Sosyal medya yasası Resmi Gazete’de! Yürürlüğe girdi!


31 Temmuz 2020 Cuma 10:40
Sosyal medya yasası Resmi Gazete’de! Yürürlüğe girdi!

Son birkaç haftadır Türkiye’nin ana günden maddelerinin başında sosyal medya düzenlemesi veya diğer adıyla sosyal medya yasası geliyor. İki gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde kabul edilen düzenleme tartışılmaya devam edilirken, bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile birlikte “sosyal ağ sağlayıcı” tanımı hayatımıza girdi. Facebook’tan TikTok’a kadar ülkemizde faaliyet gösteren tüm sosyal ağlara, Türkiye’de Türk bir temsilci bulundurmak başta olmak üzere çeşitli yasal yükümlülükler getirildi.

Sosyal medya düzenlemesi / yasası neler getirdi?

Artık internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanıyor.

İdari para cezaları, muhatabın yurt dışında bulunması halinde BTK tarafından doğrudan muhataba bildirilebilecek. Bu Tebligat Kanunu’na göre yapılan tebligat hükmünde olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5’inci günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak.

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası kesilebilecek. Düzenleme ile içeriğin çıkarılması kararları, içerik ve yer sağlayıcılarına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenecek.

Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu

Günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılar, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemek zorunda. Bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca ulaşılabilecek ve doğrudan sosyal ağ sağlayıcının internet sitesinde yer alacak. Sosyal ağ bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK’ya bildirecek.

Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya 10 milyon lira idari para cezası verilecek. Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde 30 milyon lira daha ceza verilecek.

AKP ve MHP’nin ortak önergesi ile teklife, taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini içeren ‘trafik bilgisi’ tanımına ‘port bilgisi’nin de eklenmesine ilişkin hüküm ihdas edildi.

Söz konusu önerge kapsamında aynı IP adresini kullanan farklı kullanıcılar açısından yaşanabilecek mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor.

İnternet bant genişliği daraltılacak, reklam yasağı uygulanacak

İkinci kez idari para cezası verilmesi halinde belirlenen süre içerisinde yükümlülükler yerine getirilmezse, o sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam verilmesi yasaklanacak. Bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak.

Sosyal medya düzenlemesi TBMM'den geçti!

Reklam yasağı sonrasında yükümlülükler yerine getirilmezse, sosyal ağ sağlayıcının internet trafik bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yolu açılıyor. Başvurunun kabulüne ilişkin hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde, bant genişliğinin yüzde 90 oranına kadar daraltılması için yeni bir başvuru yapılabilecek.

Mahkemenin vermiş olduğu kararlar, bildirimden itibaren derhal ve en geç 4 saat içinde erişim sağlayıcıları tarafından yerine getirilecek. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmesi halinde, verilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve hakim kararları kendiliğinden hükümsüz kalacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Sosyal medya yasası Resmi Gazete’de! Yürürlüğe girdi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sacmaliga bakarmisiniz ya

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Tuşlu telefon kullanmanın ve sosyal medya hesaplarının dondurmanın baktı geldi o zaman yeni tiwwite mi eski haberleşme olan kuşla yada dumanla yaparım artık

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu olay sadece kendi ayağına sıkmaktır. Bir an önce bu yanlıştan dönülmelidir. Ülkenin dışardaki imajı olmsuz olarak etkilenmektedir. Ülkeye turist gelmez oteller boş kalır bunlara ürün ve hizmet satanlar para kazanamaz. Ülkeye yatırım gelmez. Bu nedemek biliyormusun ülkenin fakirleşmesi ve devletin vermiş olduğu hizmetlerde aksamaya neden ***** dövize endeksli olması nedeniyle herşeyi daha pahalıya alacaksın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Doğru Almanya’da yatırım yok , fildişi nde yatırım çok. Almanya daki kurallar gelecek sadece, temsilci bulundurmak senin niye ağirina gidiyor

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  gorunen koye yaratici yorum istemis ilerizekali(!) arkadas. tuzu kuru olunca ve at gozlukleri takili olunca ulke bunlara paris geliyor. o degil de her gun daha da geriye daha da yasanmaz hale getirelen ulkemin enkazini yillar boyu odemek zorunda kalacagiz. ondan sonra bu gibi ilerizekali(!) kimseler de simdi hesabini sormadiklarindan, yerine gelecek olanlardan hesap soracak!

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakalım sıradaki ne olacak ve sıra bize nezaman gelecek

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok komik. 30 milyon lira para cezası. Para para para

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  birilerini yararına yapılmış bir düzenleme gibi sezdim

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakıyorum da boş boş yorum yapıyorsunuz bu yasa çoktan gelmeliydi geç bile kalındı zaten Avrupa nın çoğu ülkesinde uygulanıyor ve cezalar kesiliyor sırf Tayip Erdoğan yapıyor diye cahil cahil yorum yapıyorsunuz

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Twitter dışarıyazbee İçeri

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Ekranda çıkan pop-up reklam mobilde uyumlu değil. Reklamı kapat butonu görünmüyor. Şu sürekli yazılımcı nasıl olunur videoları çeken arkadaşa iletin bir zahmet.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülke iran oluyor, kore oluyor, şeriat geliyor, öldük bittik, açız, Avrupa’da bira 2 Euro, 22 den sonra alkol alamıyorum, verginin vergisini ödüyorum, yakında herkesi fişleyecekler… Benim aklıma gelenleri yazdım. Daha yaratıcı yorumlar bekliyoruz

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Keşke şeriat gelse ancak müslüman olmayan kişiler şeriata karşı çıkar

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece muhalifleri susturcaklar başka bir …’a yaramıyacak iyi oldu diyenler yakında girecek site bulamazsınız inşallah.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hayatımda duyduğum en saçma yorumlardan birisi yani bu kanun CHP liler için gelmiş öylemi çok komiksin

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Ülkemde benim kanunlarıma uymayacak dinimizde yasaklara uymayacak yok öyle yama

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  doğru karar artık kimse kimse küfür edip iftira atamicak alçak ca paylaşım yapım insanları linç ugratamicak

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bunu yapmak isterse biri engelleyemezsin yapar! ya internet bağlantısını tüm ülkede keseceksin yada elektriği keseceksin 🙂 bos isler

" Sosyal medya yasası Resmi Gazete’de! Yürürlüğe girdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medya yasası Resmi Gazete’de! Yürürlüğe girdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medya yasası Resmi Gazete’de! Yürürlüğe girdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk