Sosyal Medyadaki Haberler Psikoloji Bozuyor


21 Temmuz 2016 Perşembe 09:10
Sosyal Medyadaki Haberler Psikoloji Bozuyor

Son dönemde ülkemizde yaşanan olaylar, sosyal medyada büyük ses getirdi. Sosyal medyada doğru haberlerin yanında çarpıtıcı halkın moralini bozucu veya galeyana getirecek bir takım haberler yayılıyor. Telefonlarımız da sürekli bu anlık haber iletileriyle titriyor.

İnsanlar telaşlı bir şekilde televizyon kanallarında kırmızı harflerle yazılan “son dakika” haberleri hakkında konuşuyorlar. Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarında ve bazı haber sitelerinde olaylarla ilgili adeta bir mesaj ve yorum bombardımanı yaşanıyor.

Sürekli şiddet ve terör olaylarıyla ilgili haberler izlemek bizde nasıl bir etki bırakıyor acaba?

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak’a göre; şiddet ve terör haberlerine sürekli maruz kalmanın etkisi kişiden kişiye değişiyor ama hepimiz şiddet haberlerinin anında ve neredeyse çok sıradan bir biçimde verildiği, herkesin dijital olarak birbirine bağlı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu da bizim bu tür olaylar karşısında hissizleştiğimizi gösteriyor.

Anlık Haberleri Takip Etmeyin

Sosyal medyadaki anlık haber akışını takip etmek de insanlar üzerinde travmatize edici bir etki oluşturabiliyor.

İngiltere’deki Bradford Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı geçen sene gerçekleşen bir psikoloji konferansında kişilerin sosyal medyada şiddet içeren görüntülere maruz kalmalarının ardından yaşanan travmatik bir olay sonrasında kişinin hayatını ciddi şekilde harap eden ve süregiden duygusal tepki olarak bilinen Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) belirtilerine benzer belirtiler yaşadıklarını söylediler.

Bradford’lu araştırmacılar tarafından yapılan ve 189 kişinin katıldığı bir çalışmada, katılımcılara aralarında 11 Eylül saldırıları, ABD’deki okullardaki silahlı saldırılar ve intihar saldırılarının da olduğu bazı şiddet içeren olaylarla ilgili fotoğraflar gösterilmiş ve bu olayların hikayeleri anlatılmış.

Araştırmacıların yaptıkları analize göre katılımcıların yüzde 22‘si gördüklerinden ciddi derecede etkilenmişler.

Araştırmada ayrıca şiddet içeren olayları daha sık izleyenlerin bu tür olayları daha az izleyenlere göre daha çok etkilendiği ve dışa dönük bir kişilik yapısına sahip olduklarını söyleyen kişilerin şiddet görüntülerinden daha çok rahatsız olduğu sonuçlarına varıldı.

16-07/21/social-network-76532_640_0.png

Peki, ne yapabiliriz?

Psikologlar, kendi kendinize uygulayacağınız bazı yöntemlerle şiddet içeren olaylara ait haberlerin olumsuz etkilerinden kendinizi koruyabileyeceğinizi söylüyor. 

Psikologlar; kendinizi stres altında hissediyorsanız haberleri takip etmek için belli zaman dilimleri belirlemek, anksiyete seviyenizi kontrol altında tutmanızda faydalı olabilir.  Çoğu doğrulanmadan verilen sosyal medya haberleri pek güvenilir değildir. Anksiyete seviyenizi bozabilir. Ruh sağlığınız için haberleri sosyal medyadan ve güvenilirliği kanıtlanmamış internet sitelerinden izlemeyin. Haberleri daha güvenilir kaynaklardan takip etmelisiniz.

Gelişmeleri televizyondan izliyorsanız sürekli alt yazıları takip etmeyin. Saat başı verilen bültenleri bekleyin. Haber izlemek için haberi az ve öz veren haber kanallarını tercih edin.

Kötü şeyler olacağı korkusu ve güven içinde kalma isteği yüzünden haberleri izlemeyip bırakıp kendinizi küçük bir dünyaya hapsetmek de doğru değildir. Gündemden de kopmayın.

FBI tavsiyeleri neler?

FBI tarafından yayımlanan ve terör/şiddet olaylarıyla nasıl başa çıkılır? konulu bir kitapçıkta, kişilere kendilerini daha sakin hissetmeleri için gözlerini kapatmaları ve derin derin nefes almaları tavsiye ediliyor.

Kitapçığa göre yürüyüşe çıkmak ya da bir arkadaşınızla konuşmak da faydalı olabilir.

Kitapçıkta ayrıca kişilerde stresin azaltılmasına yardımcı olan alkol ve uyuşturucu kullanımından kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi temel öz-bakım ritüellerinin de takip edilmesi tavsiye ediliyor.

:: Çarpıtılmış yalan haberler, psikolojinizi olumsuz etkiliyor mu?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Sosyal Medyadaki Haberler Psikoloji Bozuyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  "Anlık haberleri takip etmeyin"

  Bak çok doğru konuştun şimdi, devlet silene/sansürleyene kadar bekleyelim sonra bakalım değil mi?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  o zaman sosyal medyaya devam 😀

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizin haberlerde çok farklı değil be gülüm

" Sosyal Medyadaki Haberler Psikoloji Bozuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medyadaki Haberler Psikoloji Bozuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medyadaki Haberler Psikoloji Bozuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!