Okunma

Sosyal Medya Reklamlarına Vergi Geliyor!


17 Mayıs 2016 Salı 15:00
Sosyal Medya Reklamlarına Vergi Geliyor!

Sosyal paylaşım siteleri insanların arkadaşlarıyla sürekli bağlantılı olduğu bir platform olmaktan çıkarak, her geçen gün bir reklam ortamına dönüşmeye devam ediyor.

Günümüzde markaların ve iş yerlerinin büyük bir bölümü, Facebook sayfalarından ve gruplardan kendi ürünlerinin satışını yapıyor.

Hatta son zamanlarda sayıları oldukça artan kötü niyetli kişiler oluşturdukları virüsler ile, ürünlerinin reklamını yapmak için tüm arkadaşlarınızı etiketleyerek hesabınızdan gönderi paylaşılmasını sağlıyor ve kısa süre içerisinde milyonlara ulaşıyorlar.

Sosyal ağlarda reklam yapanlar vergi mükellefi sayılacak!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi ödemediği halde sosyal paylaşım sitelerinde yaptığı reklamlar sayesinde ürün satarak gelir eden şahısların, artık vergi mükellefi olarak değerlendirileceğini açıkladı.

16-05/17/online-computer-store.jpg

Sosyal paylaşım siteleri gibi ortamlarda yapılan ticaretin artık elektronik işyeri sayılacağını belirten Ağbal, yeni vergi usul kanunu ile yapılacak düzenlemeler sonucunda elektronik ortamda yaptığı bir hizmetten dolayı gelir elde eden herkesin vergi ödemek zorunda olacağı bilgisini verdi.

Yani, kişisel blog sitesi üzerinden ürün satışı yapan birinden tutun da, attığı bir tweet ile ürün satışı yapan herkes elde ettiği gelirlere göre vergi ödeyecek.

Günümüzde yüksek takipçilere sahip Facebook, Twitter ve Instagram sayfalarına verilen reklamları göz önüne aldığımızda, bu yolla ürün satışı yapan kişiler vergi ödemek veya satış yapmayı durdurmak zorundalar.

:: Alınan bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Sosyal Medya Reklamlarına Vergi Geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İncicaps instagramında 1 foto reklam paylaşımı 1500TL 🙂 mail atın da cevabı görün

 2. SDN Okuru dedi ki:

  3 kuruşa göz dikiyo devlet diyen arkadaş;sadece instagram hesabı üzerinden takip ettiğiniz yüksek hesaplı fenomen diye tabir ettikleriniz ayda minimum 10 bin lira para kazanı***** ilgili şikayetlerde bulunanlardan biri benim. biz eşşek gibi çalışıp vergimizi öderken millet oturduğu yerden bizim gibi eşşek gibi çalışıp vergi ödeyenlerin 5 katı para kazanıyolar ve vergiden ***** atı alan üsküdarı geçti çok geç kalınmış bi husus o da ayrı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Damattan vergi almıyor ama Padişahımız

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yazık insanların kazandığı 3 kuruşa göz diken bir hükümet var.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İyi olur mantıklı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Vergi şart ancak gel gelelim devlet adil olmayıp da trilyonlar kazanan firmalara %90 lara varan vergi indirimi sağlaması ne oluyor? Tezat.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bir zamanlar aldığımız nefesten de vergi alınıyordu zaten rahat ol.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ayda 2 3 üründen fazlasına vergi konulmalı. Yoksa tekli elden çıkatmak istediği 0 ürünü sadece 1 tane ve onun vergisini vermesi biraz mantıksız geldi konuyu yanlış anlamadıysam

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ticaret ahlakına göre çok iyi . işyeri olup da reklam veren de vergi veriyor hiç vergi vermeden ticaret yapan da var destekliyorum hodri meydan .ben cüneyit özcan

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bi ayar gerekiyordu, umarım uygulamada da başarılı olur

 11. SDN Okuru dedi ki:

  tanıtım amaçlı der satar herkez 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Gec bile kalindi

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Şu instagramda reklamlarıyla bunaltan çoluk çocuktan gına gelmişti güzel oldu bu uygulama artık sosyal medyada bu tip birini gördüğüm an maliyeye bildireceğim

 14. SDN Okuru dedi ki:

  yaşadığımız içinde vergi verelim mi ?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Sayfaya girmeden önce böyle bir aptallığı ancak bizim ülke yapar demiştim yanılmamışım

 16. SDN Okuru dedi ki:

  yurtdışında getirilen ucuz ürünlere de vergi konsun lütfen

 17. SDN Okuru dedi ki:

  ya artık şunu düzeltin lütfen site yetkilileri. bi haberin linkine basılı tuttuğumda yeni sekmede aç diyemiyorum siz bu yeni tasarıma geçtiğinizden beri ve bu olduğu sürece bu sitede haber okurken bütün tadım tuzum kaçıyor çünkü bi makaleyi veya haberi okuyup geri dönup o şekilde başka habere geçmek zorunda kalıyorum. oysa önceden girerdim sitenize beğemediklerimi tek tek yeni sekmede açar sırayla okurdum. benim internette en çok gezdiğim site sizin siteniz ama böyle olunca internete bile giresim gelmiyor. lütfen rica ediyorum bunu düzeltin. ya ni eskisi gibi yapın çok rica ediyorum.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bari şirket açma ve koşulları hafifletilsin karmaşa ve bilgi kirliliğine son verilsin şu haliyle bireysel girişimcilerin cesareti kırılır

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Mükemmel bir hareket saçma sapan her şeyden vergi alıyorlar ama bu oldukça yerinde bir hamle.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında aldığımız nefesten de vergi alırlarsa hiç şaşırma …

 21. SDN Okuru dedi ki:

  İyi olur iyi sürekli benzer sayfalar da görülmez

" Sosyal Medya Reklamlarına Vergi Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medya Reklamlarına Vergi Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medya Reklamlarına Vergi Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "