Sosyal medyada bu hafta #3


05 Aralık 2017 Salı 20:00
Sosyal medyada bu hafta #3

Sosyal medyada bu hafta #3 videomuzda; Facebook, Instagram, Twitter ve diğer sosyal ağlara gelen yeniliklerle birlikte öne çıkan olayları konu ediniyoruz. Bakalım bu hafta hangi yenilikler var?

Sosyal medyada bu hafta #3

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen Yeşilay 4. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’nde çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, teknolojinin kullanılmasına karşı olmadığını ancak teknolojinin dünyanın yok edilmesi için değil ihyası yolunda kullanılması gerektiğini belirtti.Bu doğrultuda diğer dünya ülkelerine göndermeler yapan Cumhurbaşkanı, nükleer silahsızlanmayı savunan ülkelerin ellerinde binlerce nükleer silah olduğunu ve buna rağmen diğer ülkelere kullanılmaması yönünde çağrılar yapıldığını söyledi.Bunun zihni bir bağımlılık olduğunu söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, “Bundan 4 asır önce Köroğlu ‘Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu.’ demişti. Biz de bugün diyoruz ki modern teknolojinin ürünü olan kitle imha silahları çıktı, insanlık bitti.” dedi.

Cumhurbaşkanı: “Hayatımızı kolaylaştırması gereken teknoloji maalesef giderek bizi hayattan koparıyor.” diye konuştu. Gençlerimizle, evlatlarımızla empati kurmanın ve onları anlamanın öneminin büyük olduğuna değinen Erdoğan, onları uzak tutmak yerine teknolojiyi bilinçli kullanmanın yöntemlerini göstermeliyiz dedi.

Trump’ın Twitter’ını Türk kapatmış!

Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump‘ın Twitter hesabı, 11 dakikalığına kapatılmıştı. Twitter tarafında bunu kimin yaptığı merak edilirken, olayın ardındaki kişi ilk kez konuştu ve bunu yapanın bir Türk olduğu ortaya çıktı.

Konuyla ilgili özel bir röportaj veren Bahtiyar Duysak, bu sıkıntının bir kendi hatasından kaynaklandığını belirtti. Hatta öyle ki, sosyal medyada bu olay konuşulana kadar kendisinin de yaptığı bu hatanın farklında değilmiş. Zaten Twitter’ın yaptığı basın açıklaması da aynen bu şekilde olmuştu.

Üstelik bu ilginç olay Duysak’ın işyerindeki son gününde yaşanmış. Her gün olduğu gibi yine biri Trump’ın hesabını şikayet etmiş. O da sırf jest olsun diye bu isteği kabul ederek Trump’ın hesabını de-aktif etmiş ve bilgisayarı kapatarak iş yerinden çıkmış.Panikse birkaç saat sonra yaşanmış. Duysak ise yaptığı bu şeyin aslında teknik bir hata olduğunu belirtiyor. Twitter bazı hesapların kapatılmasını otomatik olarak önlüyor. Yani siz ne yaparsanız yapın, Trump’ın Tweet’leri haber niteliği taşıdığı için onun hesabını kapatamazsınız.Duysak da buna güvenerek hesabı kapatmış. Sonrasında olanları biliyorsunuz.

Instagram Remix özelliğini duyurdu!

Günümüzün en popüler sosyal medya platfromlarından birisi olan Instagram Remix özelliğini duyurdu.

Hikaye özelliğini bir süre önce kullanıma sunan Instagram, aynı zamanda arkadaşlarınla birbirinize özel bir mesajla bu hikayeleri paylaşmanıza da olanak tanıyor.Yeni özellikte işte tam da bu noktada devreye giriyor. Özel mesajla size gönderilen fotoğrafları artık dilediğiniz gibi düzenleyip ona geri gönderebileceksiniz. Metin, çıkartma veya çizimler eklemenize olanak sağlayan yeni özellik, Instagram 24. sürümüyle birlikte kullanıma sunuluyor.

Instagram, Remix özelliğinin yanı sıra “Yeniden Oynatma” özelliğini de uygulamaya ekledi. Böylece gönderdiğiniz hikayeler tekrar eden bir döngüsel video olarak izlenebiliyor.

Instagram birçok yeni önemli özellik test ediyor! 

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından birisi haline gelen Instagram yeniliklere doymuyor. Her geçen gün yepyeni bir özellik tanıtan Instagram, Repost ile birlikte uzun süredir merakla beklenen 6 yeni özelliği test ediyor.

Uzun bir süredir neredeyse her Instagram kullanıcısının istediği bir özellik olarak dikkat çeken Repost, halihazırda hem Android için hem de iOS için 3. parti uygulamalarla yapılabiliyor. Instagram’ın bu özelliği Regram adıyla kullanıma sunacağı iddia ediliyor.

Instagram’ın test ettiği özellikler arasında dikkat çeken bir diğer özellik olan hikayelere GIF ekleme, Instagram’ın Snapchat’ı belki de tarihin tozlu sayfalarına gönderecek güncelleme olabilir.Bu özellikle birlikte ünlü GIF paylaşım sitesi Giphy ile anlaşması beklenen Instagram, paylaştığınız hikayelere GIF eklemenizi ve bu sayede çok daha eğlenceli hikayeler oluşturmanıza olanacak sağlayabilir.

Bunun yanı sıra hikayeler için arşivleme özelliğinin gelecekte kullanıma sunulması bekleniyor. Bu özellikle birlikte paylaştığımız hikayelerimizi uygulamanın kendi içerisinde de saklayabileceğiz.

Instagram yenilikleri bunlarla bitmiyor. Uzun bir süredir test edilen Yakın Arkadaşlar özelliği artık son haline yaklaşmış gibi gözüküyor. Böylece sadece en yakın arkadaşlarınız için gönderi paylaşabiliyor ve onlara kolayca Direct Message gönderebiliyorsunuz.
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sosyal medyada bu hafta #3 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medyada bu hafta #3 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medyada bu hafta #3 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?