Okunma

Facebook, Google’ı Geçti!


11 Mart 2009 Çarşamba 13:35
Facebook, Google’ı Geçti!

Hitwise tarafından yapılan bir araştırma, Londra’da 15-16 Mart’ta düzenlenecek olan Social Networking World Forum‘da çok konuşulacağa benziyor. ABD’deki kullanıcılar arasında hangi sitenin daha fazla kaynak olduğuyla ilgili yapılan bu araştırmada Facebook, kısmen de olsa Google’ı geçmeyi başarmış durumda.


Facebook başta olmak üzere sosyal ağlar Google’a ihtiyacı ortadan kaldırmaya başladı.

Geçtiğimiz Ocak ayı itibariyle Facebook’un 50, Google’ın 149 milyon tekil ziyaretçisi bulunduğuna değinilen araştırmaya göre bazı önde gelen sitelere Facebook üzerinden ulaşanlar, Google üzerinden ulaşanları sayı ve oran olarak geçmiş durumda. Bu siteler dedikodu odaklı yayın yapan PerezHilton.com ve Dlisted, dün sizlere “Umutsuz Ev Kadınları Sosyalleşiyor” başlığıyla duyurduğumuz CafeMom, ücretsiz e-kart bulabileceğiniz Evite, video sitesi Tagged.com ile sık sık yenilikleri hakkında sizleri bilgilendirdiğimiz Twitter olarak sıralanıyor.

Hangi Site Ne Kadar Trafik Çekiyor?

Bu sitelerden PerezHilton.com’un ziyaretçilerinin yüzde 8.7’si Facebook üzerinden gelirken Google kaynaklılar yüzde 7.6’da kalıyor. Ek bilgi olarak PerezHilton’un Oscar ödül töreni sonrası günlük 13.9 milyon sayfa gösterimiyle kendi rekorunu kırdığını ve Facebook’un burada başrolde olduğunu söyleyebiliriz. Dedikodu sitesi TMZ‘de ise fark açılıyor. Sitenin ziyaretçilerinin yüzde 12.2’si Facebook kaynaklıyken, Google’dan gelenler yüzde 3.8’de kalıyor.

Video Siteleri Mutlu

Bu durumdan en kârlı çıkansa kuşkusuz video siteleri. ABD’deki video sitelerine Şubat 2009’da en çok kimlerin ziyaretçi gönderdiğine bakıldığında, Facebook tüm trafiğin yüzde 3.3’ünü tek başına karşılayarak en büyük kaynak ünvanını elinde tutuyor. Bu konuda bir diğer hızlı isim ise Twitter. Mikroblog olarak tanımlanan Twitter, yüzde 1’e yakın payla Google’ın önünde yer almayı başarıyor. Ek olarak Twitter’ın bu alanda son bir yılda yüzde 42 artış gösterdiğini de belirtmemiz gerekiyor.

:: Facebook ya da Twitter üzerinden video linki paylaşıyor musunuz?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook, Google’ı Geçti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, Google’ı Geçti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, Google’ı Geçti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "