SpaceX, Crew Dragon lansmanını ISS’de gerçekleştirecek


16 Nisan 2021 Cuma 16:34
ABONE OL
SpaceX, Crew Dragon lansmanını ISS’de gerçekleştirecek

NASA, SpaceX‘e, resmi Uçuş Hazırlığı İncelemesini tamamladıktan sonraki hafta dört astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürmesi için yeşil ışık yaktı. Kalkış planlandığı gibi 22 Nisan saat 06:11‘de (ET) Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nde gerçekleşecek.

Yaklaşan Crew Dragon lansmanı, özellikle Elon Musk‘ın uzay girişimi için birkaç ilke işaret ediyor. Phys.org‘a göre, sadece geri dönüştürülmüş Falcon ve Dragon aracı kullanan ilk mürettebat uçuşu değil, aynı zamanda iki uluslararası ortağı olan ilk uçuş.

Astronotlar ISS’de altı ay geçirecek

Falcon 9 roketi, Kasım ayında ISS‘ye astronotları fırlatan aynı ilk aşamaya sahip. Kapsül (Endeavor adlı) NASA‘dan Robert Behnken ve Douglas Hurley‘i geçen ilkbaharda uzay istasyonuna ve geri dünyaya taşıdı. Her ikisi de yeniden kullanılabilir ve daha büyük SpaceX uzay aracı serisinin bir parçasını oluşturuyor.

Crew Dragon kapsülü

Bilindiği üzere Falcon 9, yükleri ve mürettebatlı uzay aracını yörüngeye taşımak için tasarlanmış iki aşamalı bir roket. Daha büyük Falcon Heavy ile aynı Merlin motoruna sahip roket, toplam 122 fırlatmada kullanıldı. Oysa Dragon, yörüngedeki manevralar için 16 Draco itici ve yeniden giriş – iniş için birkaç paraşütle donatılmış bir kapsül.

Bu sefer görev astronotları arasında Shane Kimbrough ve Megan McArthur, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Akihiko Hoshide ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan Thomas Pesquet bulunuyor. Astronotlar ISS’de altı ay geçirecekler ve eve dönen dört Mürettebat-1 üyesinin yerini alacaklar.

Geriye kalan tek şey, hedeflenen lansmandan önce küçük bir sorunu düzeltmek. SpaceX Başkan Yardımcısı Bill Gerstenmaier, şirketin ilk aşama tanklarına tahmin ettiklerinden biraz daha fazla sıvı oksijen itici pompalandığını fark ettiklerini belirtti.

Mühendisler şu anda eşitsizliğin herhangi bir güvenlik tehlikesi oluşturmadığından emin olmak için çalışıyorlar. Sorun planlandığı gibi çözülürse, astronotlar programa göre hareket edecek ve 23 Nisan sabahı istasyona yanaşacak. Lansman NASA TV’den canlı olarak izlenebilecek.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" SpaceX, Crew Dragon lansmanını ISS’de gerçekleştirecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX, Crew Dragon lansmanını ISS’de gerçekleştirecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX, Crew Dragon lansmanını ISS’de gerçekleştirecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!