Yanny mi Laurel mi sorusu cevap buldu!


17 Mayıs 2018 Perşembe 19:29
Yanny mi Laurel mi sorusu cevap buldu!

Her dinleyenin farklı bir şekilde duyduğu ses kaydı, sosyal medyayı adeta ikiye bölmüş durumda. Sosyal medyayı karıştıran ses kaydı, dinleyenlerin seste Laurel mi yoksa Yanny mi duyduğu tartışmaları ile gündemde.

Sosyal medyayı ikiye bölen ses kaydı: Laurel mi Yanny mi?

İlginç ses kaydında bazı dinleyenler Yanny, bazı dinleyenler ise Laurel sesi duyduğunu iddia ediyor. Özellikle Twitter platformunda bu olay ciddi anlamda öne çıkmış durumda. Duyulan sesler ile ilgili oranlar da aslında birbirine oldukça yakın.

Neyse ki olay Arizona Üniversitesi Dil ve İşitme Bilimleri Profesörü Brad Story tarafından açıklığa kavuşturuldu. Buna göre aslında ne Laurel ne de Yanny duyuyorsunuz, aslında her ikisini birden duyuyorsunuz. Bunun sebebi ise ses kaydında iki sesin üst üste kaydedilmiş olması. Yüksek frekansları duyabilenlerin Yanny, duyamayanların ise Laurel cevabını vermesinin sebebi de tam olarak bu.

Sosyal medyayı karıştıran ses kaydı

Yüksek ve düşük frekansları duyup duymama konusu yaş ile de ilişkili. Yaşlandıkça düşük frekansın duyulabildiği belirtiliyor. Genç yaştakiler ise yüksek frekansı çok daha kolay ayırt edebiliyor. Ses kaydının hızlandırılması durumunda Yanny, yavaşlatılması durumunda ise Laurel duyanlar da bulunuyor.

Öte yandan, bu açıklama çoğu kişiyi tatmin etmiş olsa da farklı düşünenler de yok değil. Yine de Story’nin açıklaması oldukça akla yatıyor. Böyle bir ses kaydının İnternet’te yayılmasının sebebi ise ayrı bir merak konusu. Belki de kullanıcılar, ciddi bir viral reklamcılık örneğinin aracıları olmuş olabilir.

Bir dönem de elbise rengi tartışmaları ile birbirine giren sosyal medyanın bir sonraki tartışma konusu bakalım ne olacak?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Yanny mi Laurel mi sorusu cevap buldu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Dün başka sitede Laurel duyarken şimdi sizin sitede Yanny olarak duyuyorum. Oruçluyken Yanny iftardan sonra Laurel oluyor 😀

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Vallahi de Ben demişdim ki, Burada İkisinin de Karışımı var. Ben her ikisini de duymuşdum. Bunu zAten Profesörden önce Ben Çözmüşdüm

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  bu ne saçmalık ya. annanem bile yanniyi duyuyor. şimdi ben laurel duyuyorum. herkes yüksek frekans duyabiliyor ama ben duyamıyorum öyle mi? ya kalkın gidin ya.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Birilerinin çalışmasına ışık tuttuk. Belki bir doktora öğrencisi belki bir akademisyen. Bizim üzerimizden anket yapılmış gibi oldu. 😀

" Yanny mi Laurel mi sorusu cevap buldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yanny mi Laurel mi sorusu cevap buldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yanny mi Laurel mi sorusu cevap buldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme