Okunma

Soyağacı sorgulama hizmeti askıya alındı!


09 Şubat 2018 Cuma 09:51
Soyağacı sorgulama hizmeti askıya alındı!

Soyayağacı sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet kapısında yeni bir hizmet devreye sokuldu. Artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığı altında Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesi getirildi. Kullanıcılar buradan çıkartacakları belge ile ailelerine ait tüm soyağacını kolayca görüntüleyebilecekler.

Soyağacı sorgulama hizmeti bir süreliğine askıya alındı!

Geçtiğimiz gün E-Devlet kapısında hizmete sunulan yeni işlem vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördü. Herkesin merakla ulaşmaya çalıştığı sistem ise bu yoğunluğa dayanamadı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığı altında yer alan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesi uzun bir süredir görevini yerine getiremezken yaşanan yoğunluk nedeniyle E-Devlet kapısı da verimli çalışamaz hale geldi ve soyayağacı sorgulama dışında işi olan vatandaşlarda maalesef işlerini yerine getiremedi.

Soyağacı sorgulama

Özellikle geçtiğimiz akşam saatlerinde büyük bir yoğunluğun meydana gelmesinden ötürü sistem tümüyle kilitlendi. Bu durumun neticesinde ise E-Devlet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sayfası “Yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır.” uyarısıyla bir süreliğine askıya alındı.

Soyağacı sorgulama ne zaman aktifleşecek?

Kısa süre içerisinde ülkemizde en çok arananlar arasına giren E-Devlet kapısının yeni işlemi, Google üzerinde 5 milyondan fazla aratıldı. Yapılan açıklamaya göreyse ilk gün sadece 1 saat içerisinde 33 bin belge üretildi.

Yaşanan yoğunluk nedeniyle hizmet veremeyen Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesinin ne zaman tekrar hizmete gireceği konusunda bir açıklama maalesef bulunmuyor. Ancak sistem üzerindeki teknik sorunların giderilmesinin ardından hızlı bir şekilde tekrar hizmete girmesi bekleniyor.

:: Siz soyağacınızı görüntüleyebildiniz mi?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Soyağacı sorgulama hizmeti askıya alındı!”

 1. Oğuz dedi ki:

  İşlemleri sıraya koyup limitli hale getirebilirlerdi. Günlük 50 bin limit konur. Belgeler mail olarak sırayla yollanırdı.

 2. webbenger dedi ki:

  Ağlasam mı gülsem mi bilemedim.. Devletin resmi internet sitesi sıradan bir vatandaşın web sitesi kadar altyapıya sahip değil maalesef.. En ufak birşeyde ösym, e-devlet vb. siteler kaldıramıyorlar.

  1. Kemal dedi ki:

   sıradan hangi vatandaş anlık bu kadar isteği karşılayabilirmiş söylesene bi? laf olsun diye konuşuyosun. Anlık olarak bu kadar isteği karşılamak kolay bişey değil. Önlem alınmalıydı mutlaka ama çamur atmak için hazır kıta bekleyenlere anlam veremiyorum.

  2. mustafa dedi ki:

   sıradan vatandaşın aylık trafiği ne kadar? çok basit değil mi ekrana gereksiz insanlarında soy ağacını döküp onu belge haline getirmek. Veritabanından ilişkisel olarak sorgulayıp o sorgu cevaplarını bir listeye dönüştürmek ve o listeyi belge halinde yazdırmak basit bir işse madem neden yapmadın şimdiye kadar?

 3. Hicabi dedi ki:

  Tam soyağacı dökümanını alacağız site çöktü hayattaki şansım bu işte :S

" Soyağacı sorgulama hizmeti askıya alındı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Soyağacı sorgulama hizmeti askıya alındı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Soyağacı sorgulama hizmeti askıya alındı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "