Sosyal Ağlarla İlgili Garip Gerçekler


01 Ağustos 2010 Pazar 11:30
Sosyal Ağlarla İlgili Garip Gerçekler

Cisco günümüzde önemi giderek artan sosyal ağlarla ilgili bir güvenlik hazırladı. 2010 Yarıyıl Güvenlik Raporu adlı bu çalışma, sosyal ağların iş ve özel yaşam üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.(Facebook Bilgileriniz Dağıtılıyor Olabilir)

Araştırmaya göre, sosyal ağların artan kullanımı, mobil ağlara bağlı cihazların yaygınlaşması ve sanallaştırma gibi yapısal değişimler, güvenlik alanında yeni bir sektörün oluşmasına neden oldu.

FarmVille Facebook’un Efendisi

Raporun dikkat çektiği başka bir durum ise sosyal ağ kullanıcılarının büyük oranının site üzerindeki oyunlara vakit harcaması. Kullanıcıların yüzde 7‘si günde ortalama 68 dakikasını FarmVille gibi popüler interaktif oyunları oynamakla geçiriyor.(Kablosuz Ağlara Dikkat)

Sosyal ağ üyelerinin yüzde 5‘lik kısmı tarafından günde ortalama 52 dakika boyunca Mafia Wars oynamayı tercih ediyor.

FarmVille kullanıcıları esir ediyor

Facebook tutkunlarının yüzde 4‘ü arasında popüler olan Café Word ise kullanıcıların günlük ortalama 36 dakikasını harcadığı oyun olarak dikkati çekiyor.

Firma iş dünyası gözüyle baktığı zaman bu durumun üretkenlikte düşüş yaşattığını iddia ediyor. Ayrıca, siber suçluların bu oyunlar üzerinden kötü amaçlı yazılımlarını yaymak için yollar geliştirdikleri düşünülüyor. İşte rapordan bazı bölümler

Şirketler sosyal ağları nasıl yönetmeli?

 Kurumsal güvenlik alanında ana güçler değişiyor. Sosyal ağlar, sanallaştırma, bulut bilişim ve mobil cihazların yaygın olarak kullanılmaya başlaması kurumların bilgi teknolojileri departmanlarının etkin ağ güvenliğini sağlama yetenekleri üzerinde dramatik bir etki yaratıyor.

Firmaya göre bu artan trendi yönetmek için bazı yöntemler uygulanmalı. 

 • Sanal sistemler üzerinde kullanıcı başına uygulama ve veri yönergelerini tatbik etmek.
 • İş verilerine erişimle ilgili kesin sınırlar belirlemek.

 

Sosyal ağlar önlenemez bir trend


 • Mobilite için resmi kurumsal yönergelerin yaratılması.
 • Bulut bilişim aktivitelerinin yönetimi ve izlenmesi için gereken araçlara yatırım yapılması.
 • Sosyal medyanın işyerlerinde kullanımıyla ilgili olarak çalışanlara rehberlik sağlamak.

 

Şirket kuralları çiğneniyor

Son kullanıcıların yüzde 50‘si en az haftada bir kere sosyal medya araçlarını kullanabilmek için şirket kurallarını çiğniyor.

 

İnsanlar sosyal ağlar için yasakları hiçe sayıyor

Yüzde 27‘lik kısım ise şirket cihazlarının ayarlarını yasaklı uygulamalara erişebilmek için değiştirdiklerini belirtiyor.

Fikirler daha rahat çalınıyor 

Siber suçlular teknolojik inovasyonu kendi avantajlarına kullanıyor. Kurumlar ağlarını koruyacak gelişmiş teknolojileri hayata geçirinceye kadar siber suçlular hızla hareket edip yaratıcılıklarını sergileyerek zayıf noktalardan yararlanmayı başarıyorlar.

Fikirsel bilgileri çalmak daha kolay


İşletmeler sosyal ağlar ve P2P teknolojileri benimseme konusunda karar vermek için zaman harcarken, siber suçlular bu teknolojileri ilk kullanan kişiler olarak öne çıkıyor. Siber suçlular bu teknolojileri sadece suç işlemek için değil aynı zamanda iletişimlerini geliştirmek ve birbirleri arasında hızlı işlemler yapabilmek için de kullanıyorlar.

 

Spam sayısı herşeye rağmen artıyor

 İstenmeyen e-postalara diğer adı ile ‘Spam’e karşı alınan tüm önlemlere rağmen, Cisco’nun yeni araştırmasına göre bu yıl içerisinde spam e-posta hacminin 2009 yılına göre yüzde 30 oranında artması bekleniyor

 • ABD bir kez daha en büyük miktardaki spam’in çıktığı ülke olarak birinciliği alırken, Hindistan ikinci, daha önce ilk sırada olan Brezilya üçüncü sırada yer alıyor. Rusya ve Güney Kore ise dördüncü ve beşinci olarak dikkati çekiyor. 

 

Tüm önlemlere rağmen spam’lar engellenemiyor

 • Ülkeden yayılan spam e-posta miktarını yüzde 4.3 oranında azaltmayı başaran Brezilya bunu ülkedeki İnternet Servis Sağlayıcılarının büyük bölümünün 25. Portu sınırlaması ile başardı.

Teöristler de tercih ediyor

Artan sayıdaki saldırılarla birlikte sosyal ağlar siber suçluların oyun alanı olmaya devam ediyor. Öte yandan bu alanda daha tehlikeli olan yeni bir tehdit daha yükseliyor.

Teröristler propaganda için sosyal ağları kullanıyor

Teröristler. Nitekim ABD Hükümeti sosyal ağlar ve diğer teknolojilerin potansiyel saldırıların organize, koordine ve sevk edilmesiyle ilgili kullanımının araştırılmasına yönelik ödenek ayırmış olması bunun en önemli göstergelerinden biri.

:: Kurumun hazırladığı sosyal ağ raporundaki eleştirilen noktolara katılıyor musunuz?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sosyal Ağlarla İlgili Garip Gerçekler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Ağlarla İlgili Garip Gerçekler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Ağlarla İlgili Garip Gerçekler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 2. 2 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 3. 3 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 4. 4 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 5. 5 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 6. 6 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 7. 7 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 8. 8 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 9. 9 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 10. 10 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!