SpaceX’in başarısı neden önemli? Uzay yarışı değişiyor


03 Ağustos 2020 Pazartesi 11:55
SpaceX’in başarısı neden önemli? Uzay yarışı değişiyor

Elon Musk önderliğinde yoluna devam eden SpaceX, 2 Ağustos 2020 tarihi itibariyle oldukça önemli bir başarı yakaladı. SpaceX tarafından yakalanna bu başarı, aslında tüm dünyadaki uzay yarışı mücadelesini de çok farklı bir noktaya götürecek.

Uzay yarışı özel şirketlerin önderliğinde ilerleyecek

Öncelikle kısa bir açıklama yapmak gerekirse SpaceX, 2 NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderme ve başarılı bir şekilde geri getirme görevini üstlenmişti. Dragon kapsülü için de deneme olacak bu çalışmanın ilk bölümü yani astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi, başarılı bir şekilde tamamlandı.

uzay yarışı

Bir sonraki önemli adım olan NASA astronotlarının dünyaya döndürülmesi de bir o kadar önemli olacaktı. Nitekim 2 Ağustos 2020 tarihi itibariyle SpaceX, uzay yarışı için önemli bir adım atmayı başardı. 2 NASA astronotu başarılı bir şekilde Dragon kapsülü ile dünyaya dönebildi.

SpaceX’in bu başarısı, iki önemli konuyu da gerçekleştirdiği anlamına geliyor. Bunlardan birincisi, uzun bir süredir Amerika’nın astronot taşıyamama konusunun çözülmesi oldu. Daha önce NASA, astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na Rusya’nın Soyuz kapsülü ile gönderiyordu. Nitekim çok uzun bir süredir ilk defa, NASA astronotları bir Amerikan şirketi ile Amerikan topraklarında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidebildi ve geri dönebildi.

Bir diğer önemli konu ise aslında doğrudan global uzay yarışı konusunu ilgilendiriyor. Hem Amerika hem Rusya hem de Çin, şimdiye kadar tüm insanlı uçuşlarını devlet projesi ile gerçekleştiriyordu. Ancak tarihte ilk kez bir özel uzay şirketi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot götürebildi ve başarılı bir şekilde geri döndürebildi.

Bu da aslında daha önce hiç konusu açılmamış olan özel uzay yarışı için önemli bir seviyenin geride bırakıldığı anlamına geliyor. Bundan sonra sadece devletler değil, özel şirketler de herhangi bir sorun olması düşünülmeden uzay çalışmalarının birçok noktasında yer alabilecek.

Bu süreçte SpaceX öncü olma unvanını almış olsa da hem Jeff Bezos önderliğindeki Blue Origin hem United Launch Alliance hem de köklü isimlerden olan Boeing, sektördeki çalışmaları öne taşıma noktasında etkili isimlerden olacak gibi görünüyor.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “SpaceX’in başarısı neden önemli? Uzay yarışı değişiyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Buradan yıllardır Elon Musk ve Tesla için, battı batacak dediler, inşallah batar dediler. Tesla tutmaz, satmaz dediler, Uzaya çıkacağım dedi, güldüler, dalga geçtiler. Üstelik bunu diyenler, hayatı boyunca tek kitap okumamış insanlar. Bu ülkenin %90 ı cahil, okumamış, aklı yok, fikri de yok. Bu böceklerle aynı topraklarla yaşamak, nasıl bir talihsizliktir.

" SpaceX’in başarısı neden önemli? Uzay yarışı değişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX’in başarısı neden önemli? Uzay yarışı değişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX’in başarısı neden önemli? Uzay yarışı değişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 2. 2 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 3. 3 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 5. 5 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 6. 6 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 7. 7 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 8. 8 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 10. 10 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!