Sosyal Medya Rizeli astronotları konuşuyor


06 Nisan 2021 Salı 16:48
ABONE OL
Sosyal Medya Rizeli astronotları konuşuyor

Rize’de kendilerini astronota benzeterek video çeken dört genç, sosyal medyada ilgi odağı haline geldi. Kıl çorap, lastik ayakkabı ve arıcı kıyafeti giyerek, motosiklet kaskı takan 4 genç, kendilerini astronota benzeterek içerik üretiyorlar.

Uzay hayali kuran gençler, Türkiye Uzay Ajansı’ndan gelecek telefonu bekledikleri sırada NASA’dan gelen telefon çağrılarına cevap vermedikleri video, sosyal medyada kullanıcıları tarafından ilgiyle karşılandı.

Amaçları dünyadaki açlık ve savaşlara dikkat çekmek

Rizeli Mehmet Akif Sipahioğlu, Hilal Çayırcı, Seher Veziroğlu ve Hacer Altoprak, kıl çorap ve lastik ayakkabı ile arıcı kıyafeti giyip, beyaz bezle sarılı motosiklet kaskı takarak kendilerini astronot kılığına sokuyor.

Görüntülerde uzaya çıkmayı hedefleyen ve babaannesi ile oturan astronot, Türkiye Uzay Ajansı’ndan gelecek telefonu beklerken NASA’dan gelen telefon çağrılarına cevap vermemesiyle dikkat çekiyor. Babaannesi ise uzaya çıkamayan astronotu “Üzülme seneye çıkarsın” diyerek teselli etmeye çalışıyor.

Ayrıca uzay meraklısı gençlerin sosyal medyada ilgi gören videolarını, Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da sosyal medya hesabından paylaştı.

Arkadaşlarıyla kültür sanat dergisi hazırladıklarını ifade eden Mehmet Akif, “Dergimizin ilk sayısının kapağında bir astronot kullandık. Kolunda atmacayla dünyaya bakan bir astronot. Dünyadan şikayetçi, dünyadaki açlık, savaş ve yoksulluk dolayısıyla gökyüzüne çıkmak istiyor. Gökyüzüne çıkana kadar burada yaşadıklarını, duygu dünyasını videolarla anlatmaya çalışıyoruz. Uzaya çıkma amacını gerçekleştirirken de aklıselim insanlara ihtiyacı var. Burada babaannemiz devreye giriyor, onu yönlendiriyor. Astronot kadar, babaannemiz de çok dikkat çekti. Babaannemiz ilk başlarda zorlansa da şimdi doğaçlama her şeyi yapıyor. O da astronotumuzu çok sevdi” açıklamasında bulundu.

Ayrıca astronotun gizemli bir karakter olduğu belirten Mehmet Akif, “Yöreye ait olduğu için astronota kıl çorabı giydirdik, uzaya çıkarsa uzay soğuk olur, üşümez. Gerçek bir astronot kıyafeti kullansaydık bu kadar ilgi görmezdi. Biz elimizdeki imkanları değerlendirdik, motor kaskı, arıcı kıyafeti, kıl çorap, kara lastikle bir astronot çıkardık” dedi.

Mehmet Akif Sipahioğlu dünyadaki açlık ve savaşa dikkat çekmeyi amaçlayan astronot hakkında sözlerine şöyle devam etti;

“Astronotumuz çok dertli, amacı dünyadaki açlık ve savaşa dikkat çekmek. Bunun çözümünün de Türkiye’den geleceğini biliyor. Bu yüzden NASA’dan gelen telefonları açmıyor, Türkiye Uzay Ajansı’ndan telefon bekliyor. Astronot gizemli bir karakter. O yüzden hiç konuşmuyor, konuşmadan işlerini halletmeye çalışıyor. Türkiye Uzay Ajansı’ndan bir telefon gelirse o zaman konuşacak. Biz bu videoları hazırlarken bu kadar ilgi göreceğini düşünmedik. Selçuk Bayraktar kendi sayfasında bizi paylaştı. Artık çok güzel geri dönüşler alıyoruz”

Astronota yardımcı olan babaanne Mukaddes Sipahioğlu ise konuyla alakalı şöyle diyor; “Torunlarım istiyor. Ben de onlara yardımcı oluyorum. Beyaz kıyafetli adam geliyor, benimle de hiç konuşmuyor. Buralarda ne arıyor bilmiyorum. Belki de çaylıkları ölçmeye geldi. Bizim kıl çorapları da giymiş, kara lastikleri de takmış ayağına gezip, duruyor. Uzaya gitmek istiyor, izin vermiyorum ”

Rizeli astronot hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Sirk.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

İşte ilim işte bilim işte bizi aya götürecek insan (!)

" Sosyal Medya Rizeli astronotları konuşuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medya Rizeli astronotları konuşuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medya Rizeli astronotları konuşuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!