Okunma

Sosyal Medya Kampanyaları


17 Ekim 2013 Perşembe 10:00
Sosyal Medya Kampanyaları

Ajansların en çok sevdiği ve etkileşimi en çok arttıran hizmettir. Kampanyalar proje bazlı olduğu ve sürekli olarak ajansı uğraştırmadığı için ajansların ilk tercihi hep sosyal medya kampanyası düzenlemektir. Ancak kampanyadan kampanyaya da fark var. Bazı ajanslar Facebook’ta bir gönderi paylaşıp bunu beğenenler arasından birine şu hediyeyi vereceğimi de kampanyadan sayıyorlar. Ajansınızdan bir kampanya istediğinizde sizin için ayrıntılı bir proje hazırlayıp göndermesi gerekiyor.

Milli Piyangoya Dikkat

Çalıştığınız ajansın Milli Piyango’nun size kesebileceği cezalardan, katılım koşulları oluşturmaktan haberi yok ise başka ajans aramaya başlamanız gerekiyor. Ayrıca emin olabilirsiniz ki bu tür ajansların sayısı şu anda çok fazla. Milli Piyango belli bir meblağın üzerindeki verilen tüm ödüller için belli bir komisyon alıyor.

Kampanya düzenlerken önemli olan şey yaratıcı olmasıdır. Sektörünüzdeki herkesin düzenlemiş olduğu bir kampanyayı sizin büyük bir yenilik ve fırsat olarak göstermeniz sadece itici olacaktır müşteri açısından. Bu nedenle bir ajanstan kampanya teklifi aldığınızda öncelikle benzerlerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini araştırmalısınız.

Ödüllere Aldanmayın

Ajansların sosyal medya kampanyalarında ne kadar başarılı olduğunu gösteren kanıtları, ödülleridir. Tamamen başarılı olduklarını kanıtlıyor olmasa da önemli bir etkendir. Ancak yine de ödüllere çok aldanmamak lazım. Çalıştığınız ajans size ne kadar sihirli bir dünya sunuyor olsa da siz sadece size sundukları projeyi değerlendirmelisiniz.

Bir sosyal medya kampanyası teklifi aldığınızda müşteri olarak dikkat etmeniz gereken en önemli şey kampanyanın hedef kitlenize hitap edip etmediğini belirlemek ve kampanyanın yayılabilir olup olmadığını incelemektir. Bu nedenle herhangi bir kampanyaya başlamadan önce ajansınızdan bir hedef dokümanı istemeniz oldukça önemli. Hiç kimsenin katılmadığı bir kampanya ne kadar yaratıcı olursa olsun değersizdir sizin için. Kampanyanın duyurusu güzel bir şekilde yapılmadan hiç bir şekilde insanlar onu fark edip de kampanyanıza katılmazlar.

Zamanlamaya Dikkat

Müşteri olarak en büyük sorumluluğunuz size ajans tarafından gönderilen dosyaları zamanına uygun bir şekilde onaylayıp geri göndermek. Kampanyalarda en çok yaşanan sorun takvime uyamama olarak karşımıza çıkıyor. Anneler gününe yetişmesi gereken bir kampanya için müşteriden bir gün öncesinde ajans hala onay bekliyorsa orada büyük bir sıkıntı var demektir. Bu tür durumlar için müşteri de ajansta tek tek gerçekleşebilecek olan sorunları ele alan ayrıntılı bir sözleşme ile çalışmalıdır.

Bir önceki yazımızı okumak için tıklayınız.

:: Sosyal medya kampanyalarına katılıyor musunuz?

Yazan: Haydar Özkömürcü
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sosyal Medya Kampanyaları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medya Kampanyaları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medya Kampanyaları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "