Okunma

SpaceX, Falcon 9 ile Bir İlke İmza Attı!


22 Aralık 2015 Salı 01:55
SpaceX, Falcon 9 ile Bir İlke İmza Attı!

Elon Musk tarafından kurulan ve NASA ile sık sık otak çalışmaları ile gündeme gelen SpaceX, en güçlü güncellenmiş Falcon 9 roketini, ülkemiz saati ile 03:29’da başarılı bir şekilde fırlattı.

Ancak hem SpaceX hem de bilim dünyası için bu fırlatmayı daha da önemli kılan, birçok başarısız denemenin ardından ilk kez Falcon 9 roketinin yeniden dünyaya dönebilmesi oldu!

Falcon 9 fırlatıldıktan sonra dünyaya geri döndü!

15-12/22/news_1-spacex-falcon-9-roketi-inis-ani-sdn-bilim-2015-2016.png

Florida eyaletinde yer alan bir askeri üsten SpaceX tarafından fırlatılan Falcon 9 roketi, 11 adet telekomünikasyon uydusunu da beraberinde yörüngeye bıraktıktan sonra, dünyaya geri döndü.

Aslında SpaceX, Falcon 9 roketinin fırlatma işlemini 21 Aralık 2015 olarak belirlemişti. Ancak Twitter üzerinden açıklama yapan Elon Musk; 24 saatlik bu ertelemeyi, Falcon 9 roketinin dünyaya geri dönme şansının %10 artış gösterecek olmasına bağlamıştı.

15-12/22/news_1-spacex-falcon-9-dunyaya-geri-dondu.png

Şimdiye kadar SpaceX tarafından yapılan denemelerde ne yazık ki Falcon 9 roketi, dünyadaki alana başarılı olarak inememiş ve yeniden kullanma görevleri başarısız olmuştu.

Şimdiye kadar yeniden kullanılabilir roket kavramını ilk kez gerçekleştirmeyi başaran Falcon 9 roketi, SpaceX için bir kilometre taşı değerine ulaştı.

Böylece, saatte yaklaşık 26,000 km hızların görüldüğü Falcon 9 roketinin yörüngeye çıkış ve geri dönüş denemesi, başarılı olarak tamamlanmış oldu. YouTube ve SpaceX web sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanan fırlatma işleminin YouTube kanadını, yaklaşık 40 bin kişi de canlı olarak izledi.

:: SpaceX’in Falcon roketi ile elde ettiği bu başarı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “SpaceX, Falcon 9 ile Bir İlke İmza Attı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir gidiş 500k dallır. Paraları hazırlayın yarın 5 dakikalığına yörünge uçuşu gerçekleştirip gelecüük!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'nin bilime verdiği önem göstermelik. Binlerce Suriyeliyi sözde din iman insanlık adına alırız sırf oy toplamak için ama üniversitelerimizde kitaplarını okuttuğumuz Suriyeli bilim adamı ülkemizde açlıktan kıvranırken Obama sahip çıkıp ülkesine götürür. Ülkenin başında adam olmadığı sürece bu ülkeden birşey olmaz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Verin parayı sizi uzayda seyahat ettirip getireyim. Herşey para. Para olduktan sonra Türkiye'den 30 milyon Elon Musk çıkar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  darısı başımıza. bize liderlik edecek gençlere ihtiyacımız var. içimizden elon musklar çıkmalı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar neler yapıyor bizde hala ölücü zihniyeti. Shiftdelete de o zihniyetin bir parçası

 6. SDN Okuru dedi ki:

  1 kere başarısız olduğunu sanmıyorum. Çünkü buradaki mevzu git-gel yapabilen roket yapmak ve bu deneyler başarısız oldu. Blue origin de ilk defa git-gel yapabilen roketi yaptığı doğrudur hatta elon musk twitterdan tebrik etmişti ben hatırlıyorum ama spacex'in roketi Blue Origin'in yaptığı roketten daha büyük ve güçlü gibi gözüktü bana. Blue Origin'in roketi başlığı bırakıp geri döndü sadece. Haberde dendiği gibi Falcon 11 adet uydu bırakacak kadar güçlü ise bence ufak bir roketin git gel yapması Falconun başarısını örtemez.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberi yazan arkadaş sanırım bilgisizliğinin kurbanı olmuş. SpaceX sadece 1 kere başarısız olmuştur diğer tüm deneme uçuşlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir ki o kadar başarısız deneme yapmış olsaydı herhangi bir firma kargo yükünü bu uçuşa teslim etmezdi.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  mükemmel bir gelişme

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Blue Origin daha önce bunu başarmıştı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Daha önce ilk kez yeniden kullanılabilir roket kavramını Blue Origin gerçekleştirdi. SpaceX değil.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ve biz burda hala "sakız oruç bozar mı" dayız

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ana sayfa resimleri bir bende mi kırık???

" SpaceX, Falcon 9 ile Bir İlke İmza Attı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX, Falcon 9 ile Bir İlke İmza Attı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX, Falcon 9 ile Bir İlke İmza Attı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "