Okunma

Sony’den kablosuz şarj aktarımı için patent!


17 Mart 2017 Cuma 04:30
Sony’den kablosuz şarj aktarımı için patent!

Her ne kadar gelişen teknoloji ile birlikte donanımların güç tüketimi azalıyor olsa da, akıllı telefonların sunduğu pil süreleri halen kullanıcıların büyük bir bölümü tarafından yetersiz bulunuyor.

Üreticiler akıllı telefonlarında yaptıkları yazılımsal ve donanımsal optimizasyonlar ile pil performansını üst düzeyde tutmaya çalışırken, Sony bu konuda dikkat çekici bir çalışma yürüttüğü ortaya çıktı.

Çalışmalar oldukça yavaş ilerliyor!

Sony’nin bataryalar arasında kablosuz şarj aktarımı gerçekleştirilmesi için yürüttüğü çalışmalar için geçtiğimiz yıl bir patent aldığı keşfedildi.

Ancak, Sony’nin bugüne kadar ne kadar yol kat ettiği bilinmezken, sadece patent almış olması şu anda bunun hayal olarak kalmasına neden oluyor.

17-03/17/sony-xperia-nfc.jpg

Zira, bazı farklılıklar olmasına rağmen bu konuda yürütülen benzer bir çalışma geçmişte Apple tarafından patentlendi.

Ancak, aradan geçen sürede herhangi bir hareketlilik yaşanmaması, kablosuz şarj aktarımını hayata geçirmenin oldukça zorlayıcı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

:: Sizce, kablosuz şarj aktarımını akıllı telefonlarda görmemiz ne kadar zaman alacak?


yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde eğitim hayatına devam ediyor. Uçaklara olan hayranlığı ve merakı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

12 yorum - “Sony’den kablosuz şarj aktarımı için patent!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Helende yaygınlaşmadı ise bu onların ayıbı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  la eyi olurdu eve girince tv den mikrodalgadan enerji transfer ederdik tellere. belki de tersi olurdu cihazlar dellenir telefonun enerjisini sömürürlerdi. siberlenin. dellenin.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  06:01 modern velet

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sony ağzıyla kuş tutsa alınmaz…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kablosuz elektrik iletimini Nikola Tesla, neredeyse 100 yıl önce keşfetti ama günümüzde halâ kullanılabilir duruma gelemedi.

Yorum yazın

Geri bildirim