Okunma

Sosyal Televizyon Hayatımıza Giriyor


25 Ocak 2016 Pazartesi 08:30
Sosyal Televizyon Hayatımıza Giriyor

A.Nielsen’in 1920’li yıllarda reklam analizini çalışmalarına başlamıştı. Nielsen şimdi de hayatımıza yeni bir kavram sokmaya hazırlanıyor.

“Sosyal TV” şeklinde niteleyebileceğimiz yeni kavram; Nielsen ile Facebook’un ortak çalışması sonucu ortaya çıkacak. Sosyal medya sitesindeki kullanıcı yorumları sayesinde TV reytingleri ölçülecek.

İşbirliği kapsamında, Facebook üzerinden beğenilen, paylaşılan veya arkadaşınızla sözünü ettiğiniz bir dizi “reyting” olarak değerlendirilerek verilere aktarılacak.

Sosyal Medya Reyting Puanı” şeklinde kullanıcılara sunulacak sonuçlar, televizyon dizilerinin izlenmesinin yanı sıra konuşulma durumuna da değinmiş olacak.

16-01/23/nielsen-fb-tv-hed-2016.png

Facebook ile yapılan bir anlaşmanın, yan kuruluş olan Instagram, WhatsApp gibi ortamlara da sıçraması için hiçbir engel yok gibi gözüküyor.

Reklam endüstrisi adına özel hayata yapılan müdahalenin getirileri ne olur bilinmez; fakat henüz düşünce aşamasında olan projenin beklenmedik sonuçlar meydana getireceğine kuşku yok

:: Söz konusu projenin özel hayatın gizliliğine bir müdahalesi olacağını düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sosyal Televizyon Hayatımıza Giriyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    akk oldugu sürece türkiyede biraz zor

  2. SDN Okuru dedi ki:

    benden uzak hatta herkesten.

" Sosyal Televizyon Hayatımıza Giriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Televizyon Hayatımıza Giriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Televizyon Hayatımıza Giriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "