Okunma

SpaceX, Falcon 9 için Mobil Platform Hazırlıyor


09 Ocak 2016 Cumartesi 20:00
SpaceX, Falcon 9 için Mobil Platform Hazırlıyor

Ünlü girişimci Elon Musk’ın kurduğu SpaceX isimli uzay ve roket çalışmaları yapan şirket, Falcon 9 başarısını genişletmeyi düşünüyor. Bilindiği gibi SpaceX, kısa bir süre önce Falcon 9 roketini uzay kargosu görevini tamamladıktan sonra yeniden dünyaya indirmiş ve tekrar kullanılabilir roket sektörü adına bir ilke imza atmıştı.

Şimdi ise SpaceX, Falcon 9’un indiği platformu mobil hale getirmek istiyor. Böylece olası tüm hava koşulları ve rota değişiklikleri kolaylıkla bertaraf edilebilecek. Zira Falcon 9, dönüşü sırasında en uygun yerdeki platformuna inebilecek.

16-01/09/news_1-spacex-space-x-falcon-9-2016.jpg

Tabii ki bu mobil platformların, farklı dezavantajları da olacak. Bu dezavantajların arasından en dikkat çeken, stabilite sorunu olacak. Zira mobil platform, sabit platforma nazaran daha kararsız bir duruş sergileyecek. Bu dezavantaj da, Falcon 9’un iniş başarısını düşürebilir.

Halihazırda Falcon 9, 17 Ocak tarihinde yeni bir göreve daha çıkacak ve sonrasında bu denemenin yapılması planlanıyor.

:: SpaceX’in bu mobil platform düşüncesi ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “SpaceX, Falcon 9 için Mobil Platform Hazırlıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Elon Musk, dünyaya katkı yapanlar listesinde Einstein den sonra yer alacak bir adam. Buraya yazıyorum.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu işte başka bir iş var sivil taşımacılık bahane

" SpaceX, Falcon 9 için Mobil Platform Hazırlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX, Falcon 9 için Mobil Platform Hazırlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX, Falcon 9 için Mobil Platform Hazırlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "