Okunma

Sosyal Dil Öğrenme Ağı busuu Türkiye’de!


19 Mart 2014 Çarşamba 07:26
Sosyal Dil Öğrenme Ağı busuu Türkiye’de!

Dünya çapında 40 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip sosyal lisan öğrenme topluluğu busuu, Türkiye’de hızla büyüyor. Geçen yılı Türkiye’den 1,5 milyon üye ile kapatan busuu, yaklaşık yüzde 100 büyüyerek 2014’te 3 milyon üyeye ulaşacak. Görüntülü ve sesli, ücretsiz ve ücretli olmak üzere 12 dilde lisan dersleri veren busuu, dil öğrenmeyi motive edici ve etkili hale getirerek dünyada da yeni bir akım başlattı.

Her gün 40 bin kişi katılıyor

busuu‘nun kurucusu ve CEO‘su Bernhard Niesner, şirketin 2014 yılına ilişkin hedeflerini paylaşmak üzere Türkiye’ye geldi. Dünyada her gün 40 binden fazla yeni kullanıcıya ulaştıklarını belirten Niesner, busuu’nun eğitim metodolojisini şöyle anlattı: “busuu hem busuu.com üzerinden hem de iPhone, iPad ve Android işletim sistemli akıllı telefon ve tablet bilgisayarlardan indirilerek kullanılabiliyor. busuu’nun dil öğretme metodu, belirli bir konu etrafında fonksiyonel bir müfredata bağlı. Günlük hayata ait kelimeler ve anlatım tarzları seçiliyor, bu da kelimelerin daha kolay hatırlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca günlük hayatta kullanılabilecek en uygun grameri sunarak öğrenme sürecini kolaylaştırıyoruz. busuu kullanıcıları, pratiğini yapmak istediği lisanın anadilini konuşan kişiyle etkileşime geçiyor.”

Türkiye’de hedef 2015’te 6 milyon üye

Türkiye’nin busuu dünyasında en önemli ülkelerden olduğunu vurgulayan Niesner, büyüme planlarını şöyle açıklıyor: “1.6 milyon Türk kullanıcı online ve mobil olarak busuu‘ya bağlanıyor. Bu kullanıcıların yarısı internet sitesinden yarısı ise akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarından busuu ağına katılıyorlar. 2014 yılında yüzde 100 büyüme ile Türkiye’de 3 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 3 milyonun 1,2 milyonunu web üzerinden, 1,8 milyonunu ise mobil üzerinden üye yapmayı hedefliyoruz. 2015’te ise üye sayımızı 6 milyon kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Yine bu 6 milyonun 2,5 milyonunu web üzerinden, 3,5 milyonunu ise mobil üzerinden üye yapmayı hedefliyoruz. İnternet kullanımında dünyada ilk 20 ülkeden biri olan Türkiye, iOS ve Android uygulamalarını indirmede de ilk 10‘da bulunuyor.”

Yüzde 67,9 kariyer için dil öğreniyor

busuu’nun 2014 yılında Türk kullanıcıları arasında yaptığı araştırmaya göre Türk insanının en çok dil öğrenme nedeninin başında yüzde 67,9 ile kariyer geliyor. İkinci sırada yüzde 34,4 ile kültürel nedenler ve üçüncü sırada ise yüzde 30,7 oranla seyahat bulunuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 60’ı lisanın kariyerde çok önemli olduğunu düşünürken, yüzde 78’i iyi dil becerilerinin kişisel finans durumunu iyileştireceğine inanıyor. Araştırmaya göre, Türkler en çok İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrenmek istiyor. Yüzde 32 kullanıcı online dil öğrenme metodunu en etkili yöntem olarak buluyor. Sadece yüzde 8 öğretmenle, yüzde 6 kitaplarla ve yüzde 3 ise CD Rom ile dil öğrenmeyi etkili buluyor.

Patronların yüzde 72’si yabancı dil istiyor

Bernhard Niesner, yapılan araştırmalara göre işletmelerin yüzde 72‘sinin yabancı dil bilen eleman tercih ettiğini söyledi. Avrupa dillerinin hala en çok talep edilen diller olduğunu anlatan Niesner, “Ancak dünyanın yükselen ekonomileri Çin ve Ortadoğu ile birlikte bu bölgelerde konuşulan dillere olan talep de son dönemde hızla artıyor” diye konuştu.

Türkiye’de erkekler, Rusya’da kadınlar kullanıyor

busuu‘da ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı kullanıcı seçeneği bulunuyor. Dünyada genel kullanıcılar kadın ve erkek arasında eşit olarak dağılırken premium yani ücretli kullanıcıların çoğunluğunu erkekler oluşturuyor. Ücretsiz eğitimde ortalama yaş 28,5, premiumda ise 34,5. busuu kullanıcılarının yüzde 50’sini 25 ve yaş üzeri oluşturuyor. Türkiye‘de ve Brezilya‘da çoğunlukla erkek üyeler bulunurken Rusya‘da kadınların oranı erkeklerden daha yüksek.

Rakamlarla busuu

 • busuu’nun 40 milyon kullanıcısı bulunuyor
 • busuu.com internet sitesinde 20 milyon kullanıcısı bulunuyor.
 • Android ve iOS mobil uygulamaları 23 milyon kez indirildi.
 • Her gün 40 bin kişi busuu’ya katılıyor.
 • 200’den fazla ülkede kullanılıyor.
 • Her kurs 200 saatlik eğitim materyalinden oluşuyor.
 • 150’den fazla farklı görsel öğrenme ünitesine sahip.
 • 14-80 yaş arasında herkes kolaylıkla kullanabiliyor.
 • Erkek ve kadınların oranı yaklaşık yüzde 50-50 dağılıyor.
 • Üyeler internet sitesinde 15 dakika kalıyor.
 • Eğitimler Avrupa müfredatına göre A1, A2, B1 ve B2 olmak üzere 4 farklı seviyeden oluşuyor.

Ayda 29.99 TL’ye premium üyelik

busuu‘da ücretsiz üyeliğin yanında premium üyelik de kolaylıkla satın alınabiliyor. 1 aylık premium üyelik 29.99 TL, 6 aylık üyelik 99.99 TL, 1 yıllık üyelik ise 119.99 TL.

:: Yabancı dil öğrenmek istiyor musunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Sosyal Dil Öğrenme Ağı busuu Türkiye’de!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ya diyet dilleri secerken ucret istiyo ama ilkinde bi ucret talep etmedi ben bisey anlamadim bu isten ya bri anlatsin 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  BUSUU SAHTEKAR dikkat edin kredi kartınızı sokmayın buralara

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sahtekarlar üye oluyorsun ve iptal edemiyorsun benden defalarca para çekildi.. Sahtekar site
  diyerki üyelik iptal için buraya girin diyor orda oyle biyer yok
  üyeliği iptal edin diyor burada iptal edecek bi link yok bence bulaşmayın boyle sahtekarlara

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ücreetli mi yani benden her hangi kredi kart bilgisi istemedi ama

 5. SDN Okuru dedi ki:

  livemocha ilk başta harikaydı.busuudan kat kat daha güzel ve ***** tamamen paralı sisteme döndü ve herşeyi ***** busuu bir ***** onlarda livemochanın akıbetine benzemezler.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Harika bir uygulama herkese tavsiye ederim eğer dil öğrenmek ya da öğrendiğiniz dili pekiştirmek istiyorsanız hem sesli pratikle hem de gramer kurallarıyla güzel bir araç

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Arayüzü hoşuma gitmedi Android için Duolingo güzel bir alternatif !

 8. desperado64 dedi ki:
  Alıntı Black Wolf Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster

  C1 Derken B2 seviyesini bitirip C1 e başlayabilir gibisinden demek istemiştim. intermediate seviyesine kadar gelinir 1 sene içerisinde.
  Yanılıyor muyum?

  Gramer açısından gelinir de çene yapmak açısından bilemeyeceğim

 9. Black Wolf dedi ki:
  Alıntı desperado64 Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  C sevivesi biraz büzüğü sıkmak.

  C1 Derken B2 seviyesini bitirip C1 e başlayabilir gibisinden demek istemiştim. intermediate seviyesine kadar gelinir 1 sene içerisinde.
  Yanılıyor muyum?

 10. desperado64 dedi ki:
 11. Black Wolf dedi ki:

  İsmek ingilizce kursuna yazılın: A1 3 ay – A2 4 ay toplamda 7 ay sürü***** />
  Busuu dan premium alın: 12 Aylık 150TL civarı
  interpals dan mektup arkadaşı ***** />
  Fono kendi kendine hızlı ingilizce eğitim setinide alırsanız KOMBO yapmış ***** />

  Senelik maliyeti: 300 TL

  Bu koşullarda 1 sene içerisinde C1 seviyesine ulaşılabilir diye düşünüyorum.

 12. Alnair Alsad dedi ki:

  livemocha’da bir ara bayağı vakit geçiriyordum. Ona da bir göz atalım, unuttuk gerçi şifre falan kalmadı hafızamda.

  1. SDN Okuru dedi ki:

   ben bugün üye oldum ücretsiz dediği için fakat kullanmadım daha nasıl ücret alıyor kart bilgileri istemedi cevap yazarsanız sevinirim

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Belli bir aşamadan sonra sürekli para istiyor spam mesaj atıyor 3 aydır çekiyorum bulaşmayın

 14. Black Wolf dedi ki:

  Alternatif arayanlar için;

  ***** />

 15. Alnair Alsad dedi ki:

  İlk defa duydum. Deneyelim bir.

" Sosyal Dil Öğrenme Ağı busuu Türkiye’de! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Dil Öğrenme Ağı busuu Türkiye’de! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Dil Öğrenme Ağı busuu Türkiye’de! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "