Sosyal medyada bu hafta #2


29 Kasım 2017 Çarşamba 20:00
Sosyal medyada bu hafta #2

Sosyal medyada bu hafta #2 videomuzda; Facebook, Instagram, Twitter ve diğer sosyal ağlara gelen yeniliklerle birlikte öne çıkan olayları konu ediniyoruz. Bakalım bu hafta hangi yenilikler var?

Sosyal medyada bu hafta #2

Eski kız arkadaşla fotoğraf artık suç!

Hayatımızın bir vazgeçilmezi haline gelen sosyal medyada izinsiz bir fotoğraf yayınlamak suç. Ancak bu kez eski sevgilisiyle olan fotoğraf silinmediği için ülkemizde açılan bir dava, hapis istemine dönüştü.

Davaya konu olan sevgililer, birlikte çektikleri fotoğrafları Facebook hesabında yayınladıktan bir süre sonra ayrıldı. G.B, erkek arkadaşı U.M’den birlikte çekildikleri fotoğrafları kaldırmasını istedi.

Uzun uğraşlara rağmen fotoğrafları sildiremeyen kız, eski sevgilisi hakkında şikayetçi olunca konu yargıya taşındı. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, U.M’nin TCK. 136. maddesindeki, “ Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması ” hükmü gereğince yargılanmasını istedi.

Türkiye’de sosyal medya kullanımı

Bildiğiniz gibi sosyal medya kullanımı, dünyada olduğu kadar Türkiye’de de bir hayli fazla. We are Social 2017 verilerine göre Türkiye’de nüfusun yüzde 60’ı günün 3 saat 1 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor. Bu oran Türkiye nüfusunda 48 milyon vatandaşa tekabül ediyor.

48 milyon kişilik kitlenin yüzde 87’si düzenli olarak her gün internete girerken, online ortamda 3 saati sosyal medyada olmak üzere 6 saat 46 dakika geçiriyor. Türkiye’de interneti aktif olarak kullanan kitlenen tamamı en az bir sosyal medya platformunun kullanıcısı ve üyesi oldu.

Instagram Hikayelerini gizlice görüntüleyin!

Arkadaşlarınızın  Instagram Hikayelerini onların haberi olmadan görüntüleme ister misiniz? O zaman sizleri anonimliğinizi sağlayacak olan Chrome IG Story adlı üçüncü parti Chrome uzantısı ile tanıştıralım.

sadece ama sadece Instagram’ın masaüstü sürümü ile çalışabilen Chrome IG Story uzantısını kurduğunuzda, anonim görüntülemenin aktif olduğunu dair bir göz ikonu ile karşılaşıyorsunuz.

Bu Anonim Görüntüleme modu ile sadece adınızı gizlemekle de kalmıyorsunuz. Ayrıca, kullanıcının bilgisi olmadan hikayelerini indirmek de mümkün. Takip etmediğiniz kişilerin hikayelerini de izleme olanağına sahip olduğunu belirtelim.

Serkan İnci, bebeğe Bitcoin taktı!

İnci Sözlük kurucusu, Bitcoin için çok ilginç bir kullanım alanı buldu! Editörünün yeni doğan bebeğini ziyarete giden Serkan inci bebeğe Bitcoin taktı. Çeyrek altın yerine çeyrek Bitcoin takan İnci, bu hareketiyle sosyal medyada ilgi çekti.

Oldukça ilginç bir kullanım amacı bulan İnci sözlüğün sahibi, bebeğe Bitcoin takarak artık geleneklerimizin de teknolojik hale gelebileceğini gözler önüne serdi.

Bu arada çeyrek Bitcoin’in şu anda yaklaşık 2400 dolar olduğunu da belirtelim.

Facebook, Snapchat özelliklerini bir bir almaya devam ediyor. Şirket daha önce sahibi olduğu Instagram‘a “Hikayeler” özelliğini getirmiş, sonra da aynısını Facebook’a da taşımıştı. Şimdi de Messenger için Snapchat’in “streak” özelliği geliyor.

Twitter‘da ortaya çıkan bilgiere göre, Messenger‘da her gün düzenli konuştuğunuz arkadaşlarınızın yanında bir şimşek işareti beliriyor. Sunulan mesajda ise “Arkadaşınla en az iki gün üst üste konuştuğunda şimşek ikonunu görürsün. Bunu tutmak için onunla konuşmaya devam et” ifadesine yer verilmiş.
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sosyal medyada bu hafta #2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medyada bu hafta #2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medyada bu hafta #2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?