SpaceX fırlatması ertelendi!


03 Temmuz 2017 Pazartesi 21:00
SpaceX fırlatması ertelendi!

Bu sefer araç, Intelsat şirketi için yüksek bir yörüngede bir iletişim uydusu başlatmakla görevlendirildi. Ve bu olay SpaceX’in “çift kafalı” hafta sonundan sonra yani 49 saat içinde 2 roket fırlatmasının üzerinden sadece bir hafta sonra gerçekleşiyor.

SpaceX fırlatması ileri tarihe alındı!

Son zamanlarda birçok SpaceX lansmanının aksine, bu roket kalkıştan sonra inişe girişmeyecek. Değişiklik muhtemelen şirketin uydu görevi ile ilgili. Intelsat 35e adı verilen sonda 13.000 pound ağırlığından dolayı SpaceX’in şimdiye kadar piyasaya çıkardığı en ağır uydular arasında yer alıyor.

Ayrıca, yeryüzünden 22.000 mil uzaktaki Jeostazik yörünge adı verilen, Dünya üzerinde özellikle yüksek bir yörüngede olacak. Bu iki faktör birleştiinde Falcon 9, uyduyu gitmesi gereken yere götürmek için çok miktarda yakıt harcamak zorunda kalacak, dolayısıyla kontrollü iniş yapmak için çok fazla itici gücü kalmayacak.

Yine de görev bu pazartesi gerçekleşirse, şirketin iki haftalık bir süre zarfından daha az bir zamanda gerçekleştirdiği üçüncü fırlatma olacak. SpaceX veya ticari bir uzay uçuşu şirketi için oldukça etkileyici.

Tipik olarak, bir şirketin her sene yapacağı fırlatma sayısı, tek basamaklı bir sayı ya da belki bir düzine kadar olur. Bu fırlatma, SpaceX için yılın 10. görevi. Geçen sene şirket sekiz fırlatmayı başarıyla tamamladı. SpaceX bu sayıya yılın daha yarısında ulaştı.

SpaceX bu sefer iniş görevini yapmayacak olmasına rağmen, şirket bu yıl yeniden kullanılabilen başarılı roket fırlatmalarında büyük bir başarıya imza attı.

SpaceX 2017‘de şimdiye kadar fırlatılan 9 roketten 7 tanesi tekrar kullanılabilir halde iniş yapmaya uygun roketlerdi. Ve hepsi de Florida‘daki şirketin yere iniş bölgesine veya okyanusta yüzen şirketin iki gemisine başarılı bir şekilde indi. Şu an itibariyle, SpaceX 13 başarılı roket inişini yaptı.

17-07/03/spacex-firlatma.jpg

Ve bu inişlerin bir kısmı daha önce kullanılmış ve yere başarıyla inmiş roketlerle yapıldı. SpaceX, şirketin ilk inişe başlamasından iki yıl sonra, başarılı bir şekilde iki Falcon 9‘u fırlattı ve iniş yaptı.

Ancak SpaceX, bu sefer yeni bir Falcon 9 kullanıyor. Fakat şirket, uzaya çıkma maliyetini düşürmenin uzun vadeli hedefinin bir parçası olarak, yıl bitmeden önce uzaya gidip başarıyla gelmiş altı roket kullanmayı umuyor. Bu görev için kullanılan roket türü – harcanabilir bir araç – SpaceX için alışılmadık bir şey.

Intelsat 35e fırlatma görevi NASA‘nın Kennedy Uzay Merkezi‘ndeki 39A‘lık fırlatma pedalından yapılması planlanıyor.

Falcon 9, 58 dakikalık bir fırlatma penceresi var. Uydu fırlatıldıktan sonra, Amerika, Avrupa ve Afrika’ya kapsama alanı sağlamak için yörüngedeki benzer üç Intelsat sondasına katılacak. Uydunun fırlatılışı planlandığı gibi olmadı ve ertelendi. Yeni fırlatma tarihi 3 Temmuz 7:37 (Florida saatine göre) EDT, 23:37 UTC.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “SpaceX fırlatması ertelendi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu nasıl bir haber nasıl bir yazı kopyala yapıştır mı yaptınız yoksa haber ingilizceydide google translate den çevirip mi yaptınız komik ya insan biraz özen gösterir arkadaş

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Google translate le mi hazırladınız yazıyı

" SpaceX fırlatması ertelendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX fırlatması ertelendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX fırlatması ertelendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!