Sosyal Ticaret


14 Ekim 2012 Pazar 14:59
Sosyal Ticaret

Sosyal ticaret kavramı aslında bizlere çok uzak olan bir kavram değil. Tüketiciler olarak satın alma kararını genelde arkadaşlarımızla birlikte ya da arkadaşlarımızın tavsiyeleri ile veriyoruz. İnternet üzerinden yapılan araştırmaları da, aynı şekilde arkadaşlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda yapıyoruz.

Ticaret aslında son yıllarda iki büyük değişim gerçekleştirdi. Bunlardan ilki, internet sayesinde oldu. Hayatımıza giren “e-ticaret” kavramı, alışveriş ortamlarının ve satın alma kararlarının dijital ortama taşınmasına sebep oldu.  Önce internet’in gelişmesi sonrasında ise e-ticaret sektörünün gelişmesi, ikinci büyük değişimi de beraberinde getirdi; Sosyal Ticaret.

Bu kavram aslında sosyal medya ile paralel olarak gelişen bir kavram. Yani ticaretin sosyalleşmesi söz konusu ve kullanıcılar sosyal medya üzerinden yaptıkları tercihlerle, izledikleri markalarla, ilgilendikleri ürünlerle birlikte sosyalleşiyorlar. Bu da markaların sosyal medyadaki kullanıcıları çok daha fazla önemsemesi gerektiğinin en büyük göstergelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal ticaret girişimlerinin en büyük özelliği, kullanıcıların sosyal medyadaki varlıklarını ve sosyo-kültürel durumlarını önemsemesi. Bu pazarlama hedeflemeleri açısından da çok önemli. En basit örnek ile anlatmak gerekirse, bir kadın ile bir erkeğin alışveriş ihtiyaçları birbirinden büyük oranda farklılaşıyor. Bir erkeğe ya da bir kadına sunulacak ürünlerin, gönderilecek e-postalarda yer alacak fırsatların doğru şekilde yer alması önemli. Sosyal ticaret, kullanıcılardan alınan bilgilere göre kullanıcılara sunulacak ürünleri belirliyor. Örnek olarak yaş, gelir seviyesi, şehir gibi bilgiler doğrultusunda, alışveriş için siteye giren kullanıcıları farklı sayfalar karşılayacak. Bu durum hem kullanıcılara “özel olma” hissiyatı verirken, e-ticaret firmaları için ise çok daha başarılı hedefleme yapabileceği anlamına geliyor.

Pek çok e-ticaret sitesi artık sosyal ticarete geçmeye, üyeliklerini Facebook Connect aracılığıyla yaptırmaya ve böylece kullanıcıların detaylı kişisel bilgilerini toplamaya başlıyor. Bununla birlikte, sosyal ticaret üzerine yoğunlaşan yerli ve yabancı girişimler de açığa çıkıyor.

:: Sosyal Ticaret ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Bildiğiniz ve sosyal ticaret’ten öğeler barındıran e-ticaret siteleri var mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sosyal Ticaret”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  artık para internette dönüyor

" Sosyal Ticaret konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Ticaret ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Ticaret ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?