Okunma

Soya Fasulyesinden Toner Yaptılar


25 Nisan 2009 Cumartesi 17:47
Soya Fasulyesinden Toner Yaptılar

Normal toner yapımı için petrol kullanılıyor. Soya ile elde edilen toner’ler, çevreye daha duyarlı ve hammaddesi petrolden daha ucuz olması sayesinde, baskı maliyetinin de daha düşük olması ile göze çarpıyorlar.

Yakın zaman öncesinden birçok matbaa bu teknolojiye geçmiş durumda. Gazete ve dergi soya tonerlerle basılıyor. Bu toner’in avantajı, basılan kâğıdın geri dönüşüm işçiliğinin çok daha ucuz ve kolay olması. Buna ek olarak normal toner ile kıyasla, kalite farkının olmadığı söyleniyor.

 

Lazer yazıcılar bu teknolojiye geçmiş. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar için henüz bir çözüm yok.

Lazer yazıcılar için geliştirilen soya tonerler Amerika’da satışa sunulmuş durumda. HP ve Canon yazıcılar için ürünler hazır. Lexmark için geliştirilen tonerler yapım aşamasında.
 
HP için geliştirilen soya tonerler normal tonerle kıyasla %20 daha ucuz. Fakat HP bu tonerlerin kalite standartlarının normal tonerle aynı olmadığını (daha düşük) söylüyor.
 
:: Lazer yazıcınız için soya toner kullanır miydiniz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Soya Fasulyesinden Toner Yaptılar”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    kahveyi denesinler bence etkili sonuçları olucak.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bir gün bu soyadan çocuk yapacaklar korkarim

" Soya Fasulyesinden Toner Yaptılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Soya Fasulyesinden Toner Yaptılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Soya Fasulyesinden Toner Yaptılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "