NASA’dan çarpışma uyarısı


08 Kasım 2020 Pazar 17:00
NASA’dan çarpışma uyarısı

NASA, AST & Science’ın dünya yörüngesinde yerleştirmeyi planladığı SpaceMobile ağının, gözlem yapan A-Train grubunu tehdit edebileceğini açıkladı. Ayrıca ticari uzay aracının dünya yörüngesinin önemli bir bölümünde de çarpışma riskini artıracağını söyleyen NASA, konuyla ilgili endişelerini dile getirdi. 

SpaceMobile ağı NASA’yı korkutuyor

NASA,  Teksas merkezli AST & Science firmasının dünya yörüngesinde yaklaşık 450 mil (720 km) ve 243 uyduya kadar çıkabilecek bir ağ işletmesi teklifi ile ilgili ABD Federal İletişim Komisyonu’na resmi bir yorum mektubu sundu. SpaceMobile adı verilen bu ağ işletmesi, her şey yolunda giderse cep telefonlarına doğrudan bant genişliği sağlamayı hedefliyor. Ars Technica isimli web sitesinden Eric Berger’in ifadelerine göre SpaceMobile uydularının bunu başarması için çok büyük antenlere sahip olması gerekiyor. Bu da yaklaşık 900 metrekarelik bir alana denk geliyor. 

SpaceMobile NASA'yı korkutuyor! Çarpışma olabilir

NASA’nın mektubu SpaceMobile uydularının yörünge boyunca diğer uzay araçlarıyla çarpışma olasılığını artırdığını ve yakın geçişlerde büyük sonuçlara sebep olabileceğini belirtiyor. Uzay ajansı özellikle bu yörünge bölgesini önemsiyor. Çünkü A-Train, NASA tarafından işletilen 10 dünya gözlem görevi ve dünyayı dolaşan birçok uluslararası uyduyu içinde barındırıyor.

NASA’nın Ticari Uzay Taşımacılığı Ajanslar Arası Grubu temsilcisi Samantha Fonder’ın imzasının bulunduğu mektupta, önerilen yörünge yüksekliğinin onaylanması halinde şirketin uyduları ile A-Train uydu takımyıldızının aynı konumda olacağı ifade ediliyor. Yine aynı mektupta, AST & Science’ın bu takımyıldız için alternatif yörünge rejimi belirlemesi ve uçuş güvenliğine yönelik sorunların oluşmaması için tekrar düşünmesi de isteniliyor. 

Söz konusu mektuba ve diğer önerilere de bu bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NASA’dan çarpışma uyarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’dan çarpışma uyarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’dan çarpışma uyarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!