Okunma

Sosyal Medyanın 2011 Karnesi Açıklandı


06 Aralık 2011 Salı 21:11
Sosyal Medyanın 2011 Karnesi Açıklandı

İnternetin belkemiği sosyal ağların kullanıcılar üzerindeki etkisi tartışılmaz. Öyle ki, birçok kişinin sanal dünya anlayışı Google’dan Facebook, Twitter gibi sitelere kaymaya başladı.

Bunun yanısıra markaların da dahil olmasıyla bir kat daha öneme sahip olan siteler, adeta içerik paylaşım merkezi haline geldi.

Peki internet kullancılarının tüm ilgisini üzerine çeken sosyal ağlarda 2011 boyunca neler yaşandı merak ediyor musunuz? Gelin video analize birlikte bakalım.

İnternetin Hakimi Facebook

Videoinfographs tarafından gerçekleştirilen çalışmada Twitter, FacebookYouTube, Foursquare gibi platformların istatistikleri araştırıldı.

Buna göre ortaya çıkan önemli sonuçlar şu şekilde:

 • Facebook, 2011’de Google’ı geride bırakarak en çok ziyaret edilen site oldu. 

   

 • Dünya genelinde insanların %11‘inin Facebook hesabı var. Bu, motorlu taşıt sayısından bile daha fazla. Ayrıca insanların yarısı hergün Facebook’a giriyor.

   

 • Ortalama bir kişinin Facebook’ta 130 arkadaşı var ve siteye dakikada yaklaşık 510 bin yorum, 293 bin durum güncellemesi, 136 bin fotoğraf yükleniyor.

 

Linkedin’de Orta Yaş Hakimiyeti Var

 • Ünlü sitenin toplam üye sayısı 135 milyona yaklaşmış durumda.

   

 • Saniyede 2 kişinin üye olduğu Linkedin’in en büyük kullanıcı grubunu, %36 ile 25-34 ve 35-54 yaş grubu oluşturuyor.

YouTube Rekora Koşuyor

 • Google’ın en büyük sitelerinden YouTube‘un aylık 490 milyon tekil ziyaretçisi bulunuyor. 

   

 • Ziyaretçiler ayda ortalama 92 milyon sayfa gösterimi gerçekleştiriyor. Siteye dakikada 35 saat gibi yüksek bir oranda video yükleniyor.

Fotoğraf Servislerine İçerik Yağıyor

 • Yahoo‘nun belki de ayakta durmayı başaran nadir servislerinden olan fotoğraf paylaşım merkezi Flickr‘a saniyede 3500 fotoğraf yükleniyor.

   

 • Sosyal ağların son üyesi Google+‘ın düzenli yükselişi ise devam ediyor. Site şu sıralar 50 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.

 • iPhone kullanıcıları için geliştirilen Instagram ile 2011’de 150 milyon fotoğraf yüklenmiş. Ayrıca konum bazlı servis olan Foursquare‘de haftalık 2 milyon check-in yapılmış.

   

 • En ilginç verilerden biri ise, kadınlarınların %55 ile sosyal medyada erkeklerden (%45) daha aktif olması.

:: 2011 yılı sizin için sanal dünya yaşantınız nasıl geçti?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sosyal Medyanın 2011 Karnesi Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medyanın 2011 Karnesi Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medyanın 2011 Karnesi Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "