Okunma

Sosyal Ağ Kullanıcıları: Uyanık Olun!


25 Eylül 2012 Salı 18:48
Sosyal Ağ Kullanıcıları: Uyanık Olun!

İnternet denildiğinde artık çoğumuzun aklına ilk olarak sosyal ağlar geliyor. Günümüz sanal dünya yaşamındaki ziyaretçi trafiğinin önemli bölümünü bünyesine çeken platformlar, sunulan geniş hizmet kapasitesi sayesinde kullanıcı tercihlerinde bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Öncülüğünü Facebook ve Twitter‘ın yaptığı sektör, birden çok servisi tek çatı altında toplamasının yanı sıra adeta gündem nabzının tutulması ve arkadaş ortamı ile paylaşım imkanı sağlaması açısından dikkat çekiyor. 1 milyara ulaşan üye potansiyelleriyle müthiş bir ağa sahip oluşumların en büyük sorunlarının başında ise bilgi güvenliği geliyor.

Gizlilik konusunda yaşanan sıkıntılar üyelerin başını ağrıtırken, diğer taraftan sosyal ağlara yönelik geliştirilen ek uygulamalar ile bilgi hırsızlığı yapılıyor. Hatırlayacağınız gibi son olarak uyarısını yaptğımız ve hızla yayılan “Past Life Analyzer” virüsü, girdiğiniz bilgiler ile banka hesabınıza ulaşarak para transferi yapıyordu.

Ayrıca cep telefonu, ev adresi, yaşanan önemli sağlık sorunları ve dövme gibi yenilikleri Facebook zaman tüneline ekleyen kullanıcılar, farkında olmadan kötü amaçlı kişilerin eline koz veriyorlar. Durumun ciddiyetini vurgulamak isteyen Duval Guillaume ise akıllıca hazırladığı reklam filmi sayesinde bilgi güvenliği konusuna oldukça farklı bir bakış açısı getiriyor.

İnsanların finansal bilgilerini görmesiyle bilinen sahte falcı Dave ile anlaşan firma, yakın zamanda yayınlanacağı söylenen sözde televizyon programı için sokaktan geçen rastgele kişiler seçiyor. Daha sonra fal bakmaya başlayan Dave, karşısında oturan konuğunun -banka hesap numarasına kadar- hayatına dair birçok özel bilgisini net olarak söylüyor. Durum karşısında yaşanan şaşkınlık sonrası perde iniyor ve arkaplanda çalışan hacker‘ların önündeki ekranda kişinin Facebook profili görülüyor.

Filmin sonunda ise “Tüm bilgileriniz sanal dünyada. Bunlar size karşı kullanılabilir, uyanık olun.” mesajı verilirken güvenli internet bankacılığı vurgulanıyor. Bu sayede insanların internet üzerinde paylaştıkları içerik ve bilgilerin önemi üzerinde durulurken konunun ne derece önemli olduğunun altı çiziliyor.

:: Sanal dünyadaki bilgi güvenliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sosyal Ağ Kullanıcıları: Uyanık Olun!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    videoyu izleyince bozuldum… :S
    hatta, gidip facebook hesabımı siliyorum 😐
    harbiden, herşeyimizi teslim ediyoruz face’ye… google o kadar değil de, face sakat!

  2. cgrszone dedi ki:

    Dikkatli olmak lazım Profili public görünüme kapatmak lazım

" Sosyal Ağ Kullanıcıları: Uyanık Olun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Ağ Kullanıcıları: Uyanık Olun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Ağ Kullanıcıları: Uyanık Olun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "