Soul Calibur V İncelemesi


15 Şubat 2012 Çarşamba 10:00
Soul Calibur V İncelemesi

Dövüş oyunları, oyunların ilk dönemine kadar inen bir geçmişe sahip. Bazı efsaneleşen oyunlar çok eski geçmişe sahip olsa da piyasadaki dövüş oyunları için yeni demek biraz zor kalıyor. Farkındaysanız her piyasaya çıkan dövüş oyununun sonunda rakam bulunuyor. Street Fighter, Tekken, Soul Calibur

Soul Calibur’un incelediğimiz beşinci oyununa kadar olan süreç aslında 1996 yılında ilk PlayStation ile başladı. Soul Edge olarak piyasaya çıkan oyun, dönemin en iyi dövüş oyunlarından biri olmasının yanı sıra Atari salonlarının da en çok oynanan dövüş oyunlarından biri haline gelmişti. Ben de o dönem Atari salonunda Soul Edge için yeteri kadar jeton harcadıktan sonra paranın boşa gittiğini düşünmüş ve jeton paralarını biriktirip kendi PlayStation’ımı almıştım. Bu sayede evim Atari salonuna dönmüş, uzun kuyruklar oluşmaya başlamıştı.

Soul Calibur’un hikayesi

O dönem Avrupa ve Amerika’ya farklı isim vermek popüler olduğundan Amerika’da Soul Edge, Avrupa’da ise Soul Blade olarak çıkan oyun başarılı satış rakamlarına ulaşmıştı. Ardından şimdiki ismi Soul Calibur’a kavuştu ancak bu oyun 1999 yılında sadece Dreamcast’e çıktı.

Soul Calibur II’nin tüm konsollara gelmesi ise 2003 yılını buldu. O dönem piyasada olan PlayStation 2, GameCube ve Xbox’a çıkan oyun en az ilki kadar sevildi. Esasen Soul Edge’in devamı olduğu için Soul Calibur II için isim değişikliğine gitti diyebiliriz.

Soul Calibur III, Sony’nin yoğun çabalarıyla sadece PlayStation 2 sahiplieri için piyasaya çıktı. Oyunun efsane karakterlerine yenilerini ekleyen oyun, Soul Edge kılıcının hikayesini başarıyla devam ettirdi.

Eğer yukarıda saydığım oyunları o dönem görmediyseniz Soul Calibur IV’ü mutlaka duymuşsunuzdur. 2008 yılında PlayStation 3 ve Xbox 360 için yeni nesil dövüş oyunu olarak yayınlanan Soul Calibur IV’ün en önemli reklamı içerdiği karakterlerdi. Oyunda Star Wars karakterleri bulunuyordu. Xbox 360 için Yoda, PlayStation 3 içinse Darth Vader ve Force Unleashed oyununda bulunan Apprentice.

Hikaye modu

Dördüncü oyundan sonra beşincinin çıkması 4 sene sürdü fakat oyunda bu süre 17 yıla çıkıyor. Soul Calibur IV’ün hikayesinin 17 yıl sonrasını konu alan oyun yine oyunun ünlü kılıcı Soul Edge’in hikayesi üzerine dönüyor. Bu süreç içerisinde Soul Edge’in de çok büyük değişimler geçirdiğini görebiliyoruz.

Oyunun senaryo modunun ana karakteri Partoklos. Soul Calibur serisinin en deneyimlilerinden olan Sophitia’nın çocuğu olan Partoklos, kardeşi Pyrrha ve annesinin ölümüyle ilgili sır perdesini kaldırmak için oyun boyunca birçok karakterle savaşıyor.

Soul Calibur V, diğer oyunlara göre hikaye moduna çok daha fazla uğraşılmış bir oyun. Her ne kadar size karakterler ile ilgili hikayesel bilgileri aktarıyor olsa da en nihayetinde dövüş oyunu olduğu için birçok kişi tarafından hikaye modunun oynanmayacağını tahmin edebiliyoruz. Özellikle Modern Warfare 3 gibi bir oyunu bile sadece Online modu için alıp, hikaye moduna elini sürmemiş birçok arkadaşım var. Dövüş oyunları da genelde evde arkadaşlar arasında veya online üzerinden oynanmak için alındığından hikaye modunun çok tutulacağını sanmıyorum.

Yine de oynamak isterseniz belirtelim, serinin önceki oyunlarına göre çok daha başarılı bir senaryosu var. Her ne kadar klasik Japon tarzında ilerliyor olsa zevkli. Ara sahneleri sizi sıkmadan aksiyona geçiren yapıya sahip. Harita üzerinde bölümleri seçerek istediğimiz karakterle tekrar savaşabiliyoruz. 

Astral ev

Oyun ayarlar kısmını saymazsak 4 ana menüden oluşuyor. İlk menümüz Offline Play kısmı. Bu menünün altında 5 alt kategori var. Legendary Souls, Arcade, Quick Battle, VS Battle ve Training. Legendary Souls’u açabilmeniz için bilgisayara karşı yüksek zoruluk seviyesinde birçok dövüş kazanmanız gerekiyor. Arcade kısmı 6 düşmanı ard arda yenmeye çalıştığınız bir bölüm. Her bir rakibi üçer kere yenmeniz lazım. Yalnız baştan söyleyelim özellikle 5 ve 6. seviyeler özellikle yeni oynamaya başladıysanız oldukça zor. Zira oyunun en güçlü karakterleri sizi karşılıyor.

Quick Battle kısmı bilgisayara karşı hızlı bir şekilde oynamak isteyenlerin bölümü. İstediğiniz karakteri seçiyorsunuz ve bilgisayara karşı dövüşüyorsunuz. Tabii zorluk seviyesini seçerek oyunu daha da zorlaştırabilirsiniz. 

VS Battle, ev eğlencelerinin olmazsa olmaz bölümlerinden. İki kola sahipseniz arkadaşlarınızda bu bölümde kozlarınızı paylaşabilirsiniz. VS Battle bölümü tamamiyle oyuncunun diğer oyuncuyla offline olarak dövüşmesini konu alan bir bölüm.

Training kısmı da adından da anlaşılabileceği gibi antreman kısmı. İstediğiniz karakteri seçerek o karakterlerle yapabileceğiniz tüm hareketleri deneyebileceğiniz bir bölüm. Özellikle özel hareketlerin oyunda çok etkili olduğunu, oyunun dışında online kısmında neredeyse sadece özel hareketlerle kazandığınızı göz önüne alırsak mutlaka bu kısımda bolca vakit geçirmelisiniz. 

Online modu

Ana menüde ki buraya Astral Ev deniyor, Offline Play’in altında PlayStation Network kısmı bulunuyor. Birkaç kullanıcı sözleşmesini onayladıktan sonra ulaşacağınız bu bölümde isterseniz hemen bir maç aratıp puan kazanarak maç yapabilirsiniz. Unutmayın ki tüm maçlarınız istatistik olarak size yansıyacak. Yani kazandığınız ve kaybettiğiniz maç sayısı rakibinize maç öncesi gösterilecek. Hem de kazanma yüzdenizle birlikte. O yüzden mümkün olduğunda kaybetmemeye çalışın. 

Online kısmının geniş olduğunu söyleyebiliriz fakat oyun yeni olduğundan belki de henüz çok fazla online oyuncu yok. Belki de Amerika ya da Asya bölgesinin saatlerine göre online olmak gerekebilir. Bu bölgelerde oyuncu sayısı hayli yüksek. Online kısmının altında geniş seçenekler bulunuyor. Özellikle Global Colosseo kısmında seçtiğiniz bölgeye ait şehir isimleri bulunuyor. İstediğiniz şehrin lobby’sine girip oyuncularla ortak turnuvaya katılabiliyorsunuz.

Tekrar ana menüye dönecek olursak burada Online kısmının altında hikaye modu bulunuyor. Hikaye modundan yukarda kısaca bahsettik. Daha fazla anlatırsak spoiler vermiş olacağımız için bahsetmiyorum. Ancak hikaye modunun oldukça güzel tasarlandığını ve ilerledikçe XP kazandığınızdan mutlaka denemeniz gerektiğini düşünüyorum. En azından siz antreman yaparken bir yandan da hikayeyi izlemiş olursunuz.

Kendi karakterinizi oluşturun

Ana menüde bir de Creation kısmı bulunuyor. Bu kısımda ister varolan karakterleri değiştirebiliyor, istersek de sıfırdan karakter yaratabiliyoruz. Yine bize temel bir vücut veriyor. Ancak bu vücut üzerinde istediğimiz kadar değişiklik yapabiliyoruz. Bu kısımda uzun saatler harcanabileceğini baştan belirtmem gerek. Çünkü oldukça detaylı tasarlanmış. Kıyafetler, vücut yapısı, saç göz rengi, makyajdan sticker’lara kadar her şey var.

Oyuna ilk başladığınızda zengin karakter seçeneği olsa da açılmamış birçok karakter mevcut. Zaten oyuna başladığınızda bu karakterlerin yerlerinin boş olduğunu göreceksiniz. Karakterleri açmak için oyunda yüksek zorluk seviyelerinde uzun uğraşlar vermeniz gerekiyor. Arcade Mode, Legendary Mode ve hikaye modunu bitirmeniz gerekiyor.

Asssassin’s Creed esintileri

Bir önceki oyunun konuk karakterlerinin Yoda, Darth Vader ve Apprentice olduğunu belirtmiştik. Bu oyundaki konuk karakter ise Assassin’s Creed’in yakışıklı kahramanı Ezio Auditore da Firenze. Evet yanlış okumadınız, Assasin’s Creed’in kahramanı Ezio bu oyunda karakterler arasında yer alıyor. Dövüş stili olarak da oldukça başarılı tasarlandığını söyleyebilirim. Özellikle Arcade modda Ezio ile oldukça güzel işler yaptım. Özel güçlerinin de çok işe yaradığını belirteyim.

Daha önceki oyunlardan tanıdığımız karakterlerin bazıları bu oyunda yer alıyor. Her ne kadar yaşlanmış olsalar da Mitsurugi, Ivy, Yoshimitsu, Voldo ve benim ilk oyunlardan favorim olan Cervantes karakterler arasında gözüküyor. Bunlara birçok yeni karakter de eklenmiş durumda. Tabii yeni eklenen karakterlerin hikayesini öğrenmek için oyunun hikaye modunu oynamanız gerekiyor.

Soul Calibur V’in grafikleri mükemmel değil tabii ki ancak bir dövüş oyununun akıcılığını sağlamak adına oldukça başarılı. Olması gerektiği gibi dersek yanılmış olmayız. Özel güçleri kullanırken, comboları sergilerken ortaya çıkan efektlerle güzel bir görüntü oluşuyor. Dövüş oyunu için olması gereken en iyi grafiklere sahip oyunlardan biri. 

Seslerdeki başarısı

Sesleri ve müzikleri için söylenecek ekstra bir şey yok. Eğer önceki Soul Calibur oyunlarını oynadıysanız bu konuda oldukça başarılı olduğunu biliyorsunuz demektir. İlk defa oynayacaksanız da hayran kalacağınızı belirtmem gerek. Ses sistemine bağlı PlayStation 3’ümü oyunu oynadıktan sonra özellikle kapatmıyorum, oyunun müziklerini dinlemeye devam ediyorum. Menülerde çalan müzikleri bile oldukça başarılı. Karakter seslerinin de aşağı kalır yanı yok. Ezio bile İtalyan aksanlı İngilizcesiyle konuşuyor.

Soul Calibur V, dövüş oyunu arayanlar için ideal oyunlardan biri. Xbox 360 ve PlayStation 3 için piyasaya çıkan oyun, karakterleri, oyun modları, online’daki kolay bağlanma özelliği, grafikleri ve sesleriyle başarılı bir oyun olduğunu kanıtlıyor. Eğer dövüş oyunlarını seviyorsanız Soul Calibur V tam size göre. Hem hikaye moduyla da size boş zamanlarınızda kapılabileceğiniz bir hikaye imkanı sunuyor. 

8/10

Artılar: Zengin hikaye modu, Ezio, kolay online modu, başarılı müzikleri, kendi karakterimizi oluşturabilme imkanı.

Eksiler: Bir önceki oyuna göre daha fazla özel karakter bekleyebilirdik, online modunda oyuncu sayısı şu an için çok az.

Platformlar: Xbox 360 ve PlayStation 3

:: Soul Calibur V’i nasıl buldunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

pc’ye neden çıkmıyor bunlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Çok güzel bir oyundu. ( Ivy ile az süründürmedim milleti )

" Soul Calibur V İncelemesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Soul Calibur V İncelemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Soul Calibur V İncelemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik