neden bilmiyorum, sanirim insanlar bu eski isimlerden sikildilar, cihazlari ne kadar iyi olursa olsun, yenilenmek her sirket icin bi sart artik… yoksa batarsiniz…

 46. x10minirom dedi ki:

  Saçma bir ***** ***** niye çýkardý ne farký var?

  Bari S805 koy.

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Kötü arkadaş bu durum.

 48. ConfickerBelasi dedi ki:

  acitasyon yapýyorlar…

" Sony Zarar Beklentisini 3 Kat Artırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Zarar Beklentisini 3 Kat Artırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Zarar Beklentisini 3 Kat Artırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "