Okunma

SpaceX Falcon 9 ile bu defa başarısız oldu!


06 Aralık 2018 Perşembe 08:00
SpaceX Falcon 9 ile bu defa başarısız oldu!

SpaceX Falcon 9 roketiyle birlikte başarılarıyla anılmaya alışmıştı ki beklenmeyen bir şey oldu ve Falcon 9 son görevinde Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre maalesef denize düştü.

SpaceX Falcon 9 roketi denize iniş gerçekleştirdi!

Elon Musk’ın en büyük hayali olan Mars’a ulaşma konusunda kurmuş olduğu en önemli şirketi diyebileceğimiz SpaceX, bu defa maalesef kötü bir haberle karşımızda.

SpaceX CRS-16 görevi kapsamında Falcon 9 roket ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kargo göndermesi amacıyla fırlatıldı. Halihazırda UUİ’de yer alan altı kişilik mürettebata yiyecek, su, deney içeriği gibi bilimsel ve yaşamsal malzemeleri ulaştırmak amacıyla fırlatılan rokette yer alan kargo ise tam 2540 kilogram olarak açıklandı.

Falcon 9, lorida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü‘nden UUİ’ye doğru sorunsuz bir kalkış gerçekleştirse de sonrasında uzun zamandır görmediğimiz bir olay yaşandı.

Kargoyu taşıyan Dragon kapsülünden ayrıldıktan sonra Falcon 9 geri yeryüzüne inmek üzere yola çıktı. Kapsül güneş panellerini açarak UUİ ile bağlanacağı zamanı beklemeye koyulurken Falcon 9 ise bir süre sonra kendi etrafında kontrolsüzce dönmeye başladı.

Canlı yayın sırasında kesilen görüntülerin ardından yapılan açıklamada görev başarılı olsa da Falcon 9’un maalesef yeryüzüne geri inişi başarılı olarak tamamlayamadığı belirtildi. Elon Musk, roketin tek parça olduğunu kurtarma gemisiyle düştüğü yerden alınmayı beklediğini söyledi.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “SpaceX Falcon 9 ile bu defa başarısız oldu!”

  1. antigravity74100 dedi ki:

    İlkel roket teknolojisi ile biraz daha debelenip dursunlar. Zaten yakın tarihlerde roket teknolojisinin sonunu getireceğim.

  2. Anonim dedi ki:

    İlkel roket teknolojisi ile debelenip dursunlar. Zaten yakında roket teknolojisinin sonunu getireceğim.

" SpaceX Falcon 9 ile bu defa başarısız oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX Falcon 9 ile bu defa başarısız oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX Falcon 9 ile bu defa başarısız oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "