Sovyetlerin Gizli Silah Projeleri


08 Ekim 2010 Cuma 08:30
Sovyetlerin Gizli Silah Projeleri

İkinci Dünya Savaşı‘yla birlikte teknoloji çağlar boyunca alamadığı ivmeyi yakalayıp bir anda büyük bir devrim yaşadı. Dünyayı ele geçirmek isteyen Nazi’lerin hazırladığı gizli ve ölümcül projelere karşı, müttefikler ve Sovyetler Birliği de boş durmamıştı.(Nazi’lerin Gizli Teknolojileri)

Bu üç büyük güç savaşın sonunu getirmek için günümüz teknolojisinin alt yapısını hazırladı. Ancak esas teknoloji savaşı Hitler’in intiharıyla birlikte başladı.

Tüm umudunu bilimkurgu filmlerinde bile göremeyeceğiniz silahlar üzerine kuran Nazi lideri, dönemin çok ötesinde silahların gelişmesine ön ayak olmuştu.

Soğuk Savaş Teknoloji Devleri Oluşturdu

Ancak çöken Alman sanayisi ve adam eksikliği nedeniyle Üçüncü Reich geliştirdiği silahları asla ele geçirmedi. Almanya’nın teslim olmasıyla birlikte Amerika ve Sovyetler Birliği içinde yeni bir dönem başlamıştı.

Bu iki süper güç ele geçirdikleri Nazi projeleri üzerinde çalışmaya başladı. 1950‘li yıllardan itibaren bu iki devlet Hitler’in hayallerini yeni isimler altında gerçekleştirmeye başladı.

Jet motorlu uçaklar ve dev saldırı makinelerinin varlığıyla birlikte dünya Sovyetler ve Amerikan’lara dar gelmeye başlamıştı.

 

Bu iki büyük güç, kısa süre sonra ajanların ve diplomatik oyunların eşliğinde büyük bir soğuk savaşın içerisine girdiler. Gizli operasyonlar ve silahlar 90’lı yıllara kadar süre gelen bu dönemin en çok duyulan isimleri oldu.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte soğuk savaşta sona ermiş oldu. İşte bu dönem batan bir geminin içinden dökülen eşyaların su üzerine çıkması gibiydi.

Soğuk savaş boyunca saklanan tüm gizli sırlar tek tek su üzerine çıkmaya başladı. İşte Stalin’in başlattığı ve tüm Sovyet liderlerinin sürdürdüğü gizli projelerden en ilginçleri…

Mig Efsanesi Başlıyor

80’li yıllarda Sovyetler Birliği ve ABD arasında yaşanan uçak tacizleri dünya gündemini oldukça meşgul ediyordu. İki tarafında iddialı pilotları, en güçlü uçaklarla bir birlerini taciz edip bazı zamanlar da it dalaşına giriyordu.

Olay filmlere de yansıyınca dönemin gençleri için Mig‘ler ve F serisi uçaklar arasında yaşanan çatışmalar futbol maçı kadar normal ve takip edilesi bir hal almaya başladı. Pilot olmak isteyenlerin sayısı giderek artıyordu.

 

 

İşte tüm bu heyecan fırtınasını yaratan bu iki efsanevi uçağın atası ise Nazi’lerin geliştirdiği jet motorlu savaş uçaklarına dayanıyordu.

Sovyetler Birliği için her zaman bir gurur olan Mig serisinin ilk üyesi, 1946 yılında Artem Mikoyan ve Mikhail Gurevich adlı iki mühendis tarafından hazırlandı.

Savaşabilen ilk Mig olan, MIG 15 ise Nazi’lerin geliştirdiği uçaklardan pek farklı bir görünüşe sahip değildi. Üç füzeye sahip ve oldukça ince bir zırhı olan MIG 15‘den alınan tecrübelerle seri modern savaş uçaklarının ortaya çıkmasını sağladı.

Uçak Gemisine Karşı

Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı‘nda etkili olmasını sağlayan en büyük kozlarından biri de sahip olduğu uçak gemileriydi.

Okyanusun öbür ucunda olmasına rağmen ABD ordusu günümüzde bile bu deva gemiler sayesinde istediği ülke üzerine operasyonlar yapabiliyor.

 

 

Bu gücün farkında olan Sovyetler en büyük düşmanını saf dışı bırakmak için uçak gemisi konseptini daha farklı bir şekilde incelediler. 1970’li yıllarda Sovyet bölgelerini gözetleyen bir uydu ilginç bir aracın görüntülerini yakalamıştı.

ABD’li uzmanlar tarafından araştırılan aracın büyük bir uçak olduğu düşünüldü ve ülke tarafından önemsiz olarak görüldü.

Savaşmadan Korku Veren Araç

Ancak ilerleyen yıllarda Amerikan casusları tarafından hazırlanan raporlarda EKRANOPLAN adlı projenin adı geçmeye başladı.

 

 

Ekranoplan Sovyetler tarafından hazırlanan dönemin en güçlü saldırı aracıydı. Dev bir uçak olarak tasarlanan bu araç aynı zamanda gemi gibi olan gövdesi sayesinde yüzebiliyordu da. Sovyetler Amerikan‘ların uçak gemilerini, gemi uçaklar haline getirmişti.

540 tonluk bu araç, Sovyet arşivlerine göre 290 deniz miline çıkabiliyordu. Bu deniz canavarının boyu 20 metre kadardı.

Nükleer güçle çalışan bu araç, onlarca füze ve yüzlerce adam taşıyabiliyordu. Proje tamamen tamamlanamadan Sovyetler Birliği ekonomik krize girmeye başladı.

Sovyet Yıldız Savaşları

Nükleer gücü sonuna kadar kullanmaktan yana olan Sovyetler Birliği için, devasa silahlar geliştirmekte sorun yoktu. Bu projeler ilerleyen yıllarda gerçekleşmek için devlet tarafından onay alıyordu.

İşte Rusya tarafından açılan Sovyet arşivlerinde bulunan RAF projesi de bunlardan biriydi. Soğuk savaş sırasında, tüm ülkedeler denizlerde kontrolü sağlamak isterken, Sovyetler olayı bir adım öteye taşımaya karar verdiler.

 

 

Tıpkı Nazi‘lerin zeplinleri dev savaş araçlarına dönüştürmek istemesi gibi Sovyetler de gökyüzünü yönetecek dev araçlar hazırlamaya karar vermişti.

Dev bir uçak gemisi olan RAF jet motoru teknoloji sayesinde uçabilecekti. Böylece, denizlerdeki engellere karşı Sovyetler Birliği istedikleri kara parçasını çok daha rahat ele geçirebilecekti.

Göklerin Hakimi Olmak

Sovyetler Birliği denizlerde güç kazanırken gökyüzünü fethetmek için planlarına başlamıştı. 1955 yılında jet motoru teknolojisini kıtalar arası yolculuk yapacak ilginç araçlar için kullanma fikri Sovyet bilim adamları arasında oldukça popülerdi.

 

 

Günümüzdeki uçakların atası sayılacak dev roketler Sovyetler tarafından hazırlanmaya başladı. İlk etapta halka açılmayan bu araçlar, ABD ve Sovyetler arasında başlayan uzaya yolculuk macerasının atası haline geldi.

Tesla’nın İzinden

Thomas Edison‘un en büyük rakiplerinden biri ise zamanın ötesinde bir zekaya ve vizyona sahip olan Nikolai Tesla’ydı. Sırp bilim adamı, dünyanın manyetik alanını kullanıp elektrik üretilebileceğini keşfetmişti.

Ayrıca radyoların daha da gelişebileceğini keşfeden Tesla’nın hayatı şansızlık içinde geçti. Çünkü buluşunun silah olarak da kullanılabileceği ortaya çıkmıştı.

Sovyetler Birliği‘nin yoğun ısrarlarına rağmen Tesla bir silah yapmayı kabul etmedi ve ülkesinden kaçtı. Edison tarafından yalancı olarak suçlanan Tesla öldüğü zaman arkasında dünyanın en büyük gizemini bırakmıştı. İ

stediği zaman yıldırım benzeri enerji topları hazırlayan bu bilim adamın buluşu Sovyetler Birliği tarafından geliştirildi.

 

 

Tesla Silahları Nedir?

Sır gibi saklanan Tesla silahları 60‘ların ve 70‘leri teknolojisiyle kontrol edilmek için çok karmaşıktı. CIA‘in ve görgü tanıklarının raporlarına göre Sovyet topraklarında, İran‘da Afrika’da Tesla silahlarıyla kasıtlı ya da kazayla yapılmış patlamalar gerçekleşmişti.

 

 

Proje ise 10 Eylül 1976 yılında Moskova‘dan Londra’ya giden bir uçağın Lituanya yakınlarında dev bir elektrik topu gördüğünü rapor etmesiyle ortaya çıktı.

CIA ajanlarının doğruladığı bu olayı bir uçak dolusu yolcu da görmüştü. Sovyet yetkilileri enerji topunun varlığını reddetti.

Uzmanlara göre bu Sovyetlerin üzerinde çalıştığı bir savunma sistemiydi. Kitle imha silahı hazırlamak için rafa kaldırılan proje EMP (elektro manyetik bomba)’lar için devam etti.

:: Sovyetlerin üzerinde çalıştığı bu projelerden en çok hangisi sizi hayran bıraktı?
Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Sovyetlerin üzerinde çalıştığı bu projelerden en çok hangisi sizi hayran bıraktı?

Kitle imha silahı hazırlamak için rafa kaldırılan proje EMP (elektro manyetik bomba)’lar için devam etti.

cevabını vermiş bulunuyorsunuz

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Hicbiri insanligin yararina degil,tam tersi yok edici ,yazik halbuki rabbimin alimi okadar geniski ,herkeze yetecek rizik var .Niye birbirimi zi öldü***** devlet yönetenler,baska galaksidenmi geldi,bunlarin gözünü kanmi bürüdü ,ne kadar insan öldürürse sani yüce bi devletmi ***** gücümüzü baska seylere versek,insanligin yararinakaybedecek hic bir seyimiz yok ,tam tersi hem bu dünyada hem öbür alemdeki yerimizi ,***** gelecek olan neslimize yardim etsin amin.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

nerelisiniz okul ve işiniz tesekkürler veçalısmaya devan

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Beni etkieyen naziler oldu Demek almanlar savaştan çekilmeseymiş günün kralı olcakmış

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Basit.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Tesla silahı çok ilginç…

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

teslayı tek geçerim. redalert2..

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

dev uçağı yapmayı akıl etmişler ama motorunu yanlış yere koymuşlar…motor ortada olmalıydı…bu çizim bir mühendisi ürünü değil…hele sovyetler bundan tamamen kaçınır…denize inecek aracın motoru üstte olması ise doğru seçenek,suyu çekmesin diye…ben yapsam bu aracı denize indikten sonra denizin altına inme özelliği de eklerdim…haber7 yorumcusu

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Bütün bu silahları strateji oyunlarında görebilmek mümkün World in Conflict oyununda denizde giden uçakların aynısı var ayrıca Red alert serisinde SSCB nin tesla silahları var.

" Sovyetlerin Gizli Silah Projeleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sovyetlerin Gizli Silah Projeleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sovyetlerin Gizli Silah Projeleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  2. 2 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  3. 3 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  4. 4 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  5. 5 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  6. 6 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  7. 7 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  8. 8 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  9. 9 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  10. 10 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık