Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi! İşte yetkiler


29 Temmuz 2020 Çarşamba 08:22
Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi! İşte yetkiler

Son dönemde Türkiye’nin ana gündem konularından birisi haline gelen sosyal medya düzenlemesi TBMM’de kabul edildi ve “sosyal ağ sağlayıcı” tanımı hayatımıza girdi. Gece geç saatlere kadar devam eden görüşmeler sonrasında yasalaşan bu düzenleme, birçok kişiyi tedirgin ederken birçok kişi tarafından da “böyle bir düzenleme şart” şeklinde yorumlanıyor.

‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ kabul edildikten sonra TBMM, 1 Ekim’e kadar tatile girdi.

Sosyal medya düzenlemesi TBMM’den geçti!

Artık internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanıyor.

İdari para cezaları, muhatabın yurt dışında bulunması halinde BTK tarafından doğrudan muhataba bildirilebilecek. Bu Tebligat Kanunu’na göre yapılan tebligat hükmünde olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5’inci günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak.

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası kesilebilecek. Düzenleme ile içeriğin çıkarılması kararları, içerik ve yer sağlayıcılarına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenecek.

Sosyal Ağ Sağlayıcı: Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu

Günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılar, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemek zorunda. Bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca ulaşılabilecek ve doğrudan sosyal ağ sağlayıcının internet sitesinde yer alacak. Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK’ya bildirecek.

Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya 10 milyon lira idari para cezası verilecek. Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde 30 milyon lira daha ceza verilecek.

TBMM’deki görüşmeler sırasında AKP ve MHP’nin ortak önergesi ile teklife, taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini içeren ‘trafik bilgisi’ tanımına ‘port bilgisi’nin de eklenmesine ilişkin hüküm ihdas edildi.

Söz konusu önerge kapsamında aynı IP adresini kullanan farklı kullanıcılar açısından yaşanabilecek mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor.

İnternet bant genişliği daraltılacak, reklam yasağı uygulanacak

İkinci kez idari para cezası verilmesi halinde belirlenen süre içerisinde yükümlülükler yerine getirilmezse, o sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam verilmesi yasaklanacak. Bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak.

Sosyal medya düzenlemesi TBMM'den geçti!

Reklam yasağı sonrasında yükümlülükler yerine getirilmezse, sosyal ağ sağlayıcının internet trafik bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yolu açılıyor. Başvurunun kabulüne ilişkin hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde, bant genişliğinin yüzde 90 oranına kadar daraltılması için yeni bir başvuru yapılabilecek.

Mahkemenin vermiş olduğu kararlar, bildirimden itibaren derhal ve en geç 4 saat içinde erişim sağlayıcıları tarafından yerine getirilecek. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmesi halinde, verilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve hakim kararları kendiliğinden hükümsüz kalacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi! İşte yetkiler”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Neredeyse tüm avrupa ülkelerinde var diyende ahaber dinliyodur. Hiç bişey bilmeden herşeyi bilen kesim. Haksız kazancın önüne geçmek başka, bizim gibi ülkelerde yasaklanmaya bahane aranması başka. Haksız kazancın burada savunucular askari ücretüzerinden sigortası yatan insanlar vergiden çalınır cebinden çalınır sosyal medyada çalınıyo diye hesap soruyor. Vergiden kaçınmak gibi bir yaşam felseveleri var ha kaçırmak değil kaçınmak yani. Bunun üstüne burdan haklıyız tabiki avrupadada böyle. Kim dedi a haber

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şöyle baksalar bütün firmalarda herkes askari ücret üzerinden sigortalı. Bütün firmalar ay sonu fatura satın alıyo. Mallar kaçak rulmanların orginali yok mesela türkiyede ama git ithalatçısı,satıcısı,vergiden çalan,işçiden çalan her cuma namazda. Birde ona buna vatan haini derler. Ona buna laf sokar ama hertürlü hak ihlali bizim gibi ülkelerde. Biryerde kuyruğa gir araya girenmi dersin. Otobüse önce binecem diye birbirnimi ezen dersin. Bla bla bla.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Almanya böyle yapıyor deniliyor ancak Almanya nazi-faşizm hususlarında uyguluyor sadece böyle benzeri bir kanunu.. bizler ise genel manada kısıtlamaya gidiyoruz, çok süper harika böyle devam. Twitter paylaşımlarına ve diğerlerine sürekli şikayet gelip nasıl kullanışsız hale getirileceğini göreceğiz hep beraber..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok yerinde bir karar diyenler varya, 1 ay sonra hükümet bu yasayı geri alsın yine yerinde çok isabetli gerekliydi derler. Hayatta onlara güzel ha hep istedikleri oluyo. Daha itiraz ettikleri hiçbirşey yok. 😁😁😁😁

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  “daha nereden para tırtıklarız” düşüncesinin sonucu bu.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  İşin en acı yanı, “Bu düzenlemeyi kabul eder misiniz?” diye halka sorsak, önemli bir kısmı sanırım evet diyecek. Özgürlüğünün kısıtlanmasına evet diyecek ve kurunun yanında maalesef yaşta yanacak.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  3Y ile savaşmaya gelmişlerdi. Yasaklar, yolsuzluk ve yoksulluk. Sonuç tam bir kara mizah. Güler misin, ağlar mısın?

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Iran ,Çin , Kore.. heryerde Tiktok , instagram yasak Turkiye de değil . Yasak olan ülkeler hepsi Turkiye den daha ileri ve gelişmiş . Sonra da Türkiye deki sınavlara bi bakıyoruz %10 başarı…….

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar embesil varsa yarum yapmış. Sosyal medyasız ölmezsiniz lan.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi oldu, orda burda ürün satıp ticaret yapanlar artık vergi versin ya. Esnaf vergi verirken face de inst da satıp esnafa rakip olanlar gittikçe arttı.
  yakında açık dükkan kalmayacak nerdeyse. domates, zeytin, un, bile internetten vergisiz satılır hale geldi. yeter artık haksız rekabete son.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   sen sattığın her ürüne fiş kesiyormusun sayın esnaf sende sürekli fiş kesen büyük şirketlere nazaran vergi kaçırmış oluyorsun 🙂

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Sosyal medya şirketlerinden vergi alacağımız için üzülen vatandaşlarımız var. Aşmışız biz

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Sokağında bişeyler satmaya çalışan seyyar satıcıya hooopppp yasahhhhh, elin gavuru sormadan cirit atsın para kazansın, yohhh yavvvvvv. Geç bile kalındı.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Hırsızlığa son her seferinde denetim olacak umarım bilgi teknoloji kurumu yasası çıkar ortaya bilgi teknoloji kurumu sürekli sosyalmediği denetler ve gereğini yapar inşallah

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  2 milyarlık köprüyü 20 milyara yapılıp 50 yıl halkın sömürülmesine,3 milyarlık havalanı 30 milyara,yol yaptık deyip 260 tl halktan alınmasına. Bu dönemde yapılan her hizmetin 100 katına halkına satmanın. Vergi üstüne vergi çıkartıp üstüne Ayasofya’yla ağzına bal sürmelere karşıyız tabi. Çünkü mal yerine konmak istemiyoruz

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bence sen kesin malsın yada cahil

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi oldu, inşallah uygulamada aynı kararlılık sergilenir. Hayırlı olsun.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkenin durumu çok acayip ***** avrupa birliğine gireceğimizi beklerken orta doğu birliğine girdik.

  1. Ziyaretçi dedi ki:
 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne amaçla yapılmış olursa olsun, yapanın ellerine sağlık

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergi az geliyordu bide sosyal medya şirketlerinden para alalım devlet işi biliyor kullanıcı tekrar mağdur faydası yok

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen nasil bir kafaya sahipsin sen kullanici olarak izlemene devam et burasi turkiye kimse elink kolunu salliyaral vergi vermeden para kazanamaz. Biri senin anana bacina küfür etsin seni tehtid etsin ne face nede gmail onun adres bilgilerini vermiyor hotmail haricinde hiçbir sosyal medya uygulamalari vermiyor şimdi vermesinler de görelim bakalim ne olacak sen olayin bu tarafindan bak velet tiktok izlemene kimae birsey demiyor izle akil geri kalıyor o şarlatanlari izledikçe sen devam et öyle

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Mükemmel bir karar bence, neden diye soracak olursanız, elin yabancı sosyal mühendisi ve firması ülkemizde rahat rahat cirit atamayacak. Fakat ülkemizde bulunan sosyal mühendislerin alanları biraz daha daralabilir, bu durum sorun teşkil edebilir.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aynen kardeşim

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ticarette sınırlama yapılmaya çalışılıyor, bunun ona buna hakareti engelemeyle alakası yok!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen bu zekayla çok yaşamazsın Avrupa ya git de nasıl uyguluyorlar gör boş insan

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayırlı uğurlu olsun. Meclis tatile girmeden yapıldığı için memnun oldum. Hadi başlayın yine Türkiye iran oldu muhabbetleri ne

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Cahil çok elbet bi başlatan olur😆

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   İran’dan beter olacak, emin ol.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizi son suratle irana cevirmeye calisiyorlar. Bekci alimlarini da Iran devrim muhafizlari gibi gorun. Insallah bir an once erken secim olur da Akp hukumetten iner bizi daha da kotu gunlerin bekledigini soylrmek istemiyofum ama ekonomi batik, ulke batik, yap islet devret modelleriylr osmnlidaki kapitulasyonlardan bin betdr kaziklaniyoruz ve projeleri yapanlar kahraman gibi karsilaniyor

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   O biraz zor be her ankette akp yine 1.parti cikiyo 😂😂😂

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Duyanda şeriat geliyor sanır ama keşke gelse sen git bide Avrupa’ya bak adamlar istediklerini yaptırıyorlar sen de burada boş boş konuşuyorsun

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Dusunsene Türkiye googla yutube temsılcılık cmadıhı ıcın ceza kesıyor dunyanın hıc bır ulkesınde olmayan bır uygulama bu olan vatanda da olacak eger ceza kesılırse bu buyuk sırketkere sosyal medya yavaslayacak gırılmez hale gelecek durmak yok yola devam

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   uydurmaya devam et başka ülkelerdede buna benzer yasalar uygulanıyor

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Git araştır avrupa ülkelerinde var bu

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığını nereden çıkardın? Neredeyse tüm Avrupa Birliği ülkelerinde buna benzer yasalar mevcut.

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   Uzayda mı yaşıyorsun Avrupa nın çoğu ülkesinde var

" Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi! İşte yetkiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi! İşte yetkiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi! İşte yetkiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme