Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi!


24 Temmuz 2020 Cuma 08:00
Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi!

Son günlerce birçok kişinin yakından takip ettiği sosyal medya düzenlemesi adına karar verildi. TBMM Adalet Komisyonu, bu düzenleme için hazırlanan kanun teklifini değerlendirdi. Sosyal medyada yeni bir dönem başlıyor.

Sosyal medya düzenlemesi ve yasa tasarısı komisyondan geçti

İnternet aracılığı ile yayımlanan içeriklerin kişilik haklarını ihlal etmemesi için hazırlanan bu yasa, “sosyal ağ sağlayıcı” isimli bir kavrama ev sahipliği yapıyor. AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzası ile hayata geçirilen bu yasada neler var?

İnternet kullanıcılarının yaptığı başvurularda ve kamu kurumlarının ilettiği bildirimlerde meydana gelen problemlerin aşılmasını sağlayan yeni maddeler bu kanunda yer alıyor. Bir sosyal ağ sağlayıcısı gerçek veya tüzel bir kişi olabilecek.

Kişilik haklarının ihlal edilmesi hâlinde idari para cezası kesilecek. İnternet sitelerinde bulunan iletişim formları, IP adresleri, alan adları ve benzeri teknik veriler, suçu ispatlanan kişilere tebligat gönderilmesini sağlayacak.

Sosyal medya düzenlemesi

E-tebligat sisteminin hayata geçirileceğini söyleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yapılan bildirimlerin tebligat olarak sayılacağını ifade etti. Buna ek olarak tebligat sürecinin 5 gün içerisinde tamamlanacağı da ifade edildi.

İlgili yasada kurallara uymayan ağ sağlayıcılarına idari para cezası kesileceği de bildirildi. Bundan böyle kurallara uymayan temsilcilere 1 milyon TL ila 10 milyon TL arası yaptırım uygulanacak.

Bundan böyle kişilik haklarını ihlal eden içeriklere hemen erişim engeli getirilmeyecek. Bunun yerine ilk önce böyle içeriklerin kaldırılması istenecek. Bu talepler içerik ve yer sağlayıcılarına bildirilecek ve işlemlerin onlar tarafından yapılması istenecek.

Sosyal medya düzenlemesi yasa tasarısı

Gerekli görüldüğü takdirde erişim engeli yaptırımı da uygulanacak. Erişim engeli veya içerik kaldırma kararı hakkında bilgilendirilen dijital mecralar, kendisinden talep edilen işlemleri 4 saat içinde tamamlamak zorunda.

Bir içerik yüzünden kişilik hakları ihlal edilen kişiler, mahkemeden gizlilik talep edebilecek. Böylece mağdur olan kişi ile ihlale sebep olan siteler birbirleri ile ilişkilendirilmeyecek. Ayrıca konu hakkında bilgilendirilen arama motorlarının isimleri de belirtilecek. Sosyal medya düzenlemesi, mağdur kişilerin taleplerini esas talep olarak sayacak.

Mağdur kişi, ihlale sebep olan içerik ile eşleştirilmek istemezse bu talep yerine getirilecek. Yurt dışında bulunan ve kişilik haklarını ihlal eden kişiler, BTK tarafından bilgilendirilecek. Bunun dışında ülkemizde yer alan sosyal ağlar, en az 1 kişiyi temsilci olarak tayin etmek zorunda. Bu temsilci Türkiye’de çalışacak.

Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi mi

Reklam yasağı ve bant genişliğinin sınırlandırılması

Bir temsilcinin iletişim bilgileri ilgili sitede yayımlanmak zorunda. Sosyal ağ sağlayıcısı, temsilcinin iletişim bilgilerini ve kimlik verilerini BTK’ye iletecek. Tüzel kişiliklerin Türk vatandaşı olmasına gerek yok ancak Türk vatandaşı olmayan gerçek kişiler temsilci olamayacak. Sosyal medya düzenlemesi için belirlenen diğer kurallar neler?

Atadığı temsilcisini 30 gün içerisinde BTK’ye bildirmeyen yerler önce uyarılacak. Bu uyarıyı dinlemeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para kesilecek. Bu cezayı ödemeyen sosyal ağ sağlayıcıları, 30 milyon lira idari para cezası daha ödemek zorunda kalacak.

İkinci para cezasının 1 ay içinde ödenmemesi hâlinde devreye reklam yasağı girecek. Bu yasak, reklam sözleşmelerinin ve para aktarımı gibi önemli işlemlerin önünü kesecek.

Eğer bu cezaya da uyulmazsa bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması için mahkemeye başvurulabilecek. Bu yaptırım kabul edildiği hâlde kurallara uymamaya devam eden mecraların bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılabilecek.

Bu cezalara çarptırılan ve kurallara uymaya karar veren sosyal ağ sağlayıcılarına kolaylıklar sağlanacak. Para cezalarının dörtte üçü tahsil edilmeyecek. Reklam yasağı ile diğer kararlar geçerliliğini yitirecek.

Sosyal ağ sağlayıcıları, kaldırma veya erişim engelleme işlemleri için yapılan başvurulara 48 saat içerisinde dönmek zorunda. Başvuruları reddedilen kişilere ilgili başvurunun neden reddedildiğine dair bir açıklama yapılacak.

Başvuru yapan kişiye 2 gün içinde cevap vermeyen mecralar, 5 milyon lira para cezasına çarptırılacak. İçeriğin kaldırılması veya içeriğin erişime kapatılması konusunda bilgilendirilen ancak bu bildirime uymayan yerlere 10 milyon lira para cezası kesilecek.

Ayrıyeten “erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi” ve “gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi” için hazırlanan kurallara uymayanlara da çeşitli para cezaları kesilebilecek.

Hakim veya mahkeme tarafından hukuka aykırı olduğu tespit edilen içeriklere 24 saat içinde gerekli yaptırımlar uygulanmak zorunda. Bu yaptırımları uygulamayan bir sosyal ağ sağlayıcısı, maddi zararları ödemek zorunda kalacak. Bunun için içerik sağlayıcıya dava açılmasına gerek olmayacak.




yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlaşılmayan şey şu. İnternet denilen mecra denetlenemez veya kontrol edilemez. İnternetin doğasına aykırı bir durumdur bu. Mesela deniyor ki twitter da bir şirket, vergisini versin peki tamamda bu şirketler neticede bir hizmet sağlıyor ve vergi vermesi için reklam dışında senden parada alması lazım bakın buraya yazıyorum ileride borçlu çıkarız biz bu durumdan. İnternet altyapısı oluşturulurken hiç bir katkısı olmayan ülkelerden biriyiz o yüzden web isimlerinde Türkçe karakter mevcut değildir. Adamlar yarın sen bunu kullanamazsın şu kadar para vereceksin dünyanın her yerinde şunları bunları yapacaksın derse ne yapacağız? İnsanlar her şeyi ne kadar basit görüyorlar.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayvan yasasini ve kadina siddet icin yasa cikaramayan devlet ne guzel kendi lerine dokulunca nasil yasa cikardi be hayir yazmiyim diorum da artik sklmaya basladi canim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  ak troller dört motoru takmış .belliki iyi yemlenş
  iyorlar..on milyar dolar swap için dışarıya el açan türkiye her konuda,göbeginden baglı oldugu dışarıya ( abd ve ab ye ) .posta koyacak ha,abd höt dedi s-400 leri konuşlandıracagı yerlere konuşlandırıp aktif edemiyor ,sosyal medya sansürüne kalkıyor….ikile türkiye kim tutar seni.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Gec ama dogru, destekliyoruz.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  sosyal medya dediğin 1 şirket sonuçta…ben vergimi veriyorsam o da vergisini verecek. vergi alıyorsan muhatabın vardır demek…adamlar burada temsilci bile açmamışlar. hem malı götür hem de ülkeleri ipleme. yok öyle bir dünya…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bütün sosyal medya hesaplarımı kapattım. Son düzenlemeye göre kanunun istenenleri yaparlar ise yeniden açarım.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  reklam vermeyi kesin googleden başlayarak görürüm ben onları o zaman

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Gayet güzel. Ellerine geçen her malzemeyi hükümeti linç etmek için kullanan avrupa uşakları anlamaz anlamakta istemez zaten, siz ne zaman bu ülkenin hayrını düşündünüz ki. Elbette şahsımıza, masum insalara, ülkemize yapılan iftiraların, yalanların, küfürlerin bir bedeli olacak.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  “Para cezalarının üçte dördü tahsil *****

  4/3 !
  Err – 3/4 ?

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiçbir mecra kapanmıyor, ancak çapulcu tayfanın yalan, hakaret ve iftiraya dönemi bitiyor. Korkun

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Hatta korumanın ne demek olduğunu öğrenememiş

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Aramızda düzenin ne olduğunu disiplinin ne olduğunu hala da farkına varmayan inatçı bir arkadaşımız varmış

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Diğerlerini bilmem ama twitter trump ı sansürlüyor eğer burada temsilcilik açarlarsa çok şaşırırım. Elvada twitter

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Süper olmuş hatta hepsini kapatsalar daha iyi olurdu ama ginede buda iyi sosyal medya dingonun ahırına döndermislerdi kısıtlamayı yapanlardan Allah razi olsun

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Bencede çok geç kalındı neymiş sosyal medya patronları Türkiye ye temsilci göndermezmiş keyifleri bilir arkadaaşlar bizde kullanmayız olur biter muz cumhuriyetimi burası adamlar ülkende at koştursun paraya para demesin ki tüketici toplumudur bu ülke gerçekten iyi para kazanıyorlar defolup gitsinler O halde bi zahmet Temsilciler atasın paşalar.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Atatürk’e küfür serbest iktidara laf söylemek yasaklandı mı o zaman tamam ülke kurtuldu.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  abc

  xyz
  (Yorumda yanlışlık yoktur.)

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi olmuş. Çoluk çocuk biraz edep öğrenir. Çok başı boş kalmışlardı

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Millet neye muhalefet edeceğini şaşırmış. Ülke elden gidiyor cular iş başında

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Efsane olmuş gönül rahatlığıyla yeni platforma geçebilirim

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Kapatın kapatın. Memleketi komple kapatın. İçiniz rahat etsin

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Yani Twitter instagram Facebook kısacası kapanacak. Hiç biri de bunlar için buraya temsilci göndermez.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bunların ne kadar para kazandığından haberin var mı ? merak etme seve seve temsilci koyacaklar. bir de temsilciyi yurtdışından göndermesine de gerek yok Türkiyede yeterince eleman var.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Normal. Kadın ve hayvan hakları için yıllardır ret veren iktidar ve yancı partisi, kendi canlarının istediği her şeyi geçiriyorlar. Yeni türkiye böyle bir yer. Milyonları görmezden gelip, 1 kişinin ağzına bakılan çürümüş çağdışı yönetim. Fazla sürmez.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Gayet güzel. Hainler kara kara düşünsün artık

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Amerika bunu sevdi sanmam ilgileneceklerini trump karşı hamle yapar

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben anlamadım bu şuan para için yapılmış birşey fake hesaptan biri küfür etse bana fotoğraflarıma yorum yapsa ilgilenmezler ki çok saçma instagramın facebook gibi şirketlerin türkiyede zaten şirketi yok temsilce ne alaka

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  İsteyen istediği gibi artık davranamayacak bu tür iğrenç olaylar artık girişemeyecek

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok geç kalındı. Her ülkede böyle bir düzenleme var. Özgürlük başka, düzen başka bir şey..

" Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!