Okunma

Sosyal Medyada Türk Futbolunun Yeri!


19 Kasım 2014 Çarşamba 11:30
Sosyal Medyada Türk Futbolunun Yeri!

UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi Resmi Akıllı Telefonu HTC, sosyal medyada futbol tutkunlarının nabzını tutan bir araştırmaya imza attı.

Futbol tutkusunu amiral gemisi HTC One (M8)’in tek parça metal gövdesine UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı işleyerek gösteren HTC, Türkiye’de futbol coşkusunu sosyal medyada nasıl yaşadığımızı, nasıl tepki verdiğimizi, en çok hangi olayı ve futbol adamını konuştuğumuzu ilginç bulgularla ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirdi.

Her gün ortalama 400 bin üzerinde paylaşım

1 Ocak 2014’ten, 1 Kasım 2014’e kadar yaklaşık 90 milyon sosyal medya iletisinin analiz edildiği HTC’nin Sosyal Medyada Futbol ve Şampiyonlar Ligi” başlıklı araştırmasına göre Türkiye’de sosyal medyada futbol ile ilgili her gün ortalama 400 binin üzerinde paylaşım gerçekleşiyor.

2014 – 2015 sezonundan her takım için 4’er maçın verisiyle yapılan araştırmada, mağlubiyetler futbol taraftarlarını sosyal medyada galibiyetlerden iki kat daha fazla çok konuşturuyor. Spor Toto Süper Lig’deki maçlardan önce tüm takımların eşit derecede konuşulduğu görülüyor. Maçlar sırasında en çok sırasıyla Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş konuşuluyor.

Maçlardan sonra ise üç büyüklerden en az Fenerbahçe konuşuluyor. Fenerbahçe’ye kıyasla, Galatasaray yüzde 13, Beşiktaş ise yüzde 28 daha fazla konuşuluyor.

Sosyal medyada en çok Galatasaray konuşulmuş

Araştırma sonuçlarına göre dört büyüklerden sosyal medyada en çok konuşulan takım Galatasaray oldu. Sezon başından bu yana, 30 Ağustos – 1 Kasım 2014 tarih aralığını kapsayan sürede 10,6 milyon paylaşımla Galatasaray birinci, 9,9 paylaşımla Fenerbahçe ikinci, 7,3 milyon paylaşımla Beşiktaş üçüncü, 2,8 milyon paylaşımla TS dördüncü sırada yer aldı. Diğer taraftan kadın kullanıcılar arasında sosyal medyada en çok konuşulan takım ise Fenerbahçe oldu.

1 Ocak – 1 Kasım 2014 tarihleri arasını kapsayan verilere göre ise Fenerbahçe hakkında konuşan kadınların oranı yüzde 42’ye ulaşıyor. Kadınların en çok konuştuğu ikinci takım ise yüzde 29 oranıyla Galatasaray olurken, hemen ardından yüzde 28 oranla Beşiktaş ve yüzde 27 oranla Trabzonspor geliyor.

Dört büyükler içinde Fenerbahçe dışındaki takımlar hakkında konuşan kadınların oranı ise toplam kullanıcılar içinde futbol konuşan kadınların oranına (yaklaşık %30) yakın. Sosyal medyada erkekler kadınlardan daha fazla futbol konuşuyor. Sosyal medyadaki futbol konuşmalarının yüzde 69’unu erkekler, yüzde 31’ini ise kadınlar gerçekleştiriyor.

:: Yapılan araştırma verileri hakkındaki yorumlarınız neler? Sosyal medyada futbol paylaşımı yapıyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Sosyal Medyada Türk Futbolunun Yeri!”

 1. kubrasafak dedi ki:

  Güzel bir araþtýrma olmuþ. En fazla kaybedenin konuþulduðuna göre ve 4 büyükler için de konuþula sayýsý Galatasaray’ýn daha yüksek ise ve Fenerbahçe en az konuþulan takým ise fazla söze ne hacet =)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Htc ye bak sen 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  normal birisi sıfır geçer diğeri sekiz yer.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bir G4L4T4S4R4Y DIR TÜRKİYE:D

 5. SDN Okuru dedi ki:

  infografigi büyük haliyle gorebilseydik iyi olurdu

" Sosyal Medyada Türk Futbolunun Yeri! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medyada Türk Futbolunun Yeri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medyada Türk Futbolunun Yeri! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "