Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi! Yasanın detayları


01 Ekim 2020 Perşembe 10:25
Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi! Yasanın detayları

Bir süredir gündem konusu olan sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan ve ardından mecliste gündem konusu olan yasa, hayata geçiriliyor. Peki, Instagram’dan, TikTok’a kadar ülkemizde faaliyet gösteren tüm sosyal ağlara, Türkiye’de bir temsilci bulundurmak başta olmak üzere çeşitli yasal yükümlülükler ve zorunluluklar da bu yasa ile geliyor. İşte sosyal medya yasasının detayları…

“İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile birlikte “sosyal ağ sağlayıcı” tanımı da gündelik hayata girmiş oldu.

Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi, neler değişecek?

Sosyal medya yasası bugün itibarıyla uygulanmaya başlanıyor. Söz konusu yasaya göre sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilcilik bulundurması zorunlu hale geliyor. Temsilcilik açmayan sağlayıcılara ise kademeli olarak yaptırım uygulanacak ve ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek yaptırımlar uygulanacak.

Bu yasaya tabii olanlar ise 1 milyondan fazla kullanıcısı olan yabancı kaynaklı sağlayıcılar. Yani bunlar arasında Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda. Temsilcilik açmayan şirketler öncelikle para cezasına maruz kalacak, devam eden süreçte temsilciliğin açılmaması durumunda,  reklam yasakları ve bant daraltılması gibi yaptırımların kademeli olarak artırılmasıyla karşılaşacaklar.

Sosyal medya yasasi-Sosyal medya yasasinin detaylari

Bunların yanında bu yasanın içinde kişilik hakları ihlal edilen kişiler için de düzenlemeler bulunuyor. Kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvurma hakkına kavuşacak. Bu sayede kişilerin Twitter, Instagram ve benzeri diğer uygulamalarda yaşadıkları sorunların çözümü daha hızlı hale gelecek.

Temsilciliklerin görevleri arasında ise yapılan şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor paylaşması zorunlu. Zaten temsilcinin, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi de gerekiyor. Bununla birlikte cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyen şirketlere, 5 milyon TL idari para cezası uygulanacakken, rapor vermeyen şirketlere ise 10 milyon TL idari para cezası kesilecek.

Sosyal medyada ‘’klavyenin arkasına sığınan’’ pek çok kişinin hakaret ve küfürler ettiği biliniyor. Bunun önüne de geçmek isteyen bu yasa, sanal ortamda hakaret etmeye de ceza kesecek. Hakaretin yanı sıra tehdit, taciz ya da yalan olduğu bilinen haberleri yaymak da eskisi gibi cezasız kalmayacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi! Yasanın detayları”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok isabetli olmuş geçte olsa
  Mecburi de olsa artık herkes az çok söylediklerine dikkat edecek ona buna hakaret edemeyecek rencide edemeyecek küfür edemeyecek etse hemen cezasını çekecek bu uygulama yüzde 100 engel olur mu olmaz lakin 100 yüzde 80-90 arasında azalmasına sebep olur buda çok güzel

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Geç bile kaldılar

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Troller kayıp aranıyor😂😂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Süper olmuş👍

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık Twitter destekçilerini geçmiş olsun mu demek lazım? Yoksa baş sağlığı dilemek lazım?

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Oh misss

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık küfür, hakaret, dolandırıcılık ve saire suç unsurları sosyal medyada yer almayacak bugün içerisinde Facebook ve diğer sosyal medyaların politikalarını güncellemesi gerekecek artık hepimiz için hayırlı uğurlu olsun

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bu özel teşebbüsü ülkeden çıkartır. Suçun yanında özgür düşünceyi ve bağımsız ifade özgürlüğünü daraltacağı gibi, bağnaz ve çıkar odaklı din simsarlarını platformdan ifşa edenleri buradan kaçırtacağı gibi, gizliden saklıdan yana olanların ekmeğıne de yağ sürecektir. Başka platformlar var, oralara gideceklerdir ….

" Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi! Yasanın detayları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi! Yasanın detayları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi! Yasanın detayları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?