Okunma

Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?


01 Kasım 2017 Çarşamba 02:15
Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?

İngiltere’de yapılan araştırmalar, Instagram ve Facebook ikilisinin gençlerin en çok zorbalığa uğradıkları alanlar olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan araştırmada 12 ile 20 yaş arasındaki 10,020 kişi yer aldı ve ortaya çıkan bilgiler sosyal medya yıkıcılığı hakkında önemli bilgilere ışık tuttu denebilir.

Sosyal medya dış görünüşle yargılanmak!

Araştırmaya katılanlardan yüzde 42’si Instagram üzerinde, yüzde 37’si Facebook üzerinde ve yüzde 31’lik kesim de Snapchat platformunda siber zorbalığa maruz kaldıklarını belirtmiş durumda.

Gençler arasında yüzde 92’lik kullanım oranıyla en popüler sosyal medya olan YouTube, bu başarısına rağmen yalnızca yüzde 10’luk kesimin zorbalığa maruz kalmasına sebep olmuş.

sosyal medya

Araştırmada başka ilginç sonuçlar da var. Araştırmaya katılanların yüzde 50’si herhangi bir platform üzerinde zorbalıkla mücadele etmek zorunda kalmış ve her 10 kişiden biri henüz geçtiğimiz hafta bu problemle yüzleşmiş durumda.

İnsanların zorbalığa uğradığı en önemli konu ise dış görünüşleri. Ayrıca yüzde 24’lük kesim, özel bilgilerinin başkaları tarafından yeni medya üzerinde paylaşıldığını belirtmiş. Bu kişilerin özel fotoğrafları ya da videoları kendi istekleri dışında paylaşıma uğramış.

Son olarak da araştırmaya katılanların yüzde 18’inin sosyal medya profillerinin çeşitli sahte sebeplerle raporlandığını da belirtelim.

:: SM üzerinde başınıza kötü olaylar geldi mi?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  O yemekleri çekipte sosyal medyaya koyma hastalığı nasıl birşeydir öyle ?

  — Kankamla bugün iskender yemeceler ehuehe sjdjsdjsdsj

  — Ooo kanka 1,5 porsiyonmu ?

  — evet kanka 1,5 porsiyon yanında şalgamda vardı he bide ikram olaray çay getirdiler sadjfjafjfj

  — Ooo iyiymiş kanka canım çekti

  — Bak bide su böreği yediydik onuda atayım sana

 2. SDN Okuru dedi ki:

  en büyük sıkıntı gençleri narsist yapması hepsi megoloman oldu çok bilmişlik ükelalık ağız yüz eğmeler cık cık cık kafayı kuma gömer gibi telefona gömmeler tuhaf yazışmalar kendini komik sanmalar iffetsizlik daha başlangıç bu tam zopalık bunlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Problemli tipler her zaman zorluk yaşar. Eskiler kahveye gider kumar oynardı yeniler nette takılıyor. Mesele gelişim çağında sorunsuz büyümesidir. Çocuklar ile ilgilenirsen çocuk gördüklerinden etkilenmez. İstisnalar hariç

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Whatsapp hariç hiçbir sosyal medya sitesini kullamıyorum ve gerçekten yıllardır buna öyle alıştım ki herkese tavsiye ederim. Kullanıcıların birçoğu bilgilerini ve resimlerini kendileri paylaşıyor ve bu durum ne yazık ki kendilerinin bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden oluyor. En iyisi hiç kullanmamak..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Whatsapp dışında gerisi gereksiz gibi. Hatta whatsappsiz sms ile de idare edilir. Sosyal medya adinda gectigi gibi pek de sosyal eden bir mecra degil.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  evet haberdeki esmer kız mesela beni çok etkiledi perfecet baby 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çok gereksiz kapattım hepsini şu an kafam rahat

 8. SDN Okuru dedi ki:

  çok feçi etkiliyor artık saçma sapan bir hal aldı günlük faaliyet ev işini yediği yemeği sosyal medyada görüyoruz uyuz oluyorum…..

" Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "