Okunma

Sosyal Medya İstihbarat Raporu Yayınlandı


28 Ocak 2014 Salı 14:00
Sosyal Medya İstihbarat Raporu Yayınlandı

Ücreti ödenen, hak edilen ve sahip olunan sosyal medya eğilimlerinin analiz edildiği 2013’ün Q4 2013 Sosyal Medya İstihbarat Raporu’nu yayınladı. Adobe Dijital İndeks raporunun temel bulguları Facebook, Twitter, Pinterest ve Tumblr’ın 4. çeyrekte perakende sitelerine yönelik beklenmedik ölçüde nitelikli trafik yarattığını ve ziyaret başına gelirin (RPV) sosyal kanallarda giderek arttığını gösteriyor.

Tumblr zirvede

Tumblr’a ait RPV (ziyaretçi başına gelir) bir önceki yıla göre (YoY) %340 artarken onu Pinterest (%244), Twitter (%131) ve Facebook (%72) izledi. Veriler bunun yanında Twitter ve Pinterest’in perakende sitelerine referanslı ziyaretlerin payında geçen seneye göre sırasıyla %125 ve %89 oranlarında sağladıkları artış sonucu Facebook’un daha fazla rekabetle karşı karşıya kaldığını da ortaya koyuyor.

Tek çeyrek 1.5 milyar ileti

Analiz, 2012 ve 2013’ün 4. çeyrekleri arasında, perakende, medya, eğlence ve gezi sitelerinden elde edilen 240 milyon Facebook reklam gösterimi, 1,5 milyardan fazla Facebook iletisi, sosyal paylaşım ağlarına 500 milyon tekil ziyaretçi ve Facebook’ta yorum, paylaşım ve beğeniler de dahil 6,3 milyar sosyal iletişimi içeren toplu ve anonim verileri temel alırken ücretli sosyal veriler ise Adobe Marketing Cloud‘dan alındı.

Facebook reklamlarındaki rekor tıklanma artışı ve diğer detaylar için sonraki sayfaya tıklayınız.

Facebook’un resmi reklam tıklanma sayısı yüzde 365 arttı

· Ücreti Ödenen Sosyal Eğilimler:

Facebook reklamları artan tüketici ilgisi sayesinde marka pazarlamacıları için giderek daha çekici hale geliyor. Facebook’un reklam tıklanma oranı (CTR) geçen seneye göre %365 artarken, bin gösterim başına Facebook maliyeti (CPM’ler) ise %437 arttı. Facebook CPC’leri geçen sene ile aynı düzeyde kaldı, ancak tatil sezonunda %29 oranında istisnai bir yükseliş yaşandı. Facebook’un reklam tıklanma hacmi ise geçen seneye göre %125 artış gösterdi.

· Sahip olunan sosyal eğilimler

RPV özellikle tatil sezonunda tüm sosyal medya kanallarında çeyrekten çeyreğe karşılaştırma yapıldığında Twitter (%84), Pinterest (%69), Tumblr (%38) ve Facebook (%31) mecralarında tüm zamanların en yüksek değerlerine ulaştı. Facebook halihazırda en yoğun trafiğe sahipken, Pinterest’in gelirleri Birleşik Krallık’ta Facebook’u geçti ve bu sene ABD’de Facebook’un RPV’sini de aşması bekleniyor.

· Hak edilen sosyal eğilimler

Marka iletilerine olan sosyal ilgi Facebook’ta geçen seneye göre %180 artış gösterirken, marka iletisi gösterimleri de %150 arttı. Görsel içeren marka iletilerine olan ilgi, normal metin iletilerine (%10) göre %650 oranında artış gösterdi. Bununla birlikte bağlantı, metin veya video içeren iletiler geçen seneye göre daha az ilgi gördü.

:: Sosyal medya ağları arasında favori platformunuz hangisi?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Sosyal Medya İstihbarat Raporu Yayınlandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ
  28.01.2014 18:14
  benim öyle bir sosyal paylaşım site fikrim varki çok eğlenceli 🙂 3 yıl sonra görürsünüz 🙂

  Hayırlısı:D

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tumblr bebelerin sitesi 12-13 yas

 3. SDN Okuru dedi ki:

  En iyi para kazanma Youtube da hem o kazanıyor hem de kullanıcılar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  benim öyle bir sosyal paylaşım site fikrim varki çok eğlenceli 🙂 3 yıl sonra görürsünüz 🙂

 5. REDFOKS dedi ki:

  Sosyal medya insanlara reklamı en sinsice gösteren mecradır. Benim gözümde bu işin kralı da Facebook’tur hem gösterim hemde karşılıklı kazanç açışından.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Biride çıkıp demiyor ki televizyonlar ve facebook harici web siteleri reklamları yetmezken hala birilerinin iştahına para atmak uğruna gözümüzde ynarlı dönerli reklamlar gösteriliyor.

" Sosyal Medya İstihbarat Raporu Yayınlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medya İstihbarat Raporu Yayınlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medya İstihbarat Raporu Yayınlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "