Okunma

SOPA’dan sonra PIPA da Rafa Kaldırıldı


21 Ocak 2012 Cumartesi 09:00
SOPA’dan sonra PIPA da Rafa Kaldırıldı

ABD‘de yasalaşmak üzere Amerikan Temsilciler Meclisi‘nde görüşülmekte olan SOPA (Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma) yasası ileri bir tarihe ertelenmişti. SOPA korsan içerik yüzünden bir sitenin kapatılmasına kadar gidecek geniş yetkiler getiriyordu. Buna karşı çıkan birçok site, kişi ve kuruluş çeşitle gösterilerle SOPA‘yı protesto etmişti.

Üstelik SOPA sadece ABD topraklarındaki firmaları değil tüm dünyadaki şirketleri ilgilendiren bir kanundu. Çünkü yasalaşması halinde alan ABD dışındaki siteleri de kapatma yetkisi veriliyordu.

Gelen tepkiler üzerine Beyaz Saray SOPA‘yı desteklemediğini açıklamış ve dünya çapında gösteri ve protestoler başlamıştı. Bunun üzerine geri adım atan Amerikan Temsilciler Meclisi tasarının görüşmesini ileri bir tarihe ertelediğini açıkladı.

Benzer bir kanun olan PIPA (Protect IP Act – Fikri Mülkleri Koruyun) da yine SOPA gibi yetkiler ve engellemeler içeriyordu. 24 Ocak’ta yapılacak tasarı görüşmeleri de yine ileri bir tarihe ertelendi.

Bu gelişmeler SOPA ve PIPA‘nın yasalaşmayacağı olarak algılanmaması gerekiyor. Şimdilik internet kullanıcıları ilk raundu kazanmış görünüyor. Ancak önümüzdeki günlerde bu tasarıların öyle ya da böyle yasalaşması da gündeme gelebilir.

Bu iki tasarı yasalaşmadan bile ABD’de korsan içerik barındığırdığı gerekçesiyle baskınlar yapılmaya başlandı. Bunun ilk örneği Megaupload isimli internet sitesi oldu. Siteye baskın düzenleyen FBI, sahibini tutukladı ve siteyi kapattı

:: SOPA ve PIPA için ne düşünüyorsunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “SOPA’dan sonra PIPA da Rafa Kaldırıldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu yasaya Amerikada yayın yapan tüm internet sitelerinin ve şitketlerin kenetlenmiş bir şekilde karşı durmalarını alkışlıyorum. Özgürlüğe zincir vurulamadı…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Sopaya gerek ***** zaten onbinlerce site kapali durumda ne yazik ki 🙂

" SOPA’dan sonra PIPA da Rafa Kaldırıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SOPA’dan sonra PIPA da Rafa Kaldırıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SOPA’dan sonra PIPA da Rafa Kaldırıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "