Okunma

Sosyal medyada bilgileriniz güvende mi?


29 Mart 2018 Perşembe 16:40
Sosyal medyada bilgileriniz güvende mi?

Geçtiğimiz günlerde, Facebook’un borsada neredeyse yüzde 20 değer kaybetmesine neden olan Cambridge Analytica olayının ardından sosyal medyanın bir numaralı gündemi ‘veri gizliliği’. Demografik bilgileriniz, ilgi alanlarınız ve hangi konulara meyiliniz olduğu artık markalar için önemli, geliştiriciler için önemli. Bu yüzden, ziyaret ettiğiniz birçok web sitesi gibi sosyal medya platformlarında da birer hedefsiniz.

Profesyonel sosyal medya hizmetleri sunan crovu.co kişisel verilerinizin gizliliği ile ilgili sosyal medyada dikkat etmeniz gereken noktaları derledi.

Facebook skandalının ardından tavsiyeler

1- Instagram odaklı uygulamalardaki tehlike

Instagram’da birçok kişi profiline bakanları görme, takipçi ya da izlenme kazanma gibi konulardan ötürü ‘birtakım uygulamalara’ maalesef kontrol etmeden izin veriyor. İlk vurguyu Instagram’a yapmamızın nedeni, normalde Instagram’ın asla sağlamadığı bir bilgi olan ‘profile bakanları görme’ gibi asılsız vaatler ile uygulamanın indirtilmesi. Bu uygulamalar kişisel bilgilerinizi almak dışında aynı zamanda sizin adınıza takip etme, beğenme gibi izinleri de aldığı için, ‘tanımadığınız kişileri takip ederken’ kendinizi bulabilirsiniz.

2- Twitter’da verilerinizi çalabilecek uygulamalar

Twitter, onaysız profillerden gelen özel mesajları tehlikeli bulduğu için bazen iletmiyor ya da size ön bilgilendirme yapıyor. Ancak hem şifreyi ele geçirmeye yönelik sahte linkler, hem de Instagram’a benzer şekilde sizin adınıza yetki talep eden güvenilmez uygulamalar halen mevcut. Sizin adınıza birilerini takip etmeye, beğenmeye ve paylaşmaya yönelik izinler içerebilen bu uygulamalar tehlikelidir. Onları tespit etmek için Twitter > ayarlar ve gizlilik > uygulamalar, sıralamasını izleyin ve hangi uygulamalara izin verdiğinizi kontrol edin.

3- Skandallarla çalkalanan Facebook’ta gizlilik

Cambridge Analytica skandalı, bilgi erişiminden ziyade beğenilerden ve paylaşımlardan yola çıkan bir ‘sosyal mühendislik’, seçim döneminde her seçmen profiline özel reklam-organik içerik çıkartarak büyük bir algı oyunuydu ve yukarıdaki uyarılardan ayrışıyor. Ancak olayın ilk halkası, yine bir Facebook uygulamasıydı.

Arkadaşlara açık, herkese açık ve gizli bilgilerinizi tekrardan kontrol etmek ve düzenlemek dışında yetki verdiğiniz uygulamaları bir kere daha gözden geçirmelisiniz. Eğer hesabınızın ele geçirilme tehlikesi söz konusu ise, güvenilen kişiler kısmından, birkaç yakın arkadaşınızı ekleyebilirsiniz. Bu şekilde hesabınıza erişemediğinizde, arkadaşlarınıza bir erişim bağlantısı talep etme şansınız olmaktadır.

Sosyal medyada hem markalar, hem de bireysel kullanıcılar için birçok profesyonel hizmet sunan Crovu, sosyal medya alanında sahip olduğu tecrübelerden yola çıkarak, tüm kullanıcıları uyarıyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sosyal medyada bilgileriniz güvende mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medyada bilgileriniz güvende mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medyada bilgileriniz güvende mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "